Sağlık

Organik Tamponlar Aslında Olağan Tamponlardan Daha mı Düzgün?

Organik pamuklu tamponlar son yıllarda hazır hale geldi. Standart tamponlara daha sağlıklı bir alternatif olup olmadıklarını öğrenin. Daha evvel “organik” sözünü besin ile ilişkilendirmiş olsanız da, son birkaç yılda organik tamponlar eczanelere girdi. Ve onların gelişi, klasik tamponların bir halde ziyanlı olup olmadığını sorgulamanıza neden olabilir.

Besinde olduğu üzere, organik tamponların “daha iyi” olup olmadığının karşılığı kolay bir evet yahut hayır değildir. Gerçek şu ki, tüm organik tamponlar eşit yapılmamıştır. Tüm olağan tamponlarınızı atmadan evvel, vajinal sıhhatiniz ve/veya etrafınız için daha âlâ olup olmadığı da dahil olmak üzere organik tamponlarla ilgili detayları öğrenin.

Organik Tamponlar Sıhhatiniz İçin Daha Düzgün mi?​

Organik tamponlar tipik olarak yüzde 100 pamuktan yapılır ve bazen klâsik tamponlarda bulunan koku ve boya içermez. Spesifik olarak, organik tamponlar organik pamuktan, yani herbisit yahut böcek ilacı kullanılmadan yetiştirilen pamuktan yapılır. Organik olmayan, yüzde 100 pamuklu tamponlar mevcut olsa da, birçok klâsik tampon, pamuk ve yapay ipek üzere kumaşların bir karışımıdır.

Alışılmış ki, muhtemelen bu nüansların sıhhatiniz için tesirleri olup olmadığıyla daha çok ilgileniyorsunuz. Birtakım beşerler, tamponlarını organik seçeneklerle değiştirmeye daha az kramp ve daha hafif akışlar atfetse de, organik tamponlara geçmenin adet semptomlarını etkileyebileceğini destekleyen hiçbir bilimsel delil yoktur. Tampon değiştirmenin bir sonucu olarak daha az ağır periyot semptomları bildiren herkesin muhtemelen bir plasebo tesiri yaşadığıdır.

Son vakitlerde TikTok’ta bazen hem klâsik hem de organik tamponlarda bulunan bir bileşen olan titanyum dioksit hakkında uyarıcı görüntüler görüyor olabilirsiniz. Titanyum dioksit, beyazların daha parlak görünmesini sağlamak için kullanılan, tamponlarda ve adet eserlerinde eser ölçüde bulunan bir kimyasaldır. Tamponlar ek olarak az ölçüde yabancı ot öldürücülerde tanınan bir kimyasal olan glifosat üzere herbisitler, [ki bunlar] hayvan çalışmalarında kanser, karaciğer ve böbrek hasarı ile tutarsız bir biçimde irtibatlıdır.

Bununla birlikte, bu kimyasallar kelam konusu olduğunda alarm zillerini çalan ana tasa, bunların besin yoluyla besin yoluyla alınmasıdır. Tamponlarda ve adet eserlerinde bulunan bu kimyasalların ölçüsü, [insanların] aldığı ölçüden değerli ölçüde daha azdır ve vajina tarafından daha da az emilir. Şu anda tamponlarda bulunan ölçülerin tehlikeli olduğuna dair kâfi ispat yok.

Organik Tampon mu Olağan Tampon mu?​

Olağan tamponların organik tamponlara nazaran tek avantajı muhtemelen fiyatlarıdır. Organik pamuklu tamponlar ekseriyetle organik olmayan seçeneklerden daha değerlidir, bu nedenle hangisini kullanacağınıza karar vermek şahsî bakım eserleri için bütçenize bağlı olabilir. Organik bir tampon seçseniz de seçmeseniz de asıl problemin eseri itimatla kullanmanızdır. Bu, tamponu sekiz saatten daha uzun müddet kullanmamak ve gereksiniminiz olandan daha yüksek olmayan bir emicilik kullanmak manasına gelir, bu da toksik şok sendromu geliştirme riskinizi azaltacaktır. Bu nedenle, birtakım organik tamponların klâsik tamponlara nazaran avantajları olsa da, üniversal olarak üstün değildirler. Her şeyden evvel size en uygun periyot eserlerini seçmelisiniz.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/organik-tamponlar-aslinda-normal-tamponlardan-daha-mi-iyi.3442/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu