Diyetisyen

Nemlendirmenin Ötesine Geçen Salatanın 5 Yararı

Salatalık, yiyebileceğiniz en lezzetli sebzelerden biridir. Lakin gevrekliği ve lezzetinin ötesinde, yazın favorisi bedeniniz için de olağanüstüdür. Etkileyici bir sıhhat yararları listesiyle sonuçlanan antioksidanlar, vitaminler ve hatta bir ölçü lif sunar.

İlginizi çekti mi? Salatalık yemenin yararları ve yemeklerin tadını çıkarmak için tanım fikirleri hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Birinci olarak, her şeyi sorgulamanıza neden olacak bir gerçek: Salatalık zerzevat değildir. Botanik olarak bakarsak salatalık meyvedir. Bitkinin yapısı ve tertibi üzere fizyolojik ögelere odaklanan botanik tarif, salatalığı bir meyve olarak sınıflandırır. Bir botanikçi, meyvelerin çiçekli bir bitkinin yumurtalığından büyüdüğünü ve tohumlara sahip olduğunu açıklayacaktır. Salatalığın ortasında tohumlar bulunduğu ve bir salatalık bitkisinin çiçeğinden büyüdüğü için botanik olarak bir meyvedir. Botanik sebzeler, bir bitkinin yaprak, gövde ve kök üzere yenilebilir öteki yapıları olabilir ve tohumları yoktur. Botanik sebzelerin örnekleri ortasında marul, havuç, kuşkonmaz ve brokoli bulunur.

Mutfakta, salatalık sebzedir. Bir şefe yahut diyetisyene bir salatalığı nasıl sınıflandıracağını soracak olursanız, muhtemelen salatalığın bir zerzevat olduğunu söyleyeceklerdir. Bunun nedeni salatalığın görünümü, dokusu ve tadıdır. Sebzeler daha az tatlı, ekseriyetle tuzlu yemeklerde hazırlanır ve ekseriyetle daha sert bir dokuya sahipken, meyveler tipik olarak tam karşıtıdır: yumuşak, daha tatlı ve daha çok kahvaltılara ve tatlılara eklenir. Bu nedenle, botanik olarak salatalık bir meyve iken, mutfak olarak zerzevat olarak sınıflandırılabilir. Sonuç olarak salatalık meyve mi yoksa zerzevat mi? Karşılık: ikisi de!

300 gramlık bir çiğ salatalık için beslenme profili :

  • 45 kalori
  • 2 gram protein
  • 10 gram karbonhidrat
  • 1 gram yağ
  • 2 gram lif
  • 5 gram şeker

Salatalığın Sıhhate Faydaları​

Hastalık Riskini Azaltabilir​

Salatalık, beta-karoten, lutein, zeaksantin, ve K vitamini dahil olmak üzere sayısız antioksidan içerir. Antioksidanların özgür radikallerle onları nötralize ederek savaştığını ve bu da nihayetinde onları zararsız hale getirir. Bu kıymetlidir, zira çok ölçüde hür radikal, kalp hastalığı ve kanser üzere kronik durumlarda değerli bir oyuncu olan hücresel hasara ve oksidatif gerilime neden olabilir. Fakat, örneğin salatalık üzere antioksidan bakımından güçlü besinlere güç vererek (ve genel olarak sağlıklı bir ömür usulü sürdürerek), oksidatif gerilimi faal bir formda yöneterek riskinizi azaltabilirsiniz.

Nemlendirme Sağlar​

Su içeriğinden bahsetmeden salatalığın yararlarından bahsetmek mümkün değil. Salatalık yaklaşık yüzde 95 sudan oluşuyor ve onu mükemmel bir nemlendirici besin yapıyor. Bedeninizin sıcaklığını düzenlemek ve atıkları idrar yoluyla uzaklaştırmak üzere temel biyolojik süreçleri gerçekleştirmek için suya gereksinim duyması nedeniyle bu dikkate pahadır. Gün uzunluğu sıvı tüketseniz de salatalık yemek sulu kalmanın şahane yoludur.

Sağlıklı Sindirimi Destekler​

Salatalığın nemlendirici yararları bağırsaklarınıza da uzanır. Gereğince sıvı tüketmediğinizde kolonunuz (kalın bağırsak) dışkıdan su çekerek kurumasına neden olur. Bu, dışkının geçmesini zorlaştırabilir ve potansiyel olarak bir kabızlığa yol açabilir. Bununla birlikte, susuz kalmanın (örneğin su içmek ve salatalık yemek yoluyla) hareket etmesine yardımcı olacağını ve kabızlığı önleyecektir. Lif kısmında, salatalık az ölçüde çözünür ve çözünmez lif içerir. Çözünmeyen lifler dışkıya hacim kazandırırken, çözünür lifler [onu] birbirine bağlamaya yardımcı olur. Bu tesirler hem bağırsak hareketlerini düzenler.

Kan Şekeri Seviyelerini Yönetir​

Antioksidan kaempferol bedeninizin kan şekerini yönetmesine yardımcı olabilir. Antioksidan, karbonhidratları parçalayan iki enzim olan amilaz ve glukozidazı baskılayarak çalışır. (Bilgi: Bedeninizdeki karbonhidratlar, hücrelerinizin güç için kullandığı glikoza parçalanır.) Bu, kan şekerinin yükselmesini yavaşlatır, hasebiyle şiddetli ani yükselmeleri önler ve potansiyel olarak şeker hastalığını yönetir. Dahası, salatalıkların şekeri doğal olarak düşüktür ve kan şekeri düzeylerinin denetimine yardımcı olabilecek lif sunar.

Sağlıklı Kan Pıhtılaşmasını Teşvik Edebilir​

Bir öteki salatalık yararı, sağlıklı kan pıhtılaşmasını içerir. Bunun nedeni, süreç için gerekli olan yüksek içeriğidir. Bilhassa, K vitamini, bedenin kanın pıhtılaşması için gerekli olan kimi proteinleri yapmasına yardımcı olur. Bir kesik yahut yara aldığınızda çok fazla kan kaybetmemenizi sağlar.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/nemlendirmenin-otesine-gecen-salatanin-5-faydasi.3441/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu