Beslenme

Meyve ve sebzeleri için karbonatlı su kullanmak pestisitten arındırıyor!

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Besin Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek, oluşturulan bir çalışmada meyve ve sebzeleri pestisitten arındırmak amacıyla karbonatlı suyla yıkamanın başka tekniklerden daha etkili bulunduğunun ifade edildiğini bildirdi.

Bölek, yaptığı yazılı açıklamada, mikroorganizma ve haşerelerin zararlı tesirlerini ortadan kaldırmak amacıyla sarfedilen kimyasallara pestisit adı verildiğini, pestisitlerin meyve, sebzelerin tabiatta zarar görmeden yetişmesi amacıyla sık sık kullanıldığını aktardı.

Ancak pestisitlerin şuursuz ve denetimsiz kullanılmasının toprak ve suda kirletici tesire namacıyla bulunduğunu bildiren Bölek, ilaveten uzun vakit pestisitlere maruz kalan insanlarda kanser, karaciğer, böbrek ve nörolojik hastalıkların meydana çıkabildiğini vurguladı.

Bölek, bilimsel tetkiklerin annenin aldığı pestisitin miktarının bebeğin otizmli olma şansına namacıyla olma ihtimalini gösterdiğine işaret ederek, bununla birlikte pestisitlerin kısırlık namacıylaleri arasında da gösterildiğini kaydetti.

MEYVE VE SEBZELERİ KABUĞUNU SOYARAK TÜKETİN

Şehirde yaşam sürdüren kişilerin pestisitlere tükettiği meyve, sebzeler vasıtasıyla maruz kaldığını, meyve, sebzelerin pestisitlerden arındırılmasında sirkeli suda bekletme tekniğine sık sık başvurulduğunu fakat sirkeli suyun birtakım pestisitlerin daha da etkili duruma gelmesine namacıyla olabildiğini açıklayan ve böylece daha tehlikeli bir tablonun meydana çıkabildiğini açıklayan Bölek, şu verileri verdi:

“Evimize ulaşan meyve, sebzelerin üretiminde hangi tür pestisitin kullanıldığını bilmediğimiz amacıyla bol duru suyla yıkamak ve kabuğunu soyup tüketmek en doğrusudur. Çilek gibi kabuğunu soymanın söz hususu olmadığı meyvelerde ya da yeşil yapraklı sebzelerde suda bekletmek ideal bir teknikdir. Bununla birlikte oluşturulan çalışmalar tuzlu suyun, pestisitlerin uzaklaştırılması amacıyla duru sudan daha etkili bir teknik bulunduğunu meydana çıkarmıştır. Başka bir çalışmada karbonatlı su ile yıkamanın ise başka tekniklerden daha etkili bir teknik bulunduğu ifade edilmiştir. Bu çalışmaları göz önüne aldığımızda meyve, sebzelerin hijyenik duruma getirilmesi amacıyla en etkili tekniğin kabuğu soyarak tüketmek ya da 1 tatlı kaşığı karbonat eklenmiş suda bir vakit bekletilip ardından iyice durulamak bulunduğu söylenebilir.”

İlgili Makaleler

28 Yorum

  1. Selamın aleyküm siten yeminle hoşuma gitti, teraziye tıkladım

Başa dön tuşu