Sağlık

Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu: Kovid-19 gençlerde “beyin sisi” bırakabiliyor

Kovid-19 geçiren kimi bireyler, hastalık sürecini atlattıktan sonra anlık unutkanlıklar, işlerini planlamakta zorluk, konsantrasyon bozukluğu, öğrenmede zahmet, dalgınlık ve yorgunluk üzere sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu, 30 yaş altı gençlerin Kovid-19’u hafif belirtilerle atlatsa da hastalık sonrası zihinsel yeteneklerinde etkilenme olabileceğini lisana getirdi.

Son yıllarda tüm dünyayı tesiri altına alan Koronavirüs 7’den 70’e pek çok kişinin hayatını risk altına alıyor. Hastalık sürecini atlattıktan sonra da birtakım tesirlerini devam ettiren Covid-19 hakkında konuşan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Nöroloji Kısım Lideri Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu, şaşırtan açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs

Gençlerde çoklukla hastane yatışı çok olmadığını ve hastalığı ayakta grip üzere atlattıklarını vurgulayan Hanoğlu, “Dünyada da çok tartışılan bu durumu lisansüstü programlarımızdan birinde tez çalışması yaptık. Çalışmada 30 yaş altındaki 50 genci hastalıktan sonraki 1-3 aylık süreçte gözlemledik. Bu gençlerin hem bellekte hem yürütücü ve dikkatle ilgili fonksiyonlarda bozulma ortaya çıktığını gördük ki bu oran hiç düşük değil. Hiç etkilenmeyen de olabiliyor fakat bundan etkilenen bir küme geç de ortaya çıkıyor. Yapılan çeşitli araştırmalar, bu ve gibisi sorunların “beyin sisi”nden kaynaklandığını ve bilhassa Covid’i ağır geçirenlerde rastlandığını söylüyor. Şimdi Covid-19’un beyin üzerindeki tesirinin kalıcı olup olmadığına dair net bilgimiz yok. Biz de tez çalışmasında incelediğimiz hastaların takiplerini yapmayı planlıyoruz” biçiminde konuştu.

Prof. Dr. Lütfü Hanoğlu

ALZHEIMER HASTALIĞINDA KÖTÜLEŞMEYE YOL AÇIYOR

Koronavirüsün yalnızca hafızayla alakalı olmadığını, dikkatin toparlanmasıyla ilgili problemlere da neden olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Hanoğlu “Bu durum herkeste görülmüyor, farklı kümelerde da değişik biçimlerde ortaya çıkıyor. Alzheimer hastalığı, kognitif bozukluğu olan beşerler Covid-19’a yakalanırlarsa Alzheimer ve parkinsonda kötüleşme görüyoruz. Seyirdeki kötüleşme, hastaların büyük çoğunluğunda, birkaç ay sonra toparlanma süreciyle gidebiliyor lakin kimilerinde kalıcı seyredebiliyor” dedi.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2988135-prof-dr-lutfu-hanoglu-kovid-19-genclerde-beyin-sisi-birakabiliyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu