Sağlık

Ofis hayatının acı tarafı! Miyosafiyal ağrı sendromu nedir? Miyosafiyal ağrı neden olur?

Son yapılan araştırmalarla Miyosafiyal ağrı sendromu bir çok beşerde görülmeye başlandı. Bilhassa ofis ortamlarında çalışan bireylerde görüldüğü belirtilen sendromun, hareketsiz hayatla ilgili olduğu söz edildi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Narangerel Tseveendorj, miyosafiyal ağrı sendromunu açıkladı. Ofis hayatının acı tarafı! Miyosafiyal ağrı sendromu nedir? Miyosafiyal ağrı sendromu neden olur?

Ofis ortamında çalışmak her vakit rahat ve konforlu gelir. Bilhassa masanız farklı rahat bir koltuğa da sahipseniz, bütün gün öylece çalışıp meskeninize gidebilirsiniz. Ancak masa başı işler düşündüğünüz kadar saf olmayabilir. Son yapılan araştırmalar bilhassa masa başı çalışan beşerler ortaya çıkan Miyosafiyal ağrı Sendromu, hareketsiz hayatın getirisi olarak insanlarda sıklıkla görülmeye başlandı. Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Narangerel Tseveendorj, Miyosafiyal Ağrı Sendromu hakkında merak edilenleri açıkladı.

ofis ortamı

MİYOSAFİYAL AĞRI SENDROMU NEDİR?

Dr. Narangerel Tseveendorj miyosafiyal ağrı sendromunu şu halde açıkladı: “İskelet kaslarının akut yahut kronik travması sonucu oluşan bir hastalıktır. Vücuttaki yayılımı, mekanik bir yayılım halde olabileceği üzere lokalize bir sorun olarak da kalabilir. Tedavi edilmediği takdirde kas yapısında mikro seviyede harabiyet bulgularına rastlanabilir.”

miyofasaiyal ağrı

MİYOSAFİYAL AĞRI NEDEN OLUR?

Sözlerine devam eden Tseveendorj hastalığı tetikleyen ve sebep olan faktörler ortasında birinci olarak hareketsiz hayat olarak belirtirken “Masa başında uzun mühlet çalışmak, bilgisayar kullanmak, telefonu başla omuz ortasına sıkıştırarak konuşmak, duruş bozuklukları, gerilim, ağır yük kaldırmak ve uzun müddet ayakta kalmak” olarak tabir etti.

miyofasiyal ağrı

“KASIN OLDUĞU HER YERDE GÖRÜLEBİLİR”

Miyofasiyal ağrı sendromu ekseriyetle bel, boyun ve sırt bölgesinde görüldüğünü tabir eden uzmanlar, aslında kas olan her yerde görülebileceğini belirtti. Dr. Tseveendorj “Trigger point, başka ismiyle tetik nokta (kulunç) kas fibrillerinin olağan işlevsel bağlantısının bozulduğu alandaki hassasiyetin bölgesel bir dağılım karakterlerinde olduğu ağrılı kas alanıdır. Bu noktalar, kası zayıf ve gergin hale getirerek tesirler ve kas kümesinde güçlü kasılmalara neden olur. Devamlı kasılma halinde olan kaslar kemiklere de baskı uygulayarak komşu eklemlerde de bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur.” açıklamasında bulundu.

miyofasiyal ağrı tedavisi

MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMUN​UN TEDAVİSİ MÜMKÜN

Şimdilerde ekonomik zorluklarla birlikte insanların daha fazla gerilim yaptığı lisana getiren Tseveendorj, bu geriliminde miyosafiyal ağrı sendromundaki rahatsız edici ağrıların sebebi olabildiğini belirtti. Bu hususta tedavinin var olduğunu ağrının azalması ve gitmesi için belirli sıcak-soğuk tedavileri, fizik tedavi casusları, tetik nokta enjeksiyonları, kuru iğne tedavisi, nöralterapi, germe-gevşeme antrenmanları, ozon terapi ve manuel terapi seçeneklerinden hastaya uygun olanlar seçilerek tedavisi yapılması gerektiğini lisana getirdi.

 MİYOFASİYAL AĞRI SENDROMUNA KARŞI NASIL TEDBİR ALINMALI?

Ofis ortamında çalışan insanlara son olarak tekliflerde bulunan Avrasya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Narangerel Tseveendorj şu unsurları sıraladı;

•Bilgisayar kullanırken oturma ve beden konumunuza dikkat edin,
•Ergonomik eşyalar kullanmaya itina gösterin,
•Dinlenmek size çok uygun gelecektir. Bu sebeple dinlenmek için kâfi müddet ayırın,
•İş yerinde çalışma şartlarınızı düzenleyin,
•Aşırı spor yapmaktan kaçının,
•Stres bu hastalığın en büyük düşmanı… Tam da bu sebeple gerilimden uzak durun,
•Özellikle aerobik ve germe ve gevşeme antrenmanları yapmaya ihtimam gösterin,
•Kendiniz için sağlıklı bir beslenme tertibi oluşturun,
•İyi bir uyku sistemi oluşturun.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992074-ofis-hayatinin-aci-tarafi-miyosafiyal-agri-sendromu-nedir-miyosafiyal-agri-neden-olur

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu