Diyetisyen

Nilay Keçeci’den: Beş hususta obeziteye geçit verme!

Giderek artan prevalansı ile obezite artık 7’den 70’e çağımızın hastalığı durumunda… Yanlış ve çok yeme alışkanlıklarına yetersiz fizikî aktivite de eklenince obezitenin görülme sıklığı giderek artıyor ve obezitenin yol açtığı sıhhat sorunları de vakitle kapıyı çalıyor. 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “obeziteye dur demek” için yapılması gerekenleri anlattı.

Obeziteye geçit vermemek için, sağlıklı beslenme ve tertipli antrenman kurallarının hayat biçimi haline getirilmesi gerekiyor. 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü öncesinde Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı “obeziteye dur demek” için yapılması gerekenleri anlattı.

nilay keçeci obezite

TEKNOLOJİK OBEZİTENİN FARKINDA OL

Teknoloji, sıhhat alanında değerli yenilikler yaratırken; bir taraftan da obez bir kuşağın oluşmasına yer hazırlayan bir özelliktedir. Hayatımızın her alanına giren ve kolaylıklar sağlayan teknoloji ile beslenme kültürü de değişti ve hareketsiz bir ömür biçimi benimsenmeye başlandı. Ne kadar yanlış olsa da televizyon ve bilgisayar başında yemek yeme yeni bir kültür haline dönüştü. Televizyon ve bilgisayar başında geçirilen hareketsiz saatlerin artması ile obez bireylerin sayısı çoğaldı. Zira tv ve bilgisayar başında yemek yeme davranışı ile kişi ne kadar yediğinin şuurunda olmaz. Süratli yer ve tokluk hissini daha geç hisseder. Daha sık ve çok yer. Bu da daima yemek yeme sorunu yaratır. Teknolojinin son trendleri olan yemek aplikasyonları üzerinden çarçabuk söylenen fastfood siparişleri de teknolojik obezitenin artmasını dayanaklar niteliktedir. Bilgisayar başında çalışırken ya da televizyon karşısında yemek yemeyin ve belli müddet aralıklarında kalkıp hareket edin. Bu davranışı çocuklarınıza da aşılamalısınız. Çocuğunuzun ileride bu sıhhatsiz alışkanlığa sahip olmamasını istiyorsanız; çocuklarınıza yemek yedirirken bir şey seyrettirme alışkanlığından vazgeçmelisiniz.

sağlıklı beslenme

SAĞLIKLI YEMEK TABAĞINI OLUŞTUR

Obeziteden korunmak için öğün sayısı kadar öğünlerdeki porsiyon büyüklüğüne ve çeşitliliğine de dikkat etmelisiniz. Kendi sağlıklı tabağınızı oluşturarak beslenmede ülkü dengeyi sağlayabilirsiniz. Bunun için birinci adım, porsiyonları farklı sebzelerle çeşitlendirmek olmalıdır. Et, balık, kurubaklagil üzere protein kaynaklarına sık sık yer verin. Tam tahıl tüketin. Ekmek, patates, pilav üzere eserleri tabağınızda sonlandırın. Tabağınızda zerzevat, kurubaklagil, balık üzere besinlerin kapladığı alan çoğaldıkça; tuz, doymuş yağ, şeker ve şekerli eserlerin yeri azalsın. Meyve suyu içmek yerine meyvenin kendisini yiyin. Süt ve süt eserlerine her gün porsiyon denetimi dahilinde yer verin. Obeziteden korunmak ve sağlıklı olmak için sevdiğiniz besinlerden daima uzak durmanıza gerek yok. Bu besinleri denetimli ölçüde ve az sıklıkla tüketebilirseniz bir sorun olmaz.

HAREKET ET SIHHATİN YÜKÜNÜ AZALT

Obeziteden korunmada sağlıklı ve istikrarlı beslenme kadar kıymetli bir yer tutan öbür adım da hareketli ömürdür. Fizikî aktivitenin az ve sistemsiz olduğu bu ömür biçimi; yani sedanter ömür biçimi maalesef günümüzde artan bir orandadır. Bu hareketsiz ömür usulü ile sedanter birey sayısının artması, obezitenin oluşmasında ve ilerlemesinde hayli kıymetli rol oynar. Hareketsiz hayat ile bedenin metabolizma suratı yavaşlar, yağ yakımı azalır, bedenin kan şekeri ve kan basıncını düzenleme istikrarı bozulur. Bunun için gün içerisinde hareketsiz kalma müddetinin azaltılması gerekir. Hareket etmek kilo istikrarınızı korumanızı sağlayarak sıhhatinizin üzerindeki olumsuz yükü de azaltır. Pekala, günlük ömürde daha fazla hareket etmek için neler yapılabilir? Çalışırken her 30 dakikada bir ayağa kalkın ve hareket edin. Öğlen yemeği molanızda yürüyüşler yapın. Asansör yerine her vakit merdiven kullanın. Toplu taşıma araçlarında oturmak yerine ayakta durun. Aralık yakınsa yürümeyi tercih edin ya da bir durak evvel inerek kendinize hareket alanı oluşturun. Otomobil kullanıyorsanız otomobilinizi gideceğiniz noktadan biraz daha uzağa pak edin ve yürüyün.

ŞİŞMANLATAN İÇEÇEKLERDEN UZAKLAŞ

Sağlıklı ve süratli bir metabolizma için bedenin ülkü sıvı ihtiyacını sağlamak gerekir. Bunun için her gün kesinlikle 2 ya da 2 buçuk litre su içilmelidir. Su içmek, günlük kalori alım sürecini yönetmede de değerlidir. Sağlıklı ve istikrarlı beslenmede yediklerimiz kadar içtiğimiz şeylerden de şekerin azaltılması gerekir. Su, kalorisiz ve en sağlıklı alternatiftir. Obeziteden korunmak için sıvı tüketim alışkanlıklarını da değiştirmek gerekir. Bu hususta birinci adımı sıvı tüketiminde yüksek kalori alımından kaçınarak atabilirsiniz. Gazlı ve şekerli içecekler, günlük kalori alımını artırır ve beden yağ oranının artmasına sebep olur. Bilhassa günlük su tüketiminin azaltılması ve su yerine yüksek kalorili içeceklerin tercih edilmesi kilo artışına neden olur. Bu nedenle, gazlı, şekerli, kremalı ya da şurup içerikli sıcak-soğuk tüm içecek çeşitlerinden uzak durulmalıdır. Su tüketimini artırmak için yanınızda su şişesi taşıyabilir ve su içmeyi hatırlatan aplikasyonlar kullanabilirsiniz. Suyunuzun içine tarçın, limon, salatalık, nane üzere besinler katarak aroma verebilirsiniz.

YETERİ KADAR UYU

Yetersiz uyku, beden üzerinde olumsuz birçok tesire sebep olabilir. Leptin hormonunun bedene doyma sinyalini gönderen bir vazifesi vardır. Yetersiz uyuyan bireylerde leptin hormonu düzeyi düşer ve bu sinyal oluşmaz. Bunun tam aykırısı seviyede de kortizol hormonu düzeyi yükselir ve iştahınız artar. Hülasa az ve yetersiz uyku, birtakım hormon istikrarlarını bozarak yemek yeme alışkanlıklarında olumsuz değişikliklere yol açar ve obeziteye giden süreci hızlandırır. Bu nedenle, uyku tertibini sağlamak ve bilhassa 23.00-03.00 saatleri ortasında uykuda olmak gerekir. Gece uykuda olunması gereken saatlerde ayakta olmak gece oburluğunun ve dolayıyla obezitenin en kıymetli nedenlerinden biridir. Her gün tıpkı saatlerde uyumaya ve uyanmaya çalışın. Saat 23.00-03.00 aralığını da kapsayan 7-8 saatlik kaliteli bir uyku, kilo denetiminde değerli bir etkendir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2989233-nilay-kececiden-bes-maddede-obeziteye-gecit-verme

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu