Meme kanserinin 7 Önemli Sinyali

Meme kanseri, dünyada her sene 1 milyon 700 binden çok kadını etkiliyor. Ülkemizde de hal çok değişik değil, çünkü her 8 kadından biri; yaşamının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor.

Meme kanseri hiçbir bayanın aklına bile getirmek istemediği bir sıhhat sorunu. Birçok kadın da bu amaçla bulguları gözden kaçırabiliyor. Esasında meme kanseri birtakım sinyaller sunarak geliyor. Bunları göz ardı etmek ise yaşamı tehlikeye atmak dışında bir işe yaramıyor.

Tüm kanser çeşitlerine bağlı ölümler arasında, meme kanserine bağlı ölümlerin akciğer kanserinden derhal sonra yaklaştığını ifade eden Genel Cerrahi Eksperi Prof. Dr. Cihan Uras erken tanı ve tedavi tekniklerinin yaşam kurtardığına bir kez daha vurgu yapıyor.

Prof. Uras, “Meme kanserinin erken tanısı amacıyla rutin denetimler katiyen ihmal edilmemeli. Hem de erken tanı amacıyla 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendi kendisine meme muayenesi yapmalı. Sonuç olarak meme kanseri ileri aşamalara ulaşmadan fark edilebiliyor” diyor.

Prof. Uras, meme kanserinin 7 sinyalini şu şekilde özetliyor:

Memede kitle varlığı

Meme kanserinin en büyük sinyali; memede ya da koltukaltında ele kitle gelmesi. Kanserli kitleler, başka şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürtüklü yüzeyi ile ayırt edilebiliyor. Bunun amacıyla en etkili teknik ise; yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesi. Bir elinizi başınızın altına yerleştirin. Daha sonra başkai ellerinizin işaret ve orta parmağıyla başka göğsünüze dokunun. Aynı prosedürü başka doğrultu amacıyla de yapın. Meme başından etrafına doğru dairesel hareketler uygulayın. Daha sonra koltukaltlarına da aynı prosedürü tekrarlayın.

Meme başı akıntısı

Sıkmadığınız halde, tek memeden ya da tek kanaldan kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa, namacıylainin kesinlikle araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına, meme kanseri ya da meme kanseri tehlikesini artıran bir lezyon olan ‘intraduktal papillom namacıyla oluyor.

Meme başındaki biçim bozuklukları

Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme başlarınızda içe doğru çekilme, çökme ya da biçim sorunu fark ediyorsanız, derhal bir hekime görünmenizde yarar var.

Meme başı derisinde değişiklikler

Genel Cerrah Prof. Dr. Cihan Uras, aynı biçimde aynanın karşısında kendinize bakarken meme başı derisinde soyulma ve kabuklanma gibi açıklanan gördüyseniz, bunların da bir eksper doğrulusunda değerlendirilmesi gerektiğine ilgi çekiyor.

Memede büyüme ya da biçim sorunu

Memede büyüme ya da biçim sorununu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Kollarınızı belinize koyun ve bakın bakalım her iki memeniz simetrik mi? Memelerde bir büyüme var mı?

Meme cildinde yara ya da kızarıklık

Eğer bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde ansızın meydana çıkan kızarıklık ve yaralar öneme alınması gereken sendromların başında geliyor.

Memede ödem, şişlik ve içe doğru çekinti

“Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin sendromu değil. Bunlar regl ve hamilelik vakitlarında de kadınların sıkça yaşam sürdürdükleri sıkıntıların başında geliyor“ diyen Prof. Uras, “Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir manzara eşlik ediyorsa, hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurun” ikazında bulunuyor.

ELLE MEME MUAYENESİNİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN!

Mamografik ve ultrasonografik tarama teknikleri yardımıyla meme kanseri erken tespit ediliyor ve şahsa özel yaklaşımlar yardımıyla tedavideki başarı oranları artıyor. Kadınların bilhassa 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerekliliğini ifade eden Prof. Dr. Cihan Uras, erken tanı amacıyla elle muayenenin bağımlılık haluna getirilmesi gerekliliğini vurgulayarak “20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendini denetim etmeli ve bu bağımlılık her genç kadına kazandırılmalı” diyor.

NTV

Meme kanserinin 7 Önemli Sinyali” için 11 yorum

 • 23 Ağustos 2019 tarihinde, saat 02:26
  Permalink

  selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi güzel, facebookta paylaştım

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2019 tarihinde, saat 13:08
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

  Yanıtla
 • 26 Ağustos 2019 tarihinde, saat 03:10
  Permalink

  Selam herkese sayfanız inanılmaz çok hoşuma gitti, teraziye tıkladım

  Yanıtla
 • 27 Ağustos 2019 tarihinde, saat 00:15
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

  Yanıtla
 • 2 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:03
  Permalink

  selamun aleyküm web siten yeminle çok iyi, face de paylaştım

  Yanıtla
 • 2 Eylül 2019 tarihinde, saat 14:13
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 8 Eylül 2019 tarihinde, saat 00:53
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 10 Eylül 2019 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  Merhaba herkese sayfan cidden çok hoşuma gitti, tebrikler

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir