Anne ve Çocuk

Oksiput posterior nedir? Oksiput posterior tehlikeli mi? Oksiput posterior belirtileri

Oksiput posterior (OP) durumu en sık görülen fetal konumdur. Anne karnındaki bebekler son haftalara yaklaşınca zirve taklak olur. Baş aşağıda ve ayaklar üstte olağan doğum halini alır. Oksiput posterior (OP) ise bir duruş bozukluğudur. Oksiput posterior nedir? Oksiput posterior tehlikeli mi? Oksiput posterior belirtileri nelerdir

Normal doğum olarak düşünen bir çok anne sezaryen olmak zorunda olduğu haberlerini görmüş yada duymuş olabilirsiniz. Vajinal yani olağan doğum için bebek de anne karnında hazırlıklara başlar. Doğum yaklaştıkça zıt döner ve baş aşağıya bakarken, elleri ve ayakları üste yanlışsız durur. Bu poz,syon bebeğin olağan doğum hazır olduğu manasına gelir. Ama bebek bu konumu almazsa sezaryen gerçekleştirilir.

anne karnı

OKSİPUT POSTERİOR NEDİR?

Normal doğumda bebeğin başı annenin karnına gerçek bakar ve bebeğin başının gerisi annenin sırtına dönük olursa bu duruşa “oksiput posterior duruş” denir. Şayet bebeğin duruşu doğum sırasında da olağana dönmezse yani bebeğin yüzü annenin sırtına hakikat dönük formda gelmeye devam ederse “oksiput posterior geliş” ismini alıyor. 

Bu konumda fetal yani bebek, kemikli kısımları annenin kemikli kısımları ile yan yana olur. Bu sebeple annede şiddetli sancılar ve ağrılar olur. Bebeğin başının bu durumdan hangisinde olduğu parmak ile yapılan vajinal muayenede bebeğin bıngıldaklarına bakılarak anlaşılmaktadır. Bu durumda bebek olağan doğum kanalına uygun girmez. Bebeğin başı ilerlemesi durumda sezaryen olur.

oksiput anterior duruş ve oksiput posterior

OKSİPUT POSTERİOR TEHLİKELİ Mİ?

Bu duruşta fetal bebek, olağan doğum uygun gelemez. Kanala en uygun çapı yakalayamayan bebek temel olarak doğum kanalına uygun çapları yakalayamaz. Bebeğin kemik kısımları annenin kemik kısımları ile yan yana olur. Kasılmalar sonucu ortaya çıkan basınç bebeğin başının anne adayının kemik yapılarına hakikat iteler. Bu iteleme de annenin belinde şiddetli ağrı ve acılara sebebiyet verir. Bu ağrılar kasılma olmayan periyotlarda de görülebilir. 

normal doğum şekli

Posterior konumda kemik yapıları yan yana olduğundan bebeğin baş kemikleri ile doğum kanalına kendini adapte etmesi güçleşmektedir. Bu nedenle doğum aksiyonu çok daha uzun sürer. Bebeğin doğum kanalına inmesi uzun sürerken, bebeğin ilerlememesi durumunda anne adayı sezaryen doğum alınır.

Oksiput posterior fetüs

OKSİPUT POSTERİOR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Doğum sırasına gelmeden bebeğin duruşu çözülemez, zira doğum sırasında gerçek biçimi alma mümkünlüğü da hayli fazladır. Bazen doğum hareketi müddetince muayeneler sırasında hekim bebeğin oksiput posterior konumda olduğunu anlayabilir. Lakin birçok vakit tabip da anlamayabilir. Genelde beklenilen doğumun olağandan daha uzun sürmesi ve bebeğin başının inmemesi, hastanın şiddetli bel ağrılarından yakınması ile durum anlaşılır. Ultrason ile bakılarak duruma nazaran sezaryen yapılır.

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992509-oksiput-posterior-nedir-oksiput-posterior-tehlikeli-mi-oksiput-posterior-belirtileri

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu