Sağlık

Mor zerzevat ve meyve yararları

İçerdikleri antioksidanlar ile epeyce yararlı olan mor meyve ve sebzeler, bu özellikleri ile kan sirkülasyonu sisteminin tertipli akışında değerli rol oynuyor. Birebir vakitte bağışıklık güçlendirmek, kalp hastalıklarına karşı korumak ve zihinsel aktiviteleri tesirli tutmak ismine sıklıkla tüketmek büyük değer arz ediyor.

İşte mor meyve ve sebzelerin faydaları…

Kırmızı hindiba: Karışık salataların vazgeçilmezi olan bitki, C ve K vitamini için düzgün bir kaynak. Hafif acı tadı olan hindiba, sindirime de yardımcı olur ve kalp sıhhatini güzelleştirir.

Patlıcan: Lif dolu patlıcanın kolesterole olumlu tesiri olduğu biliniyor. Bedende doku sıvılarında biriken ödemi atmaya ve birebir vakitte idrarı söktürmede de kıymetli bir besin kaynağıdır.

Pancar: Çok sayıda vitamin ve mineralin kaynağı olan pancar, çiğ haldeyken bilhassa folik asit ve manganez bakımından varlıklı bir bitki. Kan basıncını dengelediği bilinen pancarın suyu, çorbası, fırınlanmış hali, salatası ve turşusu sofraların vazgeçilmezleri ortasında yer alıyor.

İncir: İçerdiği vitamin, mineral ve liflerle faydalı besinler ortasında yer alan incir, kalp hastalıkları, sindirim sorunları ve yüksek tansiyona düzgün geldiği biliniyor. Yaş ve kuru halde de tüketilebilen incirin alzheimer riskini de azaltıyor.

Etiketler

incir mor meyve pancar patlıcan

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/mor-sebze-ve-meyve-faydalari/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu