Sağlık

PMS regl öncesi sendrom nedir? PMS belirtileri nelerdir? PMS depresyonu nasıl geçer?

Premenstrüel sendrom, toplumda (kadın kanaması) regl periyodunda gerginlik olarak bilinmektedir. Bayan nüfusunun %80’ini etkileyen bu adet öncesi gerginlik his durumuyla depresyon oluşturmaktadır. Ruhsal ödem ve iştahta görülen artışla birlikte merkezi hudut sitemini etkileyen PMS’nin tedaviyle belirtileri hafifletilebiliyor. PMS regl öncesi sendrom nedir? PMS belirtileri nelerdir? PMS depresyonu nasıl geçer?

Premenstrüel sendrom (PMS), regl öncesi gerginlik sendromu manasına gelmektedir. Regl yani bayan kanamasının başlamasına az bir mühlet kalmaya yakın başlayan PMS, bayanlarda %80’ene varan hormonel değişiklik oluşturur. Premenstrüel sendrom bayanı hem ruhsal olarak etkilerken, hem de fizyolojik belirtilerle de can sıkıcı ve rahatsız edici bir durum halini alabilmektedir. Kimi bayanları hiç etkilemezken, kimi bayanların hayat kalitesini düşürecek olaylarla yatağa bağlayabilmektedir. Kimisinde ise birtakım aylarda görülürken, kimi aylarda görülmemektedir.

pms senderomu

PMS REGL ÖNCESİ SENDROM NEDİR?

Premenstrüel sendrom bayanlarda adet döngüsü denilen, her ay görülen regl periyodunda yumurtlama işlevinden sonra başlayan, geç letual faz denilen devirde bayan göğsünde şişkinlik, baş ağrısı, halsizlik, kilo alımı, ruhsal ödem üzere belirtilerle kendini göstermektedir. Bu sendrom bayan popülasyonun yüzde 80’inde görülmekle bir arada yaklaşık yüzde 5’lik dilimde yer alan bayanlarda klinik olarak manalı olacak biçimde şiddetli geçmektedir. Şiddetli geçirilen bu hastalık psikiyatrik sınıfa girerek, ruhsal takviyelerle tedavi altına alınmaktadır. 

pms sendromu

Kişiden bireye değişen PMS, herkesin ruhsal ve fizyolojik farklılıklarından ötürü başkalaşmaktadır. Bazen bayanları o denli etkileyen bir vaziyette bulunur ki olağanda kolay olan aktiviteleri dahi yapmakta zorlanmaktadır. Şikayetlerin günlük hayatı klinik yahut toplumsal açıdan etkileyebilecek boyutta şiddetli olması psikiyatrik bir rahatsızlığa işaret edebilir. Bu psikiyatrik rahatsızlık Premensturel Disforik Bozukluk yahut Geç Luteal Faz Bozukluğu olarak isimlendirilmektedir.

pms sendromu

PMS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ortalama bir adet yani regl döngüsü 28 gün sürmektedir. Şayet ortalama bir uzunluğa sahip regl döngüsünüz varsa, nizamlı regl oluyorsanız, yumurtlama yahut yumurtanın yumurtalıklardan salınması 14. gün içinde yahut döngünün orta noktasında gerçekleşecektir. Bu sendromlar rastgele bir vakit diliminde de başlayabilmektedir. Regl devrinin sona ermesinin akabinde 5 gün daha sürdüğü de kimi bayanlarda görülmüştür. Bunla birlikte PMS belirtileri ise ruhsal ve fizikî olarak ayrılır.

RUHSAL PMS BELİRTİLERİ:

 • Depresyon,
 • Halsizlik,
 • Sürekli ahenge isteği, 
 • Çevreye ilginin azalması ve tek kalma isteği, 
 • Duygu durum dalgalanmaları, 
 • Sinirlilik ve gerginlik hali,
 • İştahın artması ve yemek yeme isteği,
 • Cinsel istekte artış

FİZİKSEL PMS BELİRTİLERİ:

 • Vücutta ödem,
 • Bulantı, kusma,
 • Kabızlık, ishal,
 • Tartıda 2-3 kilo fazla çıkma durumu,
 • Aşırı susama,
 • Yüzde akneler,
 • Eklem ve kas ağrısı

regl periyodunda eğlenmek

PMS DEPRESYONU NASIL GEÇER?

Bu sendromun tedavisi psikiyatriktir. En tesirli ilaçların antidepresanlar olduğunu söyleyen uzmanlar, ayrıyeten kendini ve arkadaşlarını dışarı çıkartma ve eğlenme ortamlarına sokma, sevdiği aktiviteleri gerçekleştirme imkanı bulunduğunda geçtiğini yada hafiflediğini belirtmişlerdir. Bu sendrom bir anda oluşan ve geçen bir sendrom tipi olmamasıyla birlikte yapılabilen tek durum hafifletmektir. Bu periyotta olumsuz niyetleri zihninizden çıkartmalı ve olumlu hoş noktalara odağınızı çevirmeniz gerekmektedir. Ayrıyeten bu devirde kafein, alkol ve sigaradan uzak durulması da depresyonun süratli geçmesinde faal rol oynayacaktır. Daha makûs bir durumla karşılaşıldığında ise doktora gitmeli ve bir uzman desteği, takviyesi alınması gerekir.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2991554-pms-regl-oncesi-sendrom-nedir-pms-belirtileri-nelerdir-pms-depresyonu-nasil-gecer

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu