Diyetisyen

Ramazanda tartıda en yanlışsız sonuç ne vakit görülür? Oruçluyken ne vakit tartılmalı

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yemek yeme nizamı de değişiyor. Yeme tertibi değişen birçok kişi bu süreçte kilo veriyor ya da alıyor. Kilo vermeye çalışanlar da sağlıklı ve tertipli kilo vermek için doru tartılma konusunu araştırıyor. Pekala, Ramazan ayında en gerçek sonucu görmek için ne vakit tartılmalıyız? İşte Ramazanda tartılmak için en uygun vakit…

Ramazan ayında oruç tutarken beslenme sisteminin değişmesinden ve metabolizmanın yavaşlamasından ötürü birçok kişi kilo almaktan şikayet ediyor. 30 gün boyunca sağlıklı besinler yerine tüketilen denetimsiz kızartma, hamur işleri, tatlılar ve yağlı et yemekleri kilo alımına sebep oluyor. Bu süreçte kilo almak istemeyen ve Ramazan ayını sağlıklı geçirmek isteyen birçok kişi uzman yardımı alıyor. Kilo denetimini sağlamak isteyenlerin gerçek vakitte tartılmaları da çok kıymetlidir. İşte oruç tutarken hakikat tartım ile ilgili tüm merak edilenler:

ORUÇLUYKEN NE VAKİT TARTILMALI?

Ramazan ayında sağlıklı beslenme üzerine konuşan uzmanlar birebir vakitte yanlışsız vakitte tartılmanın hakikat bir sonuç alma açısından kıymetini vurguluyor. 

– Ramazan ayı boyunca kilo sorunu olan şahısların iftardan evvel tartılmakta uzak durmaları gerekir. Zira oruç periyodunda bedende fazla sıvı-mimeral kaybı olacağından iftardan çabucak evvel tartılmak aldatıcı bir sonuç gösterebilmektedir.

– Sahur sonrasında sindirim tam manasıyla gerçekleşmemiş olması ve sıvı fazlalığı, sahur sabahında tartıda yanlış sonuçlar gösterecektir.

– Ramazan ayında tartıda  en sağlıklı sonuç, ancak  sahurdan 10-11 saat sonra elde edilebilir.

Ramazanda tartıda en hakikat sonuç ne vakit görülür

ADET DEVRİNDE TARTILMAK HAKİKAT MU?

Zayıflamak isteyen bayanların diyette sıklıkla yaptıkları yanlışlardan birisi de neredeyse her gün tartılmaktadır. Bir gün öncesi ile sonrası ortasında çıkan tartı sonucundaki farklılık kişi üzerinde birtakım soru işaretlerine neden olabilmektedir.

Oruçluyken ne vakit tartılmalı

Diyetisyenlerin daima ihtarda bulundukları bir mevzuda bayanların adet periyotlarında tartılması gerektiğidir. Zira adet periyodunda bedende su tutulumu yapan bir devirdir ve çoğu vakit bireyi yanıltır. Bu yüzden diyet yapan bayanlar adet periyodu bitiminden 3 gün sonra tartılması daha doğrudur.

Kaynak: https://www.yasemin.com/diyet/haber/2988065-ramazanda-tartida-en-dogru-sonuc-ne-zaman-gorulur-orucluyken-ne-zaman-tartilmali

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu