Sağlık

Matcha Çayı nedir? Yararları nelerdir?

  Son yılların çokça kelam isminden edilen çayı olan Matcha aslında Japon kültüründen kullanılan toz yeşil çay tipidir. Özel olarak yetiştirilip, işlenen bu çay ayrıyeten wagashi tatlı cinslerinde, yeşil çaylı dondurmalarda kullanılmaktadır.

Matcha Çayının Yararları?

Kanser Riskini Azaltır

İçerisinde bulunan bol ölçüdeki kateşin bedeni tehlikeli hür radikallerden korunmasını sağlar. Ayrıyeten LDL kolestrolü düşürmeye yardımcı olur, kan şekerini istikrarlar ve yağlanmayı önler.

Odaklanmayı Sağlar

Kahveden 4 kat daha fazla kafein içeren bu çay güç ve ikaz dozunu yükselterek odaklanmayı sağlıyor. İçerisindeki aminoasitler Matcha çayının uyarıcı tesirini azamî düzeye çıkarıyor.

Metabolizmayı Hızlandırır

Kalorisi yok denilecek kadar az olan Matcha çayı kilo vermenize çok yardımcı olacaktır. Tertipli olarak Matcha çayı tüketmeniz hücrelerdeki termogenezi arttırarak daha süratli kalori yakılmasını sağlıyor.

Stresi Azaltıyor

En çok ‘övülen’ aminoasitlerden L-theanine, matcha çayında ağır olarak bulunuyor. Pekala bu aminoasitleri yararı nedir derseniz uykunuz gelmeden zihninizi dinlendirmenize ve rahatlamanıza yardımcı oluyor. Bardakta meditasyon ismi Matcha çayına çok uygun bir tabirdir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/matcha-cayi-nedir-faydalari-nelerdir/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu