Sağlık

Okul gıdası logosu kantinlerdeki yerini alacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı doğrulusunda 20 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan Tebliğ ile ‘Okul Gıdası Logosu’ programı, resmi olarak 16 Eylül 2019 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak ve tebliğe göre alakalı sivil toplum kuruluşları ile de iş birliği yapılacak..

Okul Sihhati Bilim Kurulu kararı kapsamında tespit edilen kriterleri karşılamayan besinlere logo programı yapılamayacağı gibi satışları da tamamiyle yasaklanacak.  Çalışmanın program çerçevesi ve ayrıntıları Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, öğrenciler ve ailelerin katılması ile Yeşilyurt Spor Kulübü’nde oluşturulan etkinlikte ele alındı..  

Çocukluk çağı obezitesi ve kronik hastalıkların artışına ilgi çekmek isteyen Türk Böbrek Vakfı uzun yıllardır sürdürdüğü farkındalık kampanyaları ile bakanlıkların ilgisini çekti, bu anlamda mühim iş birlikleri de gerçekleştirdi..

Etkinlikte konuşan TBV Başkanı Timur Erk, “Her şeyden evvelce bu projeyi yaşama geçirmek üzere bir araya gelerek eşine az rastlanan bir sinerji yaratan Tarım ve Orman Bakanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına ve Sıhhat Bakanlığına teşekkür etmek istiyorum. Türk Böbrek Vakfı olarak bizim yıllardır saha eğitimleriyle, seminerlerle, topluma anlatmak, benimsetmek istediğimiz bir anlayış nihayet yaşama geçiyor. Bir toplumun en büyük varlığı çocuklardır ve çocukların sıhhatli gelişimi, o ülkenin geleceğini belirler. Bugün basın vasıtasıyla ayrıntılarını toplumun bütün kesimlerine anlatmak istediğimiz ‘Okul Gıdası Logosu’ programını en mühim takipçileri evvelce veliler, sonra öğrenciler ve kuşkusuz bizim de bir parçası olduğumuz sivil toplumdur. Bizler, üzerimize düşeni yapıp durumdan vazife çıkararak okul gıdası logosu programının her aşamasının titizlikle takipçisi ve destekçisi olacağız, programın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla elimizi taşın altına koyacağız” dedi. .

Uygulamanın başarıya ulaşması amacıyla öğrencileri de büyük vazife düştüğünün altını çizen TBV Başkanı Erk, “Öğrencilerden beklentimiz kantinlerde satılan mamüllerin ambalajında logonun olup olmadığına bakmalarıdır. Hem de logolu olmasına karşın alışagelmişin dışında, aşırı şekerli ve tuzlu mamülleri okul aile birliklerinde vazife alan ebeveynlerine göstermeleri ve konuyla alakalı lüzumlu işlemin yapılması amacıyla takipçi olmalılar” diye konuşmasını yaptı..

ÇALIŞMAYA GÖRE KANTİNLERDE SATIŞI YASAKLANACAK GIDALAR

Okul Sihhati Bilim Kurulu doğrulusunda satışı ideal bulunmayan, “Okul Gıdası” logosu verilemeyecek yiyecek ve içecekler; her türlü şekerli, kolalı, gazlı ve aRomalı içecekler, kızartmalar, cipsler, bütün çikolata türleri, bütün şeker ve şekerlemeli mamüller, hamurlu şekerli tatlılar, tatlandırıcı katılmış yiyecek ve içecekler, kek ve pasta türleri, gevrek çerezler, kremalı mamüller olacak. 

KANTİNLERDE SATIŞINA İZİN VERİLECEK GIDALAR

Okul Sihhati Bilim Kurulu doğrulusunda satışı ideal tespit edilen ve “okul gıdası” logosu 
verilebilecek yiyecek ve içecekler ise çiğ tüketilen sebzeler, salatalıklar ve meyveler, natural kurutulmuş meyveler, işlenmemiş kuru yemişler, süt , ayran, peynir, çeşnili ve tahıllı ekmekler, yumurta, natural mineralli su ve şekersiz sakızlar, taze sıkılmış meyve ve sebze suları, Bilim Kurullarınca belirlenmiş kriterlerde üretilmiş hazır paketli yiyecek ve içecekler olarak belirlendi…


İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Merhabalar paylaşımın ciddiyim dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

  2. merhaba arkadaşlar sayfa inanki güzel, sosyal medyada paylaştım

Başa dön tuşu