Anne ve Çocuk

Mükemmeliyetçi ebeveyn nasıl olur? Mükemmeliyetçi ebeyvenliğin çocuklara tesiri nedir?

Bir çok ebeveyn çocukları için her şeyi yapma eğilimi göstermektedir. En güzeli olmalı diyerek kendilerine uyguladıkları baskı sıklıkla büyük aile meselelerinin başını çekmektedir. Toplumsal medyadaki kusursuz annelik ve babalık anlayışının yaygınlaşmasıyla birlikte, harika ebeveyn olma gereksinimi da yaygınlaşmıştır. Pekala mükemmeliyetçi ebeveyn nasıl olunur? Mükemmeliyetçi ebeveynin çocuklara tesiri nedir?

Bir çocuğun muvaffakiyetini, memnunluğunu ve bundan sonraki ömrünü şekillendiren en büyük etkenlerden biri ailedir. Her anne ve baba çocuğunun en düzgün kurallarda büyümesini istemektedir lakin mükemmeliyetçi ebeveyn için her şey tam manasıyla kusursuz olmalıdır. Muvaffakiyet ve disipline teşvik etmeye çalışırken kendilerine tasa hissini enjekte ederken, çocuklar üzerinde de başarıyı dışarıda aramaya ve başarılı olmadıklarında kendilerini değersizlik hissiyle atfedebildikleri görünmüştür. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara nazaran mükemmeliyetçi ebeveynler, çocukların daha başarılı olması için adım atmak isterken, çocukları muhakkak bir kalıba koydukları ve çocuğun o kalıbı ist6ememesi üzere bir durumda, aileye karşı utanç duydukları, öfke ve kin besledikleri, sır saklamaya başladıkları tabir edildi.

mükemmeliyetçi ebeyvenlerin çocuklara tesirleri

MÜKEMMELİYETÇİ EBEVEYN NASIL OLUNUR?

Bir çok ebeveyn modeli gündelik hayatlarında hatta kendisine karşı dahi mükemmeliyetçi yaklaşımını korumaktadır. Her şeyde başarılı olmak isterler, münasebetiyle kendi büyüttükleri çocuğunda kendi üzere başarılı olmasını beklemektedirler. Zira altında yatan sebep aslında kendi doğurup büyüttüğü çocuğun başarısızlığa kendisinin katlanamayacak olmasıdır. Asla gereğince “iyi” hissetmeyen bu insan modeli çocuğun üzerine kurduğu baskı sebebiyle aile bağlantı ve bağlarına da ziyan verdiği görülmüştür.

mükemmeliyetçi ebeyvenlerin çocuklara tesirleri

Bir başka mükemmeliyetçi ebeveyn tipi de kendisinin olamadığı lakin çocuğunun olmasını çok istediği o muvaffakiyet ve disiplin hayatıdır. Bu anne ve baba tipleri en düzgününü kendinden değil lakin çocuğundan beklemektedir. Oluşturdukları standartların, mükemmelliğe götüreceğini düşünürken, önünde sonunda bu harikalık gereksinimi geri teper.

mükemmeliyetçi ebeyvenlerin çocuklara tesirleri

MÜKEMMELİYETÇİ BİR EBEVEYN OLDUĞUNUZUN İŞARETLERİ

 1. Çokça tenkit yapmak
   
 2. Çocuğunuz başarılı olamadığında kendinizi suçlamak
   
 3. Öteki anne – babalara bakıp, kendini yetersiz görmek
   
 4. Çocuklarınız için aslında çok şey yapmanıza karşın, daha fazlasını yapamadığınız için kendinizi hatalı hissetmek
   
 5. Kendi ebeveynlik seçimlerinizi daima olarak eleştirip tekrar gözden geçirmek
   
 6. Beklentileriniz çok yüksek olduğu için, soğukkanlılığı sık sık kaybetmek

mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklara tesiri

ÇOCUĞUN EKSİKSİZ OLMASINI BEKLEDİĞİNİZİ GÖSTEREN İŞARETLER

 • Çocuğun ilgilendiği işi yapamadığında, izlemekte zorluk çekip müdahale etmek
   
 • Çocuğu çok yönetmek
   
 • Kusursuz bir iş için çocukta baskı oluşturmak
   
 • Çocuğu övmekten çok eleştirmek
   
 • Çocuğun kendi hayalleri sorulmadan, sizin hayallerinizi yapmasına zorlamak
   
 • Çocuğun muvaffakiyetini kendi başarınız üzere görmek
   
 • Çocuğun sevdiği aktivitelere karşı “sanki dünyayı kurtardı” bakışı ve yorumu yapmak

mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklara tesiri

MÜKEMMELİYETÇİ EBEVEYNLİĞİN ÇOCUKLARA TESİRİ NEDİR?

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucu açıklamalarında mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocukların üzerinde kurduğu baskı ve zorlama ile birlikte çocukta yetersizlik algısı, sevilmeme, layık olamama korkusu ve suçluluk duygusu bulunduğu ortaya çıkmıştır.

mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklara tesiri

Dahası, telaş bozuklukları, gerilimle baş etme sıkıntıları, toplumsal dert, kendini tabir edememe üzere birçok zihinsel sorun doğurabilir. Örneğin, ebeveyninin dürüstlükten daha çok muvaffakiyete paha verdiği fikriyle, uygun notlar almak için imtihanında kopyaya başvurabilir. Halbuki her yaştan çocuğun, doğabilecek sonuçlarından korkmadan, yanılgı yapabilmesi gerekir. Bu tecrübeler, çocukların öğrenmeleri için çok kıymetlidir.

mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklara tesiri

Ebeveynin uyguladığı mükemmeliyetçilik hissinin çocuğa da geçtiğini açıklayan uzmanlar, çocuğun vakit içerisinde depresyon, yeme- içme bozukluğu, anksiyete üzere zihinsel ve ruhsal sıhhat sorunlarla de karşılaştığının altını çizdi.

mükemmeliyetçi ebeveynlerin çocuklara tesiri

Çok zorlanan ve takdir almayan çocuğun baskının geldiği işi büsbütün ortadan kaldırdığı, bıraktığı yani kısaca pes ettiği de görülmüştür.

Kaynak: https://www.yasemin.com/annecocuk/haber/2988345-mukemmeliyetci-ebeveyn-nasil-olur-mukemmeliyetci-ebeyvenligin-cocuklara-etkisi-nedir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu