Nabız sayınıza hiç dikkat ettiniz mi?

Nabız adedi, insan vücudundeki başka bütün sistemler gibi olağan dışı hallerde birtakım sinyaller veriyor. Normalden süratli ya da yavaş olması çoğu değişkene bağlı olmakla beraber birtakım hastalıkların habercisi de olabiliyor. Bu amaçla nabız adedi ile ilgili bilgi sahibi olmak, sıhhat yönünden ehemmiyet taşıyor. Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gülsüm Bingöl, kalbin kasılma gücünü yansıtan nabız adedi ile ilgili bilgi verdi.

KÜÇÜK EFORLARDA BİLE NORMALDEN FAZLA YORULUYORSANIZ

Nabız, kalbin kasılması sırasında aorta attığı kanın el bileği, dirsek içi, kasık, şakak, ayak bileği gibi damarların yüzeye yakın seyrettiği yerlerde damar duvarına yaptığı basıncın deri üzerinden hissedilmesidir.. Nabız adedi kalbin bir dakika içersinde kaç kez kasıldığını yani kalbin dakikadaki atım süratini gösteren sayısal bir dşayetdir. Bu, kalp çalıştığı prosese devam eden bir döngüdür. Kişinin yaptığı aktiviteler, oluşturulan egzersizler, duyguhal düzeni, vücudun o an bulunduğu pozisyon, sahip bulunduğu kilo, derli toplu sarfedilen birtakım ilaçlar, sıhhat halu, hava ısısı ve havadaki nem seviyesi gibi çoğu etken nabız miktarını etkiler. Yaş arttıkça dakikadaki nabız adedi düşer. Nabız sürati kadınlarda erkeklere göre dakikada aşağı yukarı 7-8 atım daha çok, uzun boylu ve zayıf şahıslarda ise kısa boylu ve şişman şahıslara göre daha yavaştır. Düzenli spor ya da sıksık egzersiz yapanlarda kalp atış sürati bir dakikada 60’ın altında olabilir. Sedanter yani hareket etmeyen yaşayanlarda ise hem istirahat nabzı daha yüksektir hem de egzersiz yaptıklarında nabız kısa sürede süratle yükselir. Bu hal efor kapasitesini azaltan bir haldur. Günlük hayatta pek hareket etmeyen bireylerin eforla daha acele yorulmalarında bu hal etkilidir.

Dakikadaki nabız miktarının

1 yaşına kadar olan yeni doğan bebeklerde dakika ortamında 100–160 arası,

1–10 yaş devresi ortamında ki çocuklarda 70–120 arası,

11–17 yaş arasındaki çocuk ve ergenlerde dakika ortamında 60–100 arası,

17 yaş ve üstü genç ve yetişkinlerde dakika ortamında 60–100 arası,

Sporcularda 40–60 arası olması normal kabul edilir.

KALP YETERSİZLİĞİNE VARAN SONUÇLARI OLABİLİR

Hem düşük hem de yüksek kalp süratleri tamamiyle fizyolojik yani olması gereken bir hal olabileceği gibi mühim bir rahatsızlığın göstergesi de olabilir. Hızlı nabız yani kalbin çok çalışması kalbin daha çok enerji tüketmesine yol açar. Çok yüksek kalp süratleri tansiyon düşüklüğüne ve hem de bayılmaya yol açabilir. Yine uzun dehemmiyetde kalbin kasılma işlevlerini olumsuz etkileyebilir. Sadece yüksek kalp süratina bağlı kalp yetersizliği oluşabilir. Bu haller genellikle tedavi edilmeyen, yüksek kalp süratiyle seyreden ritim bozukluklarında gözlenir. Çok yavaş kalp süratleri da bedene dakikada pompalanan kan miktarını azaltarak beyine ve başka organlara az oksijen gitmesine ve buna bağlı bayılma, bayılacak gibi olma, halsizlik, baş dönmesi, acele yorulma gibi şikayetlere yol açabilir. Dedi.

BAZI İLAÇLAR DA NABIZ HIZINI ETKİLİYOR

Hareket etmek, spor yapmak, duygusal hal, karnın aç ya da tok olması, hava ısısı, günlük kafein ya da sigara kullanımı gibi pek çok etken nabzı etkiler. Mesela spor sırasında vücudun daha çok kana gereksinimi olması sebebiyle nabız artarken, kaygı duyulduğunda sıcakkanlı sinir düzeneğinin aktivasyonu yani adrenalin artışı kalp süratini artırır. Kafein ya da nikotinin direk kalbi uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Yüksek ateş, kansızlık, hipertiroidi yani tiroit hormon çoğunluğu gibi haller da nabzın yükselmesine yol açabilir. Kullanılan birtakım ilaçlar nabız süratini etkiler. Bazı soğuk algınlığı ilaçları, kafein sahibi olan ağrı kesiciler nabız miktarını artırır. Çevresel etkenler de nabız adedi üstüne etkilidir. Ortam sıcaklığında yükselme ya da beden sıcaklığındaki yükselme nabız süratini artırır. Vücut sıcaklığındaki her 0.6 derecelik sıcaklık artışı, nabız süratini da 7-8 atım artırır. Bütün şunlar dışında kalp yetersizliği olan hastalarda ya da ritm sorunu sırasında istirahat nabzı yükselir..

BAZI RİTİM BOZUKLUKLARINDA NABIZ SAYISI FARKLI ÇIKABİLİYOR!

Nabız, kalp atımlarının atar damarlarda hissedilmesidir. Kalbin dakikadaki her bir kasılarak kan pompalaması bir kalp atımı demektir ve bu atım yüzeye yakın atar damarlarda nabız olarak hissedilir. Herhangi bir ritim sorunu yok, yüzeye yakın damarlar nabzı hissetmeye ideal ve doğru bir şekilde sayılıyorsa kalbimiz dakikada nabız sayımız kadar bedene kan pompalıyor manasına gelir. Fakat birtakım ritim bozukluklarında kalp atım sürati daha çok iken nabız daha düşük sayılabilir. Bazı kasılmalar yüzeye yakın damarlarda hissedilmediğinde bu hal oluşur. Bu ritim bozukluklarının başında kalbin düzensiz ve süratli çalıştığı kalpte meydana gelen her atımın yüzeye yakın damarlara yansımadığı atriyal fibrilasyon gelir. Yine esktrasistol denilen hastalar doğrulusunda aksaklık olarak hissedilen halde da nabız adedi ile kalp atım adedi değişik bulunabilir. Bu ritim bozuklukları dışında ve tabi şayet doğru sayılıyorsa nabız adedi ile kalp atım adedi genellikle eşittir. Dedi.

Nabız sayınıza hiç dikkat ettiniz mi?” için 15 yorum

 • 1 Ağustos 2019 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2019 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2019 tarihinde, saat 12:57
  Permalink

  helal olsun bilgilendirici

  Yanıtla
 • 1 Ağustos 2019 tarihinde, saat 13:05
  Permalink

  Selam herkese web siten yeminle çok güzel, teşekkürler

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2019 tarihinde, saat 01:11
  Permalink

  Selamlar siteniz valla çok güzel, twitter da paylaştım

  Yanıtla
 • 3 Ağustos 2019 tarihinde, saat 21:01
  Permalink

  Sağlık önemli…

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 15:18
  Permalink

  Merhaba herkese bu web sitesi yeminle çok güzel, tebrikler

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:43
  Permalink

  iyiymiş,teşekkürler bilgi için

  Yanıtla
 • 5 Ağustos 2019 tarihinde, saat 18:26
  Permalink

  Merhaba sayfan vallaha billaha ilgi uyandırıcı, sosyal medyada paylaştım

  Yanıtla
 • 6 Ağustos 2019 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  selam arkadaşlar web siten gerçekten dikkatimi çekti, teraziye tıkladım

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir