Anne ve Çocuk

Okul fobisi nedir? Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı? Okul fobisi nasıl yenilir

Çocuklar okul periyodunun yaklaşmasıyla sıklıkla okul fobisi görülmektedir. Çocukların okul periyodunda yaygın olarak yaşadıkları ayrılık tasasına bağlı olarak ortaya çıkan okul fobisini açıklayan Çocuk Sıhhati Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Banu Yazıcı açıkladı. Okul fobisi nedir? Okula gitmek istemeyen çocuğa nasıl davranılmalı? Okul fobisi nasıl yenilir?

Bilimsel araştırmalardan elde edilen bilgilere, 7-12 yaş civarındaki çocukların en büyük telaşları ortasında okul gelmektedir. Çocuğun tahminen de birinci kez ailesinden uzaklaşıp hiç tanımadığı yetişkinlerle bağ kuracağı okul ortamında ödev zaruriliği, imtihanlara hazırlanma üzere sorumlulukların olması endişelenmenin ana nedenlerindendir. Çocuğun kaygısıyla birlikte velilerde de artan okul telaşı, aileleri en çok probleme sokan problemlerden biridir. Bilhassa de çocuğunu birinci kez okula gönderecek ailelerin çocuklarının bir an önce adapte olabilmesi yani okula kolay ahenk sağlayabilmesi için öncesinde birtakım manevi rahatlatmalar yapmalı, çocuğuna dayanak olmalıdır. Aksi takdirde çocuklarda okul fobisinin görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

Okula dair olumsuz fikri olan ya da keyifli olamayan çocuklarda görülen okul fobisine en çok okulların açılmaya başlandığı eylül aylarında rastlanmaktadır. 

OKUL FOBİSİ NEDİR? ÇOCUKLARDA OKUL FOBİSİ NEDENLERİ…

okula gitmek istemeyen çocuk

Eğitim öğretim döneminin açılmasına kısa bir vakit kala, en az öğrenciler kadar ailelerde de telaş artmaya başlıyor. Birinci sefer okula gidecek olan çocuklarda yaşanabilecek olan birtakım adaptasyon problemleri tekrar gündem haline geliyor. Toplumsallaşmanın birinci ve en kıymetli adımlarından biri olan okul, çocuğun gelişimi üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Bilhassa de küçüklüğünden beri ailesi tarafından her şeyden korunan, kural tanınmayan ve duygusal manada yaşının olgunluğu verilmemiş tüm çocuklarda okul periyodu daha güç olmaktadır.

Anne ve babadan uzak kalma başta olmak üzere çeşitli nedenlere bağlı olarak görülebilen okula gitme korkusu, okul fobisi ya da okul reddi üzere tanımlar, okula gitmek istemeyen çocuklar için kullanılır. Sadece ilkokul çocuklarında değil okul öncesinde de görülebilen fakat o zamanki okul dehşetinin gelişimin bir kesimi olduğu göz gerisi edilmemelidir.

OKUL FOBİSİ İLE OKUL KORKUSU TIPKI ŞEY DEĞİL! İŞTE FARKLARI…

Hemen çabucak her devirde görülebilecek olan ayrılık telaşına bağlı yaşanan okul fobisi ya da okul korkusu durumu, çocukluk çağında yaygın olarak görülebilen telaş bozuklarındandır. Daha çok 7-9 yaş aralığında görülen bu sorun yaşın büyümesiyle bir arada azalmaktadır. 5 yaşına kadar doğal bir durum olarak görülen, devamında ise birtakım ruhsal sıkıntıların habercisi olarak görülen okul fobisi, okul korkusuna nazaran çok daha şiddetlidir.Okul korkusu, çocuğun ne olduğunu kavrayamadan yaşadığı bir his olmakla birlikte verdiği olağan bir reaksiyondur. Okul fobisi ise çocuğun okula gitmeyi reddetmesidir. Okul korkusu 1 haftayı aşkın bir müddette görülürken, manevi dayanaklara karşın tahlile kavuşturulamıyorsa okul fobisi vardır.

ÇOCUKLARDAKİ OKUL FOBİSİ NASIL AŞILIR? OKUL FOBİSİ OLAN ÇOCUĞA…

Okul maratonuna başlayacak olan öğrencilerde birinci kere yaşanacak olan bu tecrübe kimi vakit tatlı heyecan oluştururken kimi vakit okul fobisi üzere gerilimli durumlara sebep olabiliyor. Karın ağrısı, mide bulantısı üzere münasebetlerle okula gitmek istemeyen çocuklardaki bu durum hem kendilerinde hem de ailelerinde problemli bir hal alabiliyor.

Okul fobisine sahip olan çocuklarda bu durumun önlenmesi için veliler öğretmen değiştirme, okul transferi ya da farklı bir sınıfa alma üzere davranışlara yönelebiliyor.

okul fobisi nasıl çözülür

Okul fobisi olan çocuğa karşı öfkeli ya da hudutlu davranmak sorunu daha da işin içinden çıkılmaz hale getirir. Suçlamadan, sevildiğini ve kıymet verildiğini hissettirerek fobiye neden olan etkenleri tespit etmek okul fobisi tahlilinin birinci aşamalarındandır. Bu durumun her çocukta olabilecek bir şey olup halledilebilir olduğu izah edilmeli, gerekli inanç sağlanmalıdır.

Okulu sevdirme ve ahenk sağlama konusunda yapılabilecek şeylerden birisi de Birinci günlerde okulun bahçesine, sonra okul içine, daha sonra sınıfa götürülme gelebilir.

OKULA AHENK NASIL KOLAYLAŞTIRILIR?

Okul fobisi çözümleri

1. OKULU BİRLİKTE ZİYARET EDİN

Okulların açılması yaklaştığı vakit, ebeveyni ile birlikte çocuğun okulunu ziyaret etmesi; bahçeyi, sınıfları, kütüphaneyi görmesi ve öğretmenleriyle tanışması, okula ahengi kolaylaştırır.

2. OKUL HAKKINDA BİLGİ VERİN

Okulda nasıl davranması ve okul kurallarının neler olduğu, teneffüs saatlerinin nasıl kıymetlendirilmesi gerektiği üzere bahislerde konuşmak çocuğun okulda karşılaşacağı değişiklikler hakkında bilgi edinmesi sağlanır.

3. BİRİNCİ GÜN BİRLİKTE GİDİN

Okulun başladığı birinci gün anne ve babanın çocuğuna eşlik etmesi onu rahatlatır. Ancak anne ve babaların okul içerisinde uzun vakit geçirmesi, çocuğu olumsuz tesirler.

4. UZMAN TAKVİYESİ ALIN

Okul fobisi olan çocukların, okula ahenk sağlamasını hızlandırmak için uzaman dayanağı almak kıymetlidir. Bilhassa anne ve babaların çocuklarıyla vakit geçirebileceği kâfi vakti yoksa çocukların akademik başarısı açısından uzman dayanağı koşul.

5. DAHA ÇOK AKTİVİTE YAPIN

Çocuğun asıl korkusu aslında hoş geçen eğlenceli günlerinin son a ermesidir. Okul başladığında bu türlü bir şeyin olmayacağını, etkinliklerinden uzaklaşmayacağını vurgulamalısınız. Tahminen olağan vakitten daha fazla birlikte aktiflik yapabilirsiniz.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2893875-okul-fobisi-nedir-okula-gitmek-istemeyen-cocuga-nasil-davranilmali-okul-fobisi-nasil-yenilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu