Sağlık

Rooibos çayının özellikleri ve yararları

Afrika’da yıllardır tüketilen ve çoğunluğu da bu bölgede yetiştirilen Rooibos çayı yani kırmızı çay son devirde tüm Dünya’da trend haline gelmiş durumda. Diyetisyen Gizem Şeber, anlatıldığı kadar mucizevi tesirlere sahip mi, özellikleri neler, nasıl tüketilmeli ve kimler için uygun değil üzere soruların cevaplarını veriyor.

Kafeinsiz çay içmek isteyenlere

Kafeinin uygun dozlarda kendimizi daha enerjik hissetmemize yardımcı olduğunu ve metabolizmamızı hızlandırdığını biliyoruz. Fakat fazlasının da depresyona, yüksek tansiyona ve kalp ritim bozukluklarına karşı risk oluşturduğu ortada. Bu nedenle çaydan vazgeçemeyenler lakin kafein alımını azaltmak isteyenler için Rooibos çayı çok âlâ bir tercih, zira kafein içermiyor.

Demir anemisi olanlar için tercih sebebi

Siyah ve yeşil çayda bulunan tanenlerin demir başta olmak üzere birtakım minerallerin emilimini olumsuz etkilediğini bu nedenle de kansızlığı tetikleyebileceğini biliyoruz. Demir yetersizliğinden çekinen yahut demir anemisi olan bireyler için Rooibos çayı son derece uygun zira demir emilimini bozan oksalik asit bu çayda yok.

Güçlü bir antioksidan

İçerdiği aspalathin ve quercetin ile bedeni toksinlerden arındırmakta son derece tesirli. Kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı düşünülüyor.

Kalp sıhhati için kıymetli

Tansiyonu yükselten ACE isimli enzimin bedende çalışmasını durduruyor. Birebir vakitte yapılan bir bilimsel çalışmada, altı hafta boyunca sistemli tüketilen Rooibos çayının kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Nasıl tüketilir

Siyah çay yahut yeşil çay üzere hazırlanan Rooibos çayına tatlandırmak için süt, bal yahut şeker ekleyenler var. Hayli lezzetli olan bu çay sade de çok rahatlıkla tüketilebilir.

Günlük ne kadar tüketilebilir

Günde 3-4 kupaya kadar tüketilen çayın sıhhat açısından rastgele bir olumsuz tesiri kelam konusu değil. Çok çok dozda tüketildiğinde karaciğer ile ilgili sıhhat sıkıntılarına yol açabileceği düşünülüyor ancak bu mevzudaki bilimsel bilgiler yetersiz.

Kimler tüketmemeli

Göğüs kanseri üzere hormon hassas durumlarda çok tüketimi tercih edilmemelidir. Zira bu çayın östrojen üretimini arttırdığı belirlenmiştir..

Etiketler

çay kafein kullanım rooibos sıhhat tanım tüketim fayda ömür

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/rooibos-cayinin-ozellikleri-ve-faydalari/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu