Sağlık

Menopoz ve perimenopoz için en yeterli doğal destekler ve vitaminler

Menopoz, bir bayanın hayatının doğal bir kesimidir, fakat yeniden de kimi istenmeyen sürprizlerle gelebilir – sıcak basması, düşük libido ve vajinal kuruluktan kilo alımına ve ruh hali dalgalanmalarına kadar değişen semptomlar halinde. Menopoz semptomlarını değerli ölçüde hafifletmeye yardımcı olan çok çeşitli vitaminler, besinler ve şifalı bitkiler vardır.

Menopoz semptomlarının giderilmesine yönelik “doğal yaklaşım”, sentetik hormon replasmanı ve sentetik ilaçlar üzere birçok klasik tıbbi tahlilden büsbütün farklı bir formda çalışır. Vitaminler ve otlar, hormonlarınızı tekrar dengelemek ve genel sıhhatinizi desteklemek için bedeninizle birlikte çalıştığından, perimenopoz ve menopoz için doğal destekler, semptomlarınızı süreksiz olarak azaltmak yerine, neredeyse tüm semptomlarınızı sahiden önleyebilir yahut şiddetini azaltabilir.

Dikkat: Hekiminiz bilhassa önermediği sürece reçetesiz satılan yardımcı unsurlardan uzak durun! Hekiminize istişareden kullanmayınız.

Menopoz için doğal destekler ve vitaminler​

Tecrübelerimize nazaran, bayanlar çoklukla vitaminlerin, bitkilerin ve bitkisel ilaçların belirtileri tedbire gücünün farkında değiller. Birden fazla durumda, güçleri adaptojenik tesirlerden gelir. Birtakım bitkiler, kendi hormonlarınızla makul moleküler özellikleri paylaştıkları için bedeninizin gereksinimlerine ahenk sağlayabilirler. Bu, hormon üretimini teşvik edebilir, yavaşlatabilir ve hatta bedeninizin eşsiz gereksinimlerine bağlı olarak kendi hormonlarınızı taklit edebilir.

İşte menopoz semptomları için en yeterli şifalı otların ve desteklerin bir listesi, ayrıyeten etkinliklerinin gerisindeki deliller ve ilgili güvenlik bilgileri var.

Karayılan otu​

Karayılan otu, menopoz semptomları ve öbür bayanların hormonal sıhhat problemleri için yüzyıllardır klâsik bir deva olarak kullanılan Kuzey Amerika’ya has bir bitkidir. Bitki üzerinde çalışılmıştır ve karayılan otunun gece terlemeleri dahil olmak üzere menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğuna dair artan sayıda araştırma vardır. Menopoz için en yeterli doğal ruh hali iyileştiricilerinden biri olan bitki, serotonin düzeyinizi yükselterek menopoz depresyonuna ve ruh haline yardımcı olur. Bitki tek başına yahut çoklu bitki formülünün bir modülü olarak alınabilir. Daha yüksek dozlarda, yan tesirler ortasında baş ağrıları meseleleri olabilir.

Omega 3’ler​


Yeni araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerinin ve perimenopoz periyodundaki bayanların sıklıkla maruz kaldığı ruhsal kasvetleri ve depresif semptomları hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yüksek kaliteli bir Omega-3 desteği almak da eklem ağrılarının azalmasına ve bayanların kalp ve kemik sıhhatinin korunmasına yardımcı olur.

Magnezyum​


Magnezyum, perimenopoz ve menopozdaki hormonal dengesizliklerle ilgili tasa ve uyku bozukluklarını hafifletir. Magnezyum ayrıyeten kalp sıhhatini güzelleştirmeye ve kan basıncını düşürmeye, osteoporozla çabaya ve bilhassa magnezyum sitrat kullanıyorsanız kabızlığa yardımcı olur. Birçok bayan diyetlerinde gereğince magnezyum almaz, bu nedenle magnezyum desteği almak çoklukla semptomların giderilmesi için anahtardır.

Manolya kabuğu​


Manolya kabuğu, houpo manolya ağacının kabuğu, yaprakları ve çiçeklerinden hazırlanan menopoz için güçlü bir destektir. Klasik Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan mevcut araştırmalar, manolya kabuğunun sıcak basmaları, uykusuzluk, anksiyete, depresyon, sonluluk, vajinal kuruluk ve menopoz sırasında libido kaybına yardımcı olmak için tesirli olduğunu bulmuştur.

Kırmızı yonca​


Kırmızı yonca, bedeninizde zayıf östrojenler üzere davranan doğal bir hormon replasmanıdır. Kendi, daha güçlü östrojenlerinizi tamamladıklarından, hem yüksek hem de düşük östrojenin hem sistemsiz düzeylerini dengelemeye yardımcı olabilirler. Obstetrics and Gynecology International’da yayınlanan bir araştırmaya nazaran, kırmızı yonca ayrıyeten düşük libido, anksiyete/depresyon, uyku meseleleri ve yorgunluk üzere öbür menopozla ilgili semptomlara da yardımcı olur.

Hayıt meyvesi​


Hayıt meyvesi, bedeniniz döngüyü büsbütün durdurmaya nihayet hazır olana kadar doğal yumurtlamanızı ve progesteron üretiminizi geri kazanmanıza yardımcı olur. Kramp, göğüs hassasiyeti, yemek yeme isteği ve şişkinlik yaşıyorsanız, bu ekseriyetle östrojen yüksek kalırken progesteron seviyelerinizin düştüğünün bir göstergesidir. Hayıt meyvesi, progesteron düzeyinizi nazikçe yükseltmeye yardımcı olduğundan, bu hormonları tekrar istikrara getirebilir ve semptomları azaltabilir.

Tutku çiçeği​


Klasik kültürler tarafından sonluluk, anksiyete ve uykusuzluk üzere semptomları tedavi etmek için kullanılan tutku çiçeği, antidepresan ve anti-anksiyete özelliklerine sahip olduğu bilinen doğal monamin oksidaz inhibitörleri (MAOI’ler) içerir. Tutku çiçeği ayrıyeten beyinde gevşemeye neden olan ve tasayı azaltan bir kimyasal olan gama-aminobütirik asit (GABA) seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/menopoz-ve-perimenopoz-icin-en-iyi-dogal-takviyeler-ve-vitaminler.3516/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu