Anne ve Çocuk

Pandemi sürecinde bu hastalık çocuklarda arttı! Çocuklarda korku bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Amerika’da yapılan araştırmalar doğrultusunda mesleğinin önde gelen isimleri ebeveynleri uyardı. Gençlerin dert bozukluğu rahatsızlığı ile cebelleştiğini ve her 8 yaşındaki çocuğun bir psikolog tarafından denetim edilmesi gerektiği belirtildi. Çocuklarda tasa bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Amerikalı bilim insanlarının yayınladığı habere nazaran pandemi sürecinde korku bozukluğu ruhsal kahrının çok fazla artış gösterdiği belirlendi. Bu durum için bilhassa tasa bozukluğunun çok fazla ilerlemiş olan insanların var olduğunu bildiren uzmanlar, psikolog denetiminden bilhassa çocukların dahil, herkesin geçmesi gerektiğini açıkladı.

çocuklarda tasa bozukluğu

FİZİKÎ RAHATSIZLIKLARA SEBEBİYET VERİYOR

Bu ay yayınlanan Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezlerinden alınan datalar, gençlerin %37’sinin Mart 2020’den bu yana zihinsel sıhhatlerinin makus olduğunu buldu. Bu durumda baş ağrıları, mide ağrıları ve yanmaları üzere fizikî rahatsızlıklarla başa çıkmak zorunda olduklarını belirtildi.

çocuklarda korku bozukluğu

ÇOCUKLARDA YAYILMAYA BAŞLADI

ABD Önleyici Hizmetler Vazife Gücü tarafından yayınlanan habere nazaran, araştırma sonuçlarında bilhassa pandemi devrinden sonraki süreçte devama eden ruhsal badirelerin, ergenlik başında daha fazla problem olduğunu, birçok çocuğun dert bozukluğu ve depresyonla uğraştığını belirtildi. COVID-19’dan evvel, en son kapsamlı ulusal anket, çocukların %8’inin mevcut bir anksiyete bozukluğuna sahip olduğunu buldu.

çocuklarda telaş bozukluğu

8 YAŞINDAN İTİBAREN DENETİM EDİLMESİ GEREK

Uzmanlar bilhassa bu kahırların 8 ila 18 yaşlar ortasında daha çok baş gösterdiğini ve 12 ila 18 yaş aralığında majör depresyonun yayıldığını söz etti. Uzmanlar ayrıyeten 8 yaşından itibaren her bireyin tertipli olarak denetim ettirilmesi gerektiğini ve bununla alakalı bir çok tedavinin bulunduğunu işaret etti.

çocuklarda tasa bozukluğu

DERT BOZUKLUĞU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Telaş bozuklukları tedavi edilerek azaltılabilen, uzun tedavi süreçleri sonucunda da azaltılabilen ruhsal rahatsızlıklardır. Dert bozukluklarının tedavisinde en çok tercih edilen prosedürlerden biri psikoterapi uygulamalarıdır. Konuşma terapisi ve bilişsel davranışçı terapi psikoterapi uygulamalarına örnektir. Çocukluk yıllarında gözlenen korku bozukluklarında oyun terapisi de kullanılan usullerden biridir. Ayrıyeten telaş bozukluklarının tedavi edilmesinde kullanılan prosedürlerden biri de ilaç tedavisidir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2989563-pandemi-surecinde-bu-hastalik-cocuklarda-artti-cocuklarda-kaygi-bozuklugu-nasil-tedavi-edilir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu