Güzellik

Metabolizmayı hızlandıran yiyecek ve içecekler

Kışın metabolizmanız güzelce yavaşlıyor. Yavaşlayan metabolizmayla birlikte hareketsizlik de istenmeyen kilolara neden oluyor. Yaza yanlışsız göbekte ve kalçada yağlanmalar başlıyor. Yazın fazla kilolalardan kurtulmanın yollarından biri de metabolizmanızı hızlandırmaktan geçiyor. Süratli metabolizma zayıf kalmanın anahtarı üzere görülürken, yapılan çalışmalar kimi besinlerin metabolizmayı hızlandırıcı tesiri olduğunu ortaya koyuyor. İşte metabolizma hızlandırıcı besinler ve içecekler…

Metabolizmayı hızlandıran besinler

Zencefil

Metabolizmayı hızlandıran zencefil, yemeklerin içerisinde de rahatlıkla tüketilebilir. Yalnızca sindirime yardımcı olmakla kalmayıp metabolizma suratını yükseltebiliyor.

Acı biber

Acı bibere acılığını veren kapsaisin beden sıcaklığını yükselterek iştahın frenlenmesine ve tokluğun uzamasına, metabolizmayı hızlandırarak, yakılan kaloriyi artırmaya yardımcı oluyor.

Sirke

Sirke ek edilen yemekler bedende karbonhidratların emilimini yavaşlatarak kan şekerinin ani dalgalanmalarının önlenmesine yardımcı oluyor. Besinlerin mideye geçişini yavaşlatarak uzun mühlet tok kalmayı sağlıyor.

Tarçın

Bu lezzetli baharat yiyeceklerin mideye geçişinin daha yavaş olmasını sağlarken, glikoz metabolizmasını uyararak kan şekeri düzeyinin daha yavaş yükselmesine takviye oluyor. Bilhassa sütün üzerine ekleyeceğiniz bir tutam tarçın tokluk mühletini uzatırken, metabolizmayı hızlandırıyor.

Metabolizma Hızlandırıcı İçecekler

Yeşil Çay

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırdığı düşünülen epigallokateşingallat polifenolünü içeriyor. Bu bileşik, tok hissetmemizi sağlayan hormonun artışından da sorumlu. Yüksek kafein içeriği ile birlikte günde 2-3 fincan tüketerek bedenin daha fazla çalışmasına ve daha fazla kalori yakımına yardımcı oluyor. Yeşil çayın bu tesirleri için onu yanlışsız demlemek gerekiyor. Yeşil çayı katiyen kaynatmayın. Bir kupa kaynamış suyu ocaktan aldıktan sonra içine 1 çay kaşığı kadar yeşil çay ek edip 3-4 dakika kadar demleyin, akabinde süzün. Sonrasında çayınızı isterseniz soğuk isterseniz sıcak olarak içebilirsiniz.

Koyu kahve

Kahve içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakımına yardımcı oluyor. Bilhassa antrenmandan 15-20 dakika evvel içilen şekersiz bir kahve antrenman sırasında metabolizma suratını da arttırarak, yağ yakımını sağlıyor. Lakin çarpıntı üzere problemleri olan bireylerin kahve tüketirken daha dikkatli olmasında yarar var.

Süt

Bedenimizin protein, yağ ve karbonhidratı kâfi dozda içeren en kıymetli besin kaynaklarından biri olan sütün, içeriğindeki kalsiyum sayesinde bilhassa göbek bölgesindeki yağlanmayı azalttığına dair olumlu çalışmalar vardır. Süt ve süt eserleri ile yumurta, balık ve tavuk proteinden varlıklı besinler olarak uzun mühlet tok tutuyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/metabolizmayi-hizlandiran-yiyecek-ve-icecekler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu