Anne ve Çocuk

Olağan doğumda dikiş kaç tane olur? Olağan doğum dikişleri ne vakit düşer?

Her bayanın yaşayabildiği olaylardan biri olan doğum, iki halde meydana gelir. Bu biçimlerin en yaygını olan doğum modeli ise olağan (vajinal) doğumdur. Olağan doğumda anne vajinası kesilir ve doğum sonrası dikiş atılır. Bebeğin rahat doğmasını sağlayan bu süreç hakkında uzmanlar anne adaylarının merak ettiklerini açıkladı. Olağan doğumda dikiş kaç tane olur? Olağan doğum dikişleri ne vakit düşer?

Anne adayı gebe bayanları iki farklı doğum yapma modeli vardır. Bunlar biri sezeryen dediğimiz karnın alt kısmından kesilerek oluşan doğum, ikincisi ise bir çok bayanın tercih ettiği olağan yani vaijnal doğumdur. Olağan doğum bir bayan için en sağlıklı olan yol olmasıyla birlikte, en çok tercih edilen olması da arkasında bir çok soruyu da beraberinde getiriyor. 

normal doğum

NORMAL DOĞUM DİKİŞLERİ NEREYE ATILIR?

Normal doğum sürecinde anne adayının istenmeyen yırtılmalarına mani olmak için, doğu sırasında hekimler tarafından kesik atılır. Bu kesik doğum esnasında hissedilmez ve doğum sonrası dikilir. Bir çok anne bu olayla karşılaşırken, anne adaylarının da en çok merak ettiği hususlardan biridir. Olağan doğum dikişi atılmadan evvel bölge uyuşturulur. Akabinde uzman cerrah tarafından dikkatlice olağan doğum dikişi atılır. Bu vajinanın giriş kısmında bulunan bölgeye uygulanır.

normal doğum

NORMAL DOĞUMDA DİKİŞ KAÇ TANE OLUR?

Normal doğum sırasında annede gerçekleşen açılmaya bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Cerrahın doğum sırasında gerekliği duyduğu açıklığına nazaran de dikiş sayısı değişiklik gösterir. 

doğumda anne

NORMAL DOĞUM DİKİŞLERİ NE VAKİT DÜŞER?

Normal doğum dikişlerinin güzelleşme sürecinin daha çok anne adayının derisine bağlı olduğunu belirten uzmanlar, çoklukla bir hafta içerisinde dikişlerin düzgünleştiğini belirtti. Güzelleşmenin son derece süratli ve kolay olarak geçmesi için anne adayının dikkatli olması gerekmektedir. Ekseriyetle yedi gün içerisinde dikişlerinin kapandığını açıklayan uzmanlar, yaranın savdığını belirtti.

doğum sonrası anne

NORMAL DOĞUM DİKİŞİNİN GÜZELLEŞMESİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Normal doğum dikişlerinin güzelleşmesi için, anne adayının tabibinin dediklerine harfiyen uyması gerekmektedir. Güzelleşmenin süratli olması için yapılması gereken konular şunlardır;

  • Dikiş atılan bölge her vakit pak olmalı
  • Dikiş bölgesi kuru kalmalıdır
  • Dikişlerin olduğu yer ağrıyabilir, bu normaldir
  • Ani hareketlerden kaçının
  • Uzun mühlet ayakta beklemeyin
  • Uzun mühlet oturmayın
  • Cinsel bağlantıdan uzak durun
  • Doktorunuz verdiği ilaçları katiyen kullanın

Kaynak: https://www.yasemin.com/hamilelik/haber/2992364-normal-dogumda-dikis-kac-tane-olur-normal-dogum-dikisleri-ne-zaman-duser

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu