Anne ve Çocuk

Pandemi tesirleri çocuklarda görülmeye devam ediyor! Konuşma bozukluğu arttı

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarla pandemi periyodundaki çocuklarda konuşma bozukluğunun arttığını ortaya koydu. Konuşması geciken çocukların otizm spektrum bozukluğuna sahip olduğu düşünüldüğü için ayırt etmenin kıymetli olduğunun altı çizildi.

Çocuk Nörolojisi Kısmı Uzmanı Doç. Dr. Yasemin Topçu, pandemi periyodunun çocuklar üzerinde bıraktığı olumsuz durumlardan biri olan konuşma bozukluğu üzerine açıkladı. Pandemi periyodu çocuklarının geç konuştuğunu ve bu yüzden otizmle karıştırıldığını belirten Topçu, işitme testi olağan olan bir çocukta göz temasında kısıtlılık, konuşma hünerinin kazanılmaması yahut kazanılmış söz sayısında azalma olması durumunda ise kesinlikle bir çocuk nöroloji uzmanına götürülmesi gerektiğini belirtti. 

anaokulu

ÇOCUKLARIN YAŞITLARINDAN UZAKLAŞMASI KONUŞMA BOZUKLUĞUNU ARTTIRDI

Topçu, yaşadığımız salgın sürecinde çocukların konuşma ve toplumsal gelişiminin üzerinde epey fazla olumsuzluk oluşturduğunu ve engellediğini söz etti. Salgınla birlikte çocukların ve ailelerin rutinlerinin değiştiğini belirten Topçu “Çocuklar yaşıtlarından uzaklaştı, televizyon ve ekran ile temasları arttı. Aile bireylerinin meskende çalışma müddetlerinin artması çocuklarıyla etkileşimlerini azalttı. Bütün bu çevresel tesirler, çocukların lisan gelişim sürecinde kıymetli meselelere yol açtı. Pandemi ayrıyeten çocukların yaşıtları ve diğer beşerlerle olan bağlantılarını etkileyerek toplumsal ve duygusal maharetlerini de olumsuz etkiledi.” açıklamasında bulundu.

kreş

“DİL TAKİP EDİLMESİ GEREKEN BİR GELİŞİM BASAMAĞIDIR”

Devamında Topçu “Dil ve konuşma marifeti çocuklarda yakından takip edilmesi gereken en değerli gelişim basamaklarından. Bilhassa 1 ile 3 yaş ortası, çocuğun sözleri manaya ve kullanma hünerinin süratle geliştiği devir. Bir yaşında birden fazla çocuk iki yahut üç manalı söz söyleyebilirken üç yaşına geldiklerinde iki yahut üç cümle kullanarak konuşmaya başlarlar. Bir yaşından itibaren çocuklar kolay soruları manaya ve kolay komutları takip etme hüneri kazanırlar.” ifadelerini kullandı.

çocuklarda konuşma bozukluğu

OTİZMLE KARIŞTIRILIYOR!

Çocuk nöroloji kliniklerine müracaatın arttığını ve salgından ötürü çocukların konuşma tembelliği, bozukluğu üzere meselelerin başladığını lisana getiren Topçu “Bir ile üç yaş devrinin otizm belirtilerinin en çok ortaya çıktığı devir olması nedeniyle, konuşma geriliği bulunan çocuklar birçok vakit otizm kuşkusu ile aileler tarafından polikliniklere getiriliyor. Otizmli çocukların en kıymetli belirtileri konuşma geriliğinin yanı sıra göz teması kuramamalarıdır. Ayrıyeten, agulamanın gecikmesi, 1 yaşına geldiğinde manalı bir söz çıkaramaması, ismi ile seslenildiğinde reaksiyon vermemesi durumunda bilhassa otizm spektrum bozukluğu düşünülmelidir. Her konuşamayan çocuğa otizmli olarak yaklaşılmamalı. Ayrıyeten birtakım epilepsi tiplerinin de konuşma sorunları, davranış bozukluğuyla gelebileceği de göz önünde bulundurulmalı. Bu nedenle konuşma sorunu ile başvuran, işitme testi olağan olan bir çocukta göz temasında kısıtlılık, kazanılmış söz sayısında azalma yahut kayıp var ise kesinlikle çocuk nöroloji ve psikiyatri değerlendirmesi yapılmalıdır.” açıklamasını yaptı.

konuşma bozukluğu

DİL TERAPİSTİNE GÖTÜRÜN

Topçu ayrıyeten konuşma bozukluğu, zahmeti ve lisan bozukluğu sorununda çocukların erken teşhis edilmesiyle tedavilerinin muvaffakiyet oranlarının çok yüksek olduğunu belirtti. Çocukların yaşıtlarıyla daha fazla bir ortaya gelmesi gerektiğini belirten uzmanlar, aileleriyle geçirilen vaktin daha kaliteli olması ve televizyonla geçirilen vaktin azaltılması gerektiğini tabir etti. Çocukların oyun kümesi, kreş üzere aktivite ortamlarına başlatılması gerektiğini belirten Topçu, kâfi yararın sağlanmaması durumunda konuşma terapistine götürülmesini önerdi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/cocuk/haber/2991899-pandemi-etkileri-cocuklarda-gorulmeye-devam-ediyor-konusma-bozuklugu-artti

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu