Sağlık

Neden bayanlarda demir eksikliği daha sık görünür?

Demir deposu

Şahsa zahmetli süreçler yaşatan demir eksikliği, bayanlarda daha sık görünen bir sıhhat sorunudur. Gün içerisinde halsizlik, dikkat dağınıklığı, göz kararması, baş ağrısı ya da regl periyotlarında şiddetli ağrılar yaşıyorsanız muhtemelen demir eksikliği sorununuz var. Pekala neden biz bayanlar bu sıhhat sıkıntısını daha sık yaşıyoruz? Halk ortasında demir deposu olarak bilinen Ferrittin, demirin çözünmesi, depolanması ve salınmasından sorumlu bir tıp protein kompleksidir. İşte demirin depolanmasından sorumlu olan bu protein bayanlarda az bulunduğu için bu sıhhat sorununu bizler daha sık yaşamaktayız. Pekala tek sebep bu mu? Hayır. Demir depomuz az olduğu için haliyle demir emilimini olumsuz etkileyen yiyecek ve içeceklere karşı daha savunmasızız. Bu sebeple kimi içecekleri tüketirken dikkatli olmamız gerekiyor.

Çay

Sabah kahvaltıda, akşam yemekten sonra vazgeçilmezimiz olan çay demir emilimini olumsuz etkiliyor. Çay tüketimi, besinden alacağınız demir emilimini yarı yarıya azaltıyor. Şayet yemekten çabucak sonra siz de çabucak çay içiyorsanız aman dikkat! Bu alışkanlığınızı değiştirmeniz de yarar var. Hepimiz için çok güç biliyorum…

Kahve

İçerdiği kafein ölçüsü sebebiyle kahve tüketimi de bireyde demir eksikliğine sebep olmakta.

Kola

Yemeklerin yanında tüketmeyi en çok sevdiğimiz içeceklerden biri olan kola, demir emilimini azaltmanın yanı sıra içerisinde çok fazla şeker bulunduğu için kalp ve damar damar hastalıklarına davetiye çıkarır.

Kepekli ekmeği

Kepek ekmeği aslında demir ve mineral açısından varlıklı bir besindir lakin uzun vadede tüketildiğinde tam tersi  tesir yaratır. Bilhassa kilo vermek için bu besinleri çok fazla tükettiğinizde kepekteki demir işe yaramaz bir hale gelir hasebiyle bünyeniz onu geri teptiği için kansızlığa yol açar.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/neden-kadinlarda-demir-eksikligi-daha-sik-gorunur/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu