Diyetisyen

Nilay Keçeci’den: Beş hususta bedenden at! Ödem nasıl atılır? Süratli ödem atmanın 5 yolu

Birçok farklı nedene bağlı olarak bilhassa bayanlarda daha sık görülen ödem, bedende sıvı birikmesiyle oluşan yaygın bir meseledir. Yanlış beslenme, regl devri, az su içmek, magnezyum eksikliği, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu beslenme üzere birçok nedene bağlı olarak ödem yaşanabilir. Pekala, bu ödemden nasıl kurtulabiliriz? Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı bedenden ödemi atmanın yolları anlatıyor

Tam da yaz devri sonrası herkesin bedeninde biriken fazlalıklardan ve ödemden kurtulmak için birtakım usuller araştırılıyor. Ödemin bedenden atılmasına yardımcı olan besinler bulunuyor. Bu besinler tertipli ve ölçülü olarak tüketildiği vakit tesirini görmek mümkün. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “5 hususta bedenden ödem at” ile ilgili yapılması gerekenleri anlattı.

Nilay Keçeci

Ödem yapan sebepler…

Dokularda çok sıvı birikmesiyle ortaya çıkan ödem; hücre içi ya da hücre dışı olarak gözlenebilen, kimi durumlarda fizyolojik bazen de hastalıklar ile oluşan ve genelde el, ayak, karın ve yüz bölgelerinde gözlenen şişliklerdir. Yanlış beslenme, regl devri, az su içmek, magnezyum eksikliği, fazla karbonhidrat tüketimi, bol tuzlu beslenme, az hareket etme, antrenman yapmama ödemin en önemli etkenleri ortasında sayılabilir. Tabi kimi vakit kimi hastalıkların tesiri ile de ödem görülebilir. Gut, siroz üzere hastalıkların yaratabildiği ödem durumları da vardır. Bunların farklı bir halde kıymetlendirilmesi gerekir. Kimi vakit otomobil, uçak, otobüs seyahatleri de şahısta ödeme neden olabilir.

Hangi besinler ödem atmaya yardımcı olur?

Vücuttan ödemi atmak bazen bir kaç saat, bazen bir kaç gün ya da gebeyseniz tahminen doğum sonrası olabilir. Elhasıl bu sorunun karşılığı şahıstan bireye değişebilir. Bu nedenle ödem atmaya yardımcı olan kimi besinlerden takviye alınabilir. Ödem atmak için tabi ki en tesirli birinci adım bol su tüketmek. Meskende sıkılan ananas ve vişne suları da ödem atmanıza dayanak verebilir. Ezilmiş çilek peltesi de düzgün bir ödem atıcı besindir. Sistemli bir biçimde sıcak ya da soğuk yeşil çay içmek de ödemden kurtulmayı sağlar. 

Regl ödemi için ne yapabiliriz?

Regl ödemi, kimi vakit kolay bir meseleyken birtakım bayanlar için günlük ömrünü etkileyecek kadar önemli bir sorun haline dönüşebilir. Regl devrinde ödem sorunu yaşıyorsanız; bugünlerde olağanda içtiğinizden daha fazla su tüketmeye çalışın. Tansiyon üzere değerli bir sorununuz yoksa her gün soda ve limonu karıştırarak içebilirsiniz. Günlük hareket ölçünüzü artırın ve aktivitelerinize kolay yürüyüş antrenmanları ekleyin.

yazın ödem nasıl atılır

Hamilelik ödemi ve dikkat edilmesi gerekenler…

Hamilelik sürecinde çoklukla bayanlar ödem sorunu yaşarlar. Ancak bu periyotta yürüyüş ve bol su tüketimi önermek dışında yapılabilecek bir şey yoktur. Tadından rahatsız olmuyorlarsa sularına 1-2 adet karanfil ekleyebilirler. Asla bitki çayları ya da tavsiye üzerine bir şey kullanmayın. Hekiminizle bağlantıda olun. Unutmayın, bu süreksiz bir periyot ve doğum sonrası bu ödemleriniz gidecek. 

Masa başı çalışanlar ve ödem sorunu yaşayanlar

Özellikle masa başında sabit çalışan bireyler sıklıkla ödem sorunu yaşarlar. Gün içerisinde el ya da ayaklarınıza temas ettiğinizde bu alanlarda derinlik oluşuyorsa, düzgün bir diyet programı uygulamanıza karşın yükselen kilo bedeliniz varsa, 2 gün orta ile tıpkı kıyafetlere sığamıyorsanız bedeninizde ödem olma mümkünlüğü yüksektir. Ödem problemini hafifletmek için sık sık su almak için kalkın. Asansör yerine merdiven kullanın. Özcesi masa başı çalıştığınız müddet dahilinde daha sık hareket edin. Masa başında çalışırken ayağınızın altına takviye koyun. Gün içinde sıhhatsiz atıştırmalıklardan uzak durun. Orta öğün olarak ananas tüketebilirsiniz. Tuz tüketimini katiyen sonlandırın mümkünse yemeklerinize ekstra tuz eklemeyin. Rastgele kıymetli bir sıhhat sorununuz yoksa bitki çaylarından dayanak alabilirsiniz. Kiraz sapı, karanfil, mısır püskülü ve papatya üzere bitkiler de ödem atma konusunda yardımcı olabilir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2991871-nilay-kececiden-bes-maddede-vucuttan-at-odem-nasil-atilir-hizli-odem-atmanin-5-yolu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu