Sağlık

Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu nedir?

Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu, en az fizikî yahut zihinsel aktiviteden sonra semptomlarda artış ve işlevde azalma olan efor sonrası halsizlik (PEM) olarak isimlendirilir.

Miyaljik ensefalomiyelit/kronik yorgunluk sendromu (ME/CFS) nedir?​

Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu (ME/CFS), karmaşık ve engelleyici bir hastalıktır. Beyin, kaslar, sindirim, bağışıklık ve kalp sistemleri dahil olmak üzere bedenin birçok kısmını etkilemesine karşın, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından nörolojik bir bozukluk olarak sınıflandırılmıştır.

“Miyaljik ensefalomiyelit” terimi, kaslarda ağrı ve beyin ve omurilikte iltihaplanma manasına gelir. Bilim adamları, ME/CFS’li bireylerin bedenlerindeki birtakım biyolojik değişiklikleri anlamaya başlıyorlar, lakin bunu nasıl önleyeceklerini yahut tedavi edeceklerini şimdi bulamadılar.

Araştırma, ME/CFS’nin aşağıdakileri içeren meselelerle alakalı olduğunu bulmuştur:

  • Vücudun hücresel seviyede güç üretme yeteneği
  • Bağışıklık, nörolojik ve hormonal sistemler
  • Kan basıncı ve kalp atış suratı regülasyonu
  • Sindirim Uyumu
  • Biliş – bilginin ne kadar süratli işlendiği

ME/CFS her yaştan, etnik kökenden ve sosyoekonomik kökenden erkek, bayan ve çocukları tesirler. Hastalığı olan bireylerin %75-80’i bayandır.

Miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu ne sebep olur?​

Araştırmacılar, hastalıkla yaşayan insanlarda birçok biyolojik anormallik tespit etmesine karşın, şimdi nedenini bilmiyoruz. Kimi beşerler için hastalık, bir enfeksiyon, toksik maruziyet, anestezi, aşılama yahut otomobil kazası üzere travma ile ansızın tetiklenebilir. Başka insanlarda, ME/CFS aylar yahut yıllar içinde yavaş yavaş gelişebilir.

Araştırmalar, miyaljik ensefalomiyelit ve kronik yorgunluk sendromu’nun biyolojik bir hastalık olduğunu ve fit olmama yahut zihinsel sıhhat problemlerinden kaynaklanmadığını açıkça göstermektedir.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/miyaljik-ensefalomiyelit-ve-kronik-yorgunluk-sendromu-nedir.3405/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu