Güncel Haberler

Ruh Sıhhati İçin Yoganın 5 Yararı

Yoga, ruhsal ve duygusal güzelleşmenin anahtarıdır, lakin ilaç ve terapinin yerini tutmaz. İşte yoganın size beş yararı…

Yoga yaparken fizikî olduğu kadar zihinsel olarak da kendinizi yeterli hissedersiniz. Nizamlı olarak yoga yapmak, ruh halini, dikkati, uykuyu ve ağrıyı denetim etmekten sorumlu bir hormon olan serotonin alımını artırabilir. Hem yoga hem de meditasyon, bedendeki triptofan (serotonin öncüsü) düzeylerini de artırır.

Tüm yoga pratiği, zihnin tabiatı, insan tabiatı, hislerin bedenimizde nasıl yaşadığı ve davranışlarımızı ve zihnimizi nasıl etkilediği ile çalışmamıza yardımcı olur.

İşte yoganın zihinsel sıhhatimize yarar sağladığı beş yol:

Kaygıyı azaltır​


Sizi kaç ya da savaş modundan, sempatik hudut sisteminden parasempatik hudut sistemine geçiş olan dinlen ve sindir sistemine taşır. Derin nefes almaya başladığınız anda, kaç ya da savaş işlevinin suratını düşürür ve hudut sisteminizi sakinleştirirsiniz. Araştırmalar, yoganın telaş ve gerilimi azalttığını göstermiştir.

Benlik hissinizi oluşturur​

Yoga yoluyla kendinizi daha âlâ tanırsınız ve kendinizle yargılayıcı olmayan bir ilgi geliştirebilirsiniz. Daha yüksek bir ferdî bakım düzeyi vardır zira bilinçaltınız yoga yapmak için uğraş sarf ederek size ‘ben zamanına’ layık olduğunuzu söyler. Bedensel yeteneklerinize olan özgüveninizi geliştirdiğinizde, benlik saygınızı da olumlu tarafta tesirler. Ayrıyeten idman sırasında salınan endorfinler (mutlu kimyasallar) ruh halinizi yükseltir.

İlişkileri geliştirir​


Bir araştırma, tertipli olarak yoga yaptığınızda toplumsal bağlantılarınızın geliştiğini bildirdi. Bunun nedeni, daha merkezli ve huzurlu hissetmenizdir, bu da dolaylı olarak öbür alakaları tıpkı şefkat ve sevgi ışığında görmenize yardımcı olur. Temel olarak romantik ilgileri etkileyerek, partnerinizle uğraş gösterme konusunda daha az tepkisel ve daha faal hale gelirsiniz.

Öz farkındalığı artırır​

Şu ya da bu nedenle, hepimizin sevmediğimiz ya da toplumun sevmeyeceğini düşündüğümüz yanlarımız var, bu yüzden bu modülleri bilinçaltı ruhumuza itiyoruz. Yoga, farkındalık yaratmaya yardımcı olur, hasebiyle bu bâtın niteliklerin farkına varmamızı ve güçlü ve zayıf taraflarımızın daha fazla farkına varmamızı sağlar.

Madde bağımlılığı ile başa çıkmaya yardımcı olur​


Yoga, yalnızca bir asana yahut konum yapmaktan daha fazlasıdır. Çeşitli araştırmalar , yoganın ayıklığa ulaşmaya yardımcı olmak için bağımlılığın uygunlaşması için kusursuz olduğunu göstermektedir.

Güzelleşen bir bağımlı için sıklıkla nüksetmeyi tetikleyen dert ve depresyon hislerini azaltır.

Yoga, insanların alkol ve uyuşturucu bağımlılığından kurtulmalarına yardımcı olur. Sigarayı bırakmaya kararlı olanlar için de işe fayda. Yoganın bir modülü olan meditasyon, dürtüsellik, istek ve gerilime karşı olumsuz reaksiyon üzere husus bağımlılığının birincil semptomlarını gayeler.

Kaynak: https://www.kadinlarkulubu.com/haberler/ruh-sagligi-icin-yoganin-5-faydasi.3530/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu