Sağlık

MD ne demek? MD ne iş yapar? MD ve PHD ortasındaki far nedir?

Tıpta bir tabirin kısaltması olarak yer alan MD sıkça araştırılmaya başlandı. Pekala manası araştırılmaya başlanan MD ne demek? MD ne iş yapar? MD ve PHD sözcüklerinin kısaltılmış manaları nelerdir? İşte MD ve PHD sözünün manası ve kökeni hakkında merak edilen ayrıntılar…

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız birtakım tabirlerin kısaltılmış haline rastlarız. Kullanılan sözün içerdiği kimi harflerden biri yahut bir kaçını daha kısa olarak tabir ederiz. Bu kısa tabirlerden biri de MD ve PHD sözcükleri. Son periyotta sıkça araştırılmaya başlanan MD hakkında merak edilen her ayrıntısına değindik. Pekala MD ve PHD ortasındaki fark nedir? İşte kısaltılmış olan bu sözlerin ayrıntıları…

md nedir phd ve md ortasındaki fark nedir

TIPTA MD NEDEMEK?

Son vakitlerde sıkça araştırılmaya başlanan MD, bir tıp terimini kısaltılmasıdır. Latince kökenli bir söz olan MD, “Medicine Doktor” sözlerinin baş harflerinin kısaltması olarak ele alınıyor. Yani MD, Türkçede “Tıp Doktoru” manasına gelmektedir.

md nedemek

MD NE İŞ YAPAR?

Tıp öğrencilerinin 6 yıllık eğitimlerinden sonra Medicine Hekim yani MD vazifesini üstlenmeye geçerler. Bu süreçte birçok misyonları bulunur onların ortasında şunlar yer almaktadır: 

  • Hastane ve kliniklerde gelen hastaları muayene etme misyonlarını üstlenebilir.
  • Hastaların sıhhat durumları hakkında araştırma yapabilirler. 
  • Hastaların yakalandıkları hastalığı teşhis etmek ve bu süreçte tedavi süreci ile ilgilenmek.
  • Hastaların genel durumları hakkında bilgi edinmek ve hasta yakınlarına bilgi vermek
  • Tıp dünyasındaki gelişmeleri yakından takip etmek ve tıp alanında makale okumak.

md hekimleri ne iş yapar

MD VE PHD  ORTASINDAKİ FARK NEDİR?

Tıp alanında eğitim hayatını bitiren ve imtihanlara giren bireyler MD unvanı almaktadır. Tıp hekimi olan bireyler ilerleyen vakitte PHD unvanı için gayret göstermesi gereklidir. Yani tıp kısmından mezun olana MD unvanı verilirken, bunun üzerine doktora yapan şahıslara ise PHD unvanı verilir.

md nedemek

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2993984-md-ne-demek-md-ne-is-yapar-md-ve-phd-arasindaki-far-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu