Sağlık

Renklerin iştahınıza direkt tesirinin olduğunu biliyor muydunuz?

Yaz geldi kapıya dayandı, hepimiz sağlıklı beslenmenin farklı yollarını arıyoruz, spora başlıyoruz ve yürüyüşler hayatımızda daha sık yer almaya başlıyor… Aslında bu hareketleri bize yaptıran tabiatın canlanması desek? Biz bunun ismine zayıflamak diyoruz lakin eziyet çekermiş üzere düşünmek yerine hayat biçimi haline getirip hafifleme olarak isimlendirmek daha hakikat olmaz mı? Hafiflemek için renklerin gücünden yararlanabilirsiniz, zira renkler iştahımıza direk tesir etmektedir. Renklerden ilham alıp ve yararlanarak kilonuzu denetime etmek istiyorsanız, buyurun habere…

Sıhhatin rengi yeşili hayat ideolojisi yapın!

Çabucak çabucak sağlıklı fit ve light sözlerini duyunca yeşili çağrıştırdığını herkes bilir. Sizlerde zihinlerinizde sağlıklı beslenme ile ilgili niyetlerinizi taze tutmak için; masa örtünüz, tabaklarınız ve peçetenizi yeşilden yana tutun. Böylece masanızdaki yeşil rengin gücü sizi sağlıklı beslenmeye yönlendirecek, zerzevat ve meyveler tercih etmenizi sağlayacaktır.

İştahınızı durduramıyorsanız, laciverte yönelin!

Yaratıcılığı arttıran mavi tonlar tam zıttına iştah azaltmakla bilinir. Mavinin koyu tonlarından olan lacivert tonlarına sıklıkla sofranızda yer verin. Lacivert bir tabaktan yemek yemeyi deneyin, çokta zevk almadığınızı göreceksiniz.

Kilo almak istiyorum ben! diyorsanız turuncu ve kırmızı tabaklara yönelin

Pek çok yiyecek ve çikolata reklamlarında kırmızı renk kullanılır zira kırmızı renk direkt bilinçaltına tesir edip acıkma dürtüsü oluşturmaktadır. Turuncu ise lezzeti sembolize etmektedir. Fast food markalarının sıklıkla tercih ettiği bu renkler iştah açmada bir numaradır.

Bonus bilgi!

Daha sağlıklı beslenmek istiyorsanız sofranızda pek çok renge yer verin. Bir günde 5 renk besinlerin tüketilmesi vücuda olumlu yansır. Japonlar uzun ömrü sırrı olarak masalarda gökkuşağı renklerinden ilham almış yiyeceklerin olması ve porsiyonların daha ufak dilimlerden oluşan lakin sayıca fazla sunumlardan kaynaklı olduğu bilinmektedir. Siz de bu taktiği uygulayıp evvel gözünüzü sonra karnınızı doyurup daha sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/renklerin-istahiniza-dogrudan-etkisinin-oldugunu-biliyor-muydunuz/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu