Sağlık

Prof. Dr. İkbal Çavdar: “Meme kanseri akciğer kanserinin önüne geçti” Dikkat etmezseniz…

Atlas Üniversitesi Hemşirelik Kısmı Lideri Prof. Dr. İkbal Çavdar, bayan sıhhati için önemli bir tehdit olan göğüs kanserinin risk faktörlerini ve alınabilecek tedbirleri kıymetlendirdi. Erken teşhisin üzerinde duran Prof. Dr. İkbal Çavdar, “Meme kanserinin akciğer kanserinin önüne geçtiğini ve en yaygın olan kanserler arasında” yer aldığına değindi.

Dünya Sıhhat Örgütü tarafından erken teşhisin değeri ve göğüs kanseri farkındalığını vurgulamak emeliyle Ekim ayı, Göğüs Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Atlas Üniversitesi Hemşirelik Kısmı Lideri Prof. Dr. İkbal Çavdar, değerli bir halk sıhhati sorunu olan ve bayan sıhhati için önemli bir tehdit olan Göğüs kanserine dair kıymetli açıklamalarda bulundu. 

kim ayı, Göğüs Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak belirlenmiştir. Atlas Üniversitesi Hemşirelik Kısmı Lideri Prof. Dr. İkbal Çavdar

MEME KANSERİ AKCİĞER KANSERİNİ GEÇTİ

ABD bilgilerine nazaran bir bayanın ömrü boyunca göğüs kanserine yakalanma mümkünlüğünün 1/8 olarak söz edildiğini söyleyen Prof. Dr. İkbal Çavdar, 2020 yılında Göğüs kanserinin akciğer kanserini geçtiğini ve dünya genelinde en yaygın teşhis konulan kanser ve kansere bağlı ölümlerin ana nedeni olduğunu, yaklaşık 2.3 milyon yeni göğüs kanseri olayı ve 685.000 ömür kaybı olduğunu söz etti.

meme kanseri belirtileri

ÖLÜME NEDEN OLAN KANSERLER ORTASINDA 5. SIRADA

2020 yılında göğüs kanserinin dünya genelinde vefata neden olan kanserler ortasında 5. sırada yer aldığını belirten Prof. Dr. Çavdar, “birçok ülkede mortalite (ölüm oranı) ve insidans (yeni hadise oranı) açısından da birinci sırada yer almaktadır. Göğüs kanseri insidans oranı dünya genelinde birbirine yaklaşmaktadır. Ne yazık ki gelişmekte olan ülkelerde göğüs kanserinde hayatta kalma oranları geç periyotta saptandığı için düşüktür” dedi. Çavdar göğüs kanserinin risk faktörlerini ve bu risklere rağmen alınabilecek tedbirleri şu halde tabir etti.

meme kanseri risk faktörleri nelerdir

Risk Faktörleri Nelerdir?

Dr. İkbal Çavdar Meme kanseri için belirlenmiş birtakım risk faktörlerini şu halde sıraladı:

  • Obez yahut çok kilolu olmak
  • Yeterli fizikî aktivite yapmamak 
  • Alkol kullanmak,
  • İlk doğum yaşı 30’dan sonra olanlar yahut hiç doğum yapmamış olanlar,
  • İlk adet yaşı (ilk adetini erken yaşlarda görenler, ömür uzunluğu daha uzun mühlet östrojen hormonuna maruz kalacaklarından ötürü risk artmaktadır), 
  • İleri yaşta (>55 yaş) menopoza girme (uzun müddet östrojen hormonuna maruz kalmadan dolayı),
  • BRCA-1, BRCA-2 mutasyonları üzere bir grup genetik değişiklikler,
  • Meme kanseri hikayesinin bulunması,
  • Göğüse radyoterapi almış olmak,
  • Bazı uygun huylu göğüs hastalıkları (fibroadenom, papillomatosis, gibi), ailede göğüs kanseri hikayesi olmasıdır. 

 

ELLE MUAYENE VE KLİNİK MUAYENE ŞART

20 yaşlarından sonra kendi kendine göğüs muayenesi ve yılda bir sefer klinik göğüs muayenesi yatırmanın değeri üzerinde duran Dr. İkbal Çavdar, “20-40 yaş ortası; Ayda bir kendi kendine göğüs muayenesi 2 yılda bir klinik göğüs muayenesi 40-69 yaş ortası; Ayda bir kendi kendine göğüs muayenesi, yılda bir klinik göğüs muayenesi, iki yılda bir mamografi yaptırılmalıdır.” dedi. 

meme kanseri nasıl anlaşılır muayenesi nasıl yapılır

Erken teşhis göğüs kanserinin tedavisinde en kritik noktayı oluşturur tabirlerine yer veren Dr. İkbal Çavdar,Sağlık profesyonelleri olarak bayanları göğüs kanserine karşı bilinçlendirme ve farkındalık sağlamak kıymetli görevimizdir” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLCEK GÖRÜNTÜ;

Cildi nemlendiren ayva çekirdeği maskesi

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2992874-prof-dr-ikbal-cavdar-meme-kanseri-akciger-kanserinin-onune-gecti-dikkat-etmezseniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu