Sağlık

Ödem atmaya yardımcı besinler

  Ödem kılcal damarların sıvı sızdırmasıyla oluşur. Bilhassa karaciğer, kalp, böbrek hastalarında ortaya çıkan ödem bedendeki fazla sıvıyı tutan tuzun bedenden atılamamasından oluşur. Pekala birçoğumuzun ortak sorunu olan ödem bedenden atmak için hangi besinleri tüketmeliyiz gelin birlikte bakalım.

Yoğurt

Yoğurt denince akla birinci gelen çeşit çeşit detoks tanımları geliyor. Yoğurt toksinleri bedenden atmaya yardımcı olurken tıpkı vakitte içerisinde bulunan probiyotikler sayesinden bağışıklığımızı güçlendiriyor. Sabahları içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın eklediğiniz yoğurdun sistemli kullanımını sağlayabilirseniz ödemlerden kısa müddette kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Maydanoz

Maydanoz böbrek paklığına en uygun gelen besinlerdendir. Sabah kahvaltı da birkaç kol maydanoz yiyebilir, su şişenize ekleyebilir ya da saplarını kaynatıp çay formunda içebilirsiniz. Bunlardan rastgele birini yaptığınızda şişkinliğinizin azaldığını hissedeceksiniz.

Kayısı

Tam manasıyla potasyum deposu olan kayısı sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur bu sayede ödem atmada da tesirlidir. Günde 3-4 taze kayısı yemek ya da bir ölçü kuru kayısıyı kaynatıp suyunu içmek ödem atmanıza yardımcı olacaktır.

Salatalık

Güçlü su içeriğiyle bedenin muhtaçlığı olan suyu sağlıyor ve tıpkı vakitte sindirimi kolaylaştırarak mideyi rahatlıyor. İçme suyunuza dilimlenmiş salata ekleyip biraz bekledikten sonra içerseniz yararını görebilirsiniz. Birebir vakitte idrar söktürücü özelliği de bulunan salatalığı ister suyunu sıkarak isterseniz dilimleyerek tüketebilirsiniz.

Kiraz Sapı

Yaz geldi, kirazlar tezgahlarda yerini almaya başladı. Hazır kirazlar da çıkmaya başlamışken aman saplarını çöpe atmayalım. Kiraz saplarını ayırıp kaynatıp çayını içerseniz hazmı kolaylaştırır ve şişkinliği azaltır. Her gün bir bardak kiraz sapı çayını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/odem-atmaya-yardimci-besinler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu