Sağlık

MS hastalığı nedir?

Dünyada 1 milyonun üstünde bireyin yaşadığı MS hastalığının son vakitlerde toplumdaki bilinirliği artıyor. Genellikle kadınlarda ve gençlerde daha yoğun görülen bu rahatsızlık, hayat boyu insan bedeninde sürüyor. Bugün ünlü türkücü Murat Kurşun’a bu hastalığın teşhisinin koyulması ile beraber şahıslerin hastalıkla alakalı incelemeleri sürat kazandı.

Ünlü türkücü Murat Kurşun’un MS hastalığına yakalanması ile beraber Türkiye’de çoğu şahıs bu hastalığın ne olduğunu merak ediyorlar. Açılımı Multipl Skleroz olan MS hastalığı, bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmadan ötürü beyin ve omurilikte plaklar oluşması olarak adlandırılır. Peki, MS hastalığı nedir? MS hastalığı nasıl tedavi edilir bulguları nelerdir? İşte yanıtı…

MS HASTALIĞI NEDİR? MS HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Multiple Skleroz hastalığı, halk arasında MS hastalığı olarak bilinir. MS hastalığı; bireyin bağışıklık sistemindeki bozukluklar neticesi beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşmasıyla gerçekleşir. Hareket aksaklığı, kaslarda güçsüzlük, kısmi felç, dengesizlik, konuşma ve görme bozuklukları gibi detaylı belirtilerle meydana çıkabilir. Ataklar durumunda görülen MS, erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha çok görülür..

MS (Multiple Skleroz) hastalığı, santral sinir düzeneğinin yani beynin ve omuriliğin enflamatuar bir hastalığıdır. Genellikle santral sinir sistemindeki beyaz madde yapılarını etkiler. Beyaz madde, santral sinir düzeneğinin kendi ortamında ve bu seksiyon ile bedenin başka seksiyonleri arasında iletişimi gerçekleştiren sinir liflerinden oluşmaktadır..

MS’li hastalarda santral sinir sistemindeki bu beyaz maddede plak ya da lezyon diye adlandırılan hasar görmüş alanlar görülür. Bu hasar görmüş alanlarda siniri çevreleyen miyelin denilen bir maddede kayıp gözlenir. MS hastalığında gelişebilecek tepkiler eskiden bilinemez. Kişiden şahsa değişkenlik gösterir. Bu amaçla MS hastalığını tanımlayabilmek çok zordur. Sinir sisteminde büyülenen yere ve etkilenme derecesine göre, MS hastalığının tarzı ve şiddeti hastadan hastaya değişir..

MS hastalığının bulguları ve tedavisi şahsa özeldir. Benzer şekilde ilerleyen ve aynı bulgularla seyreden iki MS’li hasta bulabilmek olası değildir. Hastalığın bireyin kendisinde ve hastalar arasında değişik seyretmesi, hastalığın zamanlamasını, beyinde tuttuğu yeri ve bilgilerin şiddetini değişik kılmaktadır. Genel alarak MS’li olgularda, beynin ya da omuriliğin denetim ettiği rastgele bir fonksiyonun bütününün ya da yarısının kayıbı gözlenir.. dendi.

İlgili Makaleler

21 Yorum

Başa dön tuşu