Sağlık

Nasır sebebi yüksek topuklu ayakkabılar!

El ve ayakta basma ve sürtünmeye bağlı deri yerlerinde ortaya gelen nasırlar derinin kendi kendini koruma mekanizmasıdır. El ve ayak gibi bölgelerde derinin sıksık sürtünerek vakitle kalınlaştığını ve ağrıya namacıyla olduğunu bildiren Uzman Dr. Figen Akın, “Yüksek topuklu, önü dar, ayak anatomisine ideal olmayan ayakkabılar, ayaktaki kemik çıkıntıları ve yürürken hatalı basma gibi anatomik bozukluklar, sıksık çıplak ayakla dolaşma, uzun vakit ayakta kalma, kilo alma gibi haller nasır oluşumunu basitlaştırır” açıklamasında bulundu.

YÜKSEK TOPUKLU AYAKKABILAR NASIR SEBEBİ

Ayaktaki nasırlardan korunmak amacıyla ayağa ideal ayakkabı giymenin, çalışırken eldiven kullanmanın mühim olduğunu dile getiren Deri Hastalıkları Eksperi Dr. Figen Akın, “El ve ayak bakımının derli toplu olarak yapılması nasırlardan korunmada gerektiğince mühim. Oluşan nasırlar detaylı dekstrüktif tedaviler ile giderilebilir. Cerrahi olarak çıkarılması da bir seçenek” dedi. Nasırların oluşumundaki en mühim sebebin hatalı ayakkabı seçimi olduğunu altını çizen Dr. Figen Akın, ellerde görülen nasırların, müzik aleti çalan müzisyenlerde, bahçe işleri ile ilgilenenlerde, ağır yük taşıyan işçilerde, ayaklardaki nasırlar uzun vakit ayakta kalarak çalışanlarda, topuklu ayakkabı giyenlerde, ortopedik eksikliği olan şahıslarda görüldüğünü söyledi.

NASIRA NİÇİN OLAN ETKEN ORTADAN KALDIRILMAZSA TEKRARLAYABİLİR

Domates, ananas, limon sürme gibi tedavilerin bu bitkilerin asidik özelliklerinden yararlanma esasına dayandığını ifade eden Dr. Figen Akın, “Asit o bölgedeki sert dokuyu yumuşatıp eriterek aşağıdaki dokuya çok zarar vermeden basitçe kazınmasını sağlar. Nasır ortadan kalktıktan sonra o bölgenin yine sertleşmesine izin vermemek amacıyla ölü dokunun derli toplu olarak hijyenik hale getirilmesi mühim. Nasıra namacıyla olan faktör ortadan kaldırılmazsa yinelayabilir” açıklamasında bulundu.

AYAKLAR DOĞAL YAĞLARLA RAHATLATILMALI

Ayaklar sıksık ayakkabı travması altında olmasından ayak bakımının gerektiğince mühim olduğunu bildiren Dr. Figen Akın, “Ayaklar derli toplu olarak yağlar ya da nemlendiriciler ile nemlendirilmeli. Genellikle banyo ardından zeytinyağı gibi natural yağlar ile masaj gerçekleştirme gerektiğince rahatlatıcı bir uygulamadır” dedi.

TOPUKLU AYAKKABILAR AYAĞA ZARAR VERİYOR

Ayakkabı seçiminin de ayak sağlığı amacıyla gerektiğince mühim olduğunu anımsatan Dr. Akın, “Ayakkabı ayağı tam olarak kavramalı ve ayak parmakları ayakkabı içersinde rahat hareket edebilmeli. İleri yaş gruplarında vakitğen ayak ve tırnak bozuklukları kadınlarda daha sık gözleniyor. Bunun sebebi kadınlarda ayakkabı seçiminin ortopedik ayak yapılarına göre yapılmamasından kaynaklanıyor. Genellikle önü dar, yüksek topuklu ayakkabılar vakitle ayağa gerektiğince zarar veriyor. Yüksek topuklu ayakkabılar yürüme esnasında ayakların ön kısımlarının yani parmak ve ayak tırnaklarının ön kısma itilmesine namacıyla oluyor. Bu da tırnağa ve ayak parmaklarına sıksık travma demektir. Bu amaçla topuk yüksekliği 30-35 mm’yi geçmemeli” önerisinde bulundu. Ayakkabı seçiminin diyabetik hastalarda da gerektiğince mühim olduğunu dile getiren Dr. Akın, ayakkabı vurma alanlarında çok basit nasırların ve diyabetik yaraların gelişebildiğini ve tablonun uzuv kayıbına kadar gidebileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

14 Yorum

Başa dön tuşu