Diyetisyen

Nilay Keçeci’den karaciğer için sonbahar detoksu!

Vücutta açığa çıkan ziyanlı hususları elimine eden karaciğerimiz de arınmayı ve yenilenmeyi hakketmiyor mu? Üstelik karaciğer detoksu, metabolizma suratının artmasına da yardımcı olacak. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, sonbahar aylarında karaciğerin temizlenmesi için detoks tekliflerinde bulundu.

Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı: Yağ sentezi, protein sentezi üzere birçok misyonu olan karaciğer bir biyokimya fabrikası ve bu nedenle genel sıhhatimiz için karaciğerin temizlenmesi çok değerli olduğunu belirtti. Karaciğer bedenimiz için hayli değerli işlevlere sahip bir organdır. Ayrıyeten öbür organların işlevlerini da etkileyecek derecededir. Bu nedenle hem karaciğerin hem de bedenin detoksifikasyon sürecini hızlandırmak için kimi besinlerden faydalanmak hakikat olacaktır. Pancarı bu listenin başına yerleştirebiliriz. Zira pancar tam bir antioksidan deposu besindir. Pancar, kanın toksinlerden temizlenmesine dayanak verir. Karaciğer enzimlerini ve safrayı harekete geçirir. Karaciğer hücre yapılarının tamiri için de katkı sağlar.

LİMON KARACİĞER ENZİM ÜRETİMİNİ DESTEKLER

Karaciğer dostu bir besin de limondur. Turunçgiller kümesinde yer alan limon, karaciğerin temizlemesi için hayli tesirlidir. Karaciğer detoksifikasyon sürecini hızlandırır. Birebir vakitte içindeki kimi unsurlar yağ sindirimine yardımcı olur. Karaciğer enzim üretimini dayanaklar. Yüksek C vitamini içeren limon, güçlü bir bağışıklık sistemi ile karaciğer sıhhatini korur. Limon, alkali bir özelliktedir; bu nedenle karaciğerde asit-baz istikrarını müdafaaya da katkı sağlar.

Nilay Keçeci

TAZE SARIMSAK TOKSİNLERİ SÜRATLE PARÇALAR

Sonbahara aylarında karaciğer detoksu yapmak hem toksinlerden arınmayı sağlayacak hem de düşük metabolizma suratını artırarak vücudu daha sağlıklı bir hale getirecektir. Bu mevzuda yararlı bir besin de sarımsaktır. Sarımsak, çok süratli bir formda karaciğerdeki toksinleri yok etmeye yardımcı olur. Bilhassa taze sarımsak toksinlerin süratle parçalanmasına ve atılması için takviye verir. Sarımsağın içinde yer alan allisin güçlü bir antioksidan, bir antibiyotiktir. Bu bileşen sayesinde toksinler süratli bir formda emilim sürecinden geçer ve karaciğerden atılır. Sarımsak tüketmenin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini gösteren kimi çalışmalar da mevcuttur.

Nilay keçezi

KARACİĞER YAĞLANMASINA KARŞI BADEM

Badem de karaciğer paklığında tesirli olan besinlerden biridir. Badem; kalsiyum, magnezyum ve E vitamini içerir. Birçok lifi de bünyesinde barındırır. İçerdiği amino asit ve L-arginin ile karaciğerde temizleyici tesir gösterir. Başta E vitamini ve içeriğinde bulunan birçok antioksidan bileşenle karaciğer sıhhati için çok gereklidir. Badem tüketmek kadar badem suyunu çmek de yararlıdır. Bademi, orta öğünlerde tüketebilir ya da salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Yararlı yağlar içeren badem, karaciğer yağlanmasının önlenmesi konusunda da dayanak verir. Karaciğer sıhhatini korumak için günde 10-15 badem tüketebilirsiniz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2993042-nilay-kececiden-karaciger-icin-sonbahar-detoksu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu