GenelSağlık

Okullarda Hastalıklara Karşı Uyarı!

Alerjik problemlerin atak riski sonbaharda artıyor. Çocuk Doktoru Doç. Ümit Murat Şahiner, alerjisi tespit edilen çocuklar amacıyla okullarda acil araya girmek kitleri ve astım krizinde sarfedilen mamüller bulunmasının ehemmiyetine ilgi çekiyor.
Özellikle çocuk ve bebeklerde, halk arasında “kurdeşen” olarak tanınan ürtiker alerjik reaksiyonlarla sık karşılaşıldığını ifade eden Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sihhati ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Murat Şahiner, daha ileri yaş grubunda ise kaşıntılı bir deri hastalığı olan atopik egzema, öksürük, soluk darlığı, göğüste sıkışma hissi ve hırıltılı solunum gibi problemlerin bir ya da daha çoksının görülebildiğini ya da eskiden var olan bu halun yükselmesi ile meydana gelen bronşiyal astımın meydana çıkabildiğini belirtti.

Ergenlik devresine yaklaşıldığında alerjik nezle gibi problemlerle karşılaşıldığını izah eden Doktor Ümit Murat Şahiner, “Aslında biz buna ‘atopik yürüyüş’ ismini veriyoruz. Yani, alerjiye yatkınlığı olan bir bireyin, doğduğunda, en erken dehemmiyetde evvelce gıda alerjisi ile başlıyor, daha sonra bu atopik egzama ile devam ediyor, sonrasında astım ve alerjik nezle görülebiliyor. Bir alerjinin olması, diğer bir alerji olma tehlikesini artırıyor.” ikazında bulundu.

Şahiner, bu amaçla gıda alerjisi ilerleyen bir çocuğun tedavisinin tamamlanmasına rağmen, ilerleyen dehemmiyetde görülebilecek diğer bir alerjik bozukluğun belirlenebilmesi amacıyla hastanın belirli Aralıklarla takip edildiğini dile getirdi.

“ALERJİK REAKSİYONLAR OKUL BAŞARISINA YANSIYABİLİYOR”

Alerjik ataklarda mevsimlerin de büyük ehemmiyet taşıdığını altını çizen Şahiner, bahar dehemmiyetlerinin riskli olduğunun altını çizdi.

Şahiner, “Bu dehemmiyetlerde astımı olan bir çocuk astım atağı geçirebiliyor, bahar zamanlarında polen düzeyleri yükseldiği amacıyla alerjik nezlesi olan çocukta hapşırık, aksırık, burun tıkanıklığı gibi bilgiler artıyor. Bu hal çocuğun hem uyku düzenini bozuyor hem hayat niteliğini etkiliyor. Dolayısıyla alerjik tepkilere bağlı ilerleyen sorunlar, okul başarısına da negatif yansıyabiliyor.” diye konuştu.

Sonbaharda okulların da açıldığını, bundan dolayı bu dehemmiyetde alerjik reaksiyonlarda artış hayat sürdüren çocukların, eğitim dehemmiyetinde sıkıntılar ile karşılaşabildiğini anımsatan Uzman, daha ufak yaş grubundakilerin eylül ayı ile kreş ve anaokuluna başladığına işaret ederek, “Bu çocuklarda gıda alerjisi olması halunda aileleri hem kreş yönetimini hem de öğretmenleri bu hususta bilgilendirmeli.” dedi.

Astım hastası çocuklar amacıyla tozlu ortamların risk taşıdığının altını çizen Şahiner, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bu çocukların kapalı ortamlarda çok vakit geçirmemesi gerekiyor. Örneğin, gövde eğitimi dersinin okulun bodrum katında yapılması bu çocuğun astım atağı geçirmesi amacıyla risk faktörü. Yüzme derslerinde, havuzdaki klor riskli zira klor kokusu çocukları astım atağına sokabiliyor. Yüzme ders saatleri, klorlama oluşturulan vakte denk getirilmemeli. Akşam klorlama yapılıyorsa, ders ertesi gün öğleden sonra yapılmalı, sabah yapılıyorsa akşam üstü ders olmalı. Sınıf, gün içersinde kesinlikle derli toplu olarak havalandırılmalı. Akıllı tahtalarda sarfedilen ispirtolu kalemler de bir oran koku yapabiliyor. Uzun vakit kapalı ortamda bulunulması ve bu kokuya maruz kalınması halunda da ataklar tetiklenebiliyor.”

“ACİL MÜDAHALE KİTLERİNİN DE BULUNMASI FAYDALI”

Doç. Dr. Şahiner, çocuklarda astım sıklığının yüksek olduğuna ilgi çekerek, bir şekilde gün ortamında astım krizi ile karşılaşılması halunda lüzumlu tedbirlerin alınmış olmasının ehemmiyet taşıdığına değindi.

Yapılan araştırmalardan elde edilen sonuca göre bin kişilik bir okulda 120 seviyesi çocukta astım görülebildiğini açıklayan Şahiner, “Bu amaçla okul ve kreşlerde astımda sarfedilen ve bireyin soluk alabilmesini basitleştiren mamüllerden bulundurulması yararlı olacaktır. Bu çok kolay ve birtakım hallerde atağın kuvvetli gelişmesini engel olan kurtarıcı bir tedavi. Bunun kesinlikle okul revirlerinde bulunması yararlı. Öğrenci adedi çok olan büyük okullarda gıda alerjisine karşı acil müdehale kitlerinin bulundurulması ehemmiyet taşıyor.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

46 Yorum

  1. Selam sayfa yeminle çok güzel, paylaşımların devamını bekliyorum

Başa dön tuşu