Sağlık

Mevsim değişikliği hastalıkları nelerdir? Mevsim geçişlerinde neler yapılmalı?

Mevsim geçişlerinde hastalıkların artmasının en temel nedeni hava ısısının değişmesidir. Beden değişen bu ısı oranına ayak uydururken bir grup komplikasyonlar yaşar. Bilhassa kuluçka periyodundan harekete geçen virüs ve bakteri evreleri ile bu devirde hastalıklar artar. Pekala mevsim değişikliği hastalıkları nelerdir? Mevsim geçişlerinde neler yapılmalı? İşte soruların karşılığı:

Halsizlik, uykusuzluk  ve daima kemik ağrıları ile sabah uyanıyorsanız mevsim geçişi hastalıklarından birine yakalanmış olabilirsiniz. Havanın ısında ani değişmeler Beden ısısını makûs tesirler. Üstelik bağışıklık sistemi de zayıfsa kişinin hastalanma oranı artar. Hayat kalitesini düşüren ruhsal buhranlara neden olan bu periyotta birebir vakitte kuluçka devri biten virüsler de harekete geçer. Bütün bu süreç önemli sıhhat meselelerine davetiye çıkartır. Havalardan ötürü giysi, beslenme ve ömür şekli değişir bu da bedenin çabucak ahenk sağlanma sürecini zorlaştırır. Virüslerin bağışıklığı zayıflatması ile beden büsbütün hastalığa teslim olur. 

mevsim değişikliği hastalıkları

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ

 • Sabah uyanmakta zorlanma ve nedensiz beden ağrıları
 • Gözlerde şişlik ve sulanma
 • Gün içinde hapşırma sıklığının artması
 • Boğazda hırıtlı ve kaşıntı
 • Göğüs bölgesinde ağrı ve uyuşma
 • İştahsızlık
 • Gece süratle terleme ya da ansızın üşüme
 • Mide bulantısı ve baş ağrısı mevsim değişikliği hastalıklarının genel belirtileridir.

mevsim değişikliği hastalıklarının belirtileri

MEVSİM DEĞİŞİKLİĞİ HASTALIKLARI NELERDİR?

GRİBAL ENFEKSİYON(GRİP)

Yaz aylarından sonbahar aylarına geçiş sırasında görülen bir enfeksiyon hastalığıdır. Grip, yüksek ateş ve eklem ağrılarıyla başlar daha sonra öksürük ve yorgunluk olarak kendini gösterir. 

SOĞUK ALGINLIĞI

Üst teneffüs yolları hastalığıdır. Tedavi edilmediğinde gribal enfeksiyona dönüşebilir. Esas belirtileri; halsizlik, burun akıntısı ve kuru öksürüktür.

ASTIM

Ani değişen havalarda bulaşıcı virüsler çoğalmaktadır bu durum astım hastaları için büyük bir tehlike oluşturur. 

AKUT BRONŞİT

Bakteriler, virüsler ve mikroplardan ötürü üst teneffüs yollarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkar. 

DEPRESYON

Çoklukla yaz aylarından kış aylarına geçişte görünmektedir. Uzmanlar bunun nedenini beyindeki melatonin hormonunun kış aylarında fazla salgılanmasından kaynaklandığını söylemektedir. 

ALERJİ

Bilhassa kış aylarından ilkbahar aylarına geçişte görünmektedir. Alerjiler, kızarıklık, kaşıntı, öksürük üzere belirtiler gösterir.

mevsim değişikliği hastalıklarından korunmanın yolları

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE NELER YAPILMALI?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuğba Günal, mevsim değişikliği hastalıklarından korunmanın yollarına dair işe bunları söyledi:

 1. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler tüketilmelidir. Bilhassa A, C ve E vitaminleri bol bol tüketilmeli. Günde en az 5 porsiyon yeşil zerzevat tüketimi yapılmalı. Magnezyum bakımından varlıklı olan besinleri orta öğün olarak alınmasında yarar var.
   
 2. Ani değişen havalarda çok kalın ya da çok ince giyilmemelidir. Beden ısısına ve gün içindeki hareketlenmeye nazaran kesinlikle giyinmeli ve ona nazaran ek eşya alınmalı.
   
 3. Bol su tüketilmeli lakin suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Terleme esnasında katiyetle soğuk su tüketilmemeli. Sıvı tüketimini öteki besinlerden de sağlanmalı.
   
 4. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra öğünler atlatılmadan yapılmalıdır. Mevsim meyveleri gün içerisinde en az iki kere tüketilmelidir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2585360-mevsim-degisikligi-hastaliklari-nelerdir-mevsim-gecislerinde-neler-yapilmali

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu