Sağlık

Saç dökülmesi bayan olumsuz etkiliyor. Pekala nasıl tedbir alınmalı?

Saç dökülmesi probleminden şikayet eden birilerini dünyanın neresine giderseniz kesinlikle duyarsınız. Bir marka tarafından gerçekleşen araştırmada şaşırtan. Öbür sonuçlara nazaran; bayanların yüzde 40’tan fazlası şu anda saç dökülmesi yahut saç incelmesi yaşıyor ve dörtte üçü gelecekte bu sıkıntılardan mustarip olmaktan tasa duyduklarını itiraf ediyor. Bu türlü yaygın bir sıkıntıyla, kimileri yalnız olmadıklarını bilerek rahatlayabilir.

Saç dökülmesi bayanları olumsuz etkiliyor

Araştırmaya katılan bayanların %20’si yastıkta koltukta yahut banyoda dökülen saçlarını gördüklerinde olumsuz biçimde etkilendiklerini belirtti. Birebir vakitte ruhsal olarak da etkiliyor. Bayanların yüzde 90’ı günde en az birkaç sefer saç dökülmesini düşündüklerini söyledi.

Saç dökülmesi nasıl önlenir

Saç dökülmesiyle ilgili konuşan marka yetkilisi, teşhis edilmemiş ve tedavi edilmemiş Demir, Ferritin, B12 Vitamini ve D Vitamini eksikliği olan bayanlarda saç dökülmesinin daha çok yaşandığını belirtti. Hem saç dökülmesine hem de hormonal dengesizliklere neden olan bu durumu tespit edebilmek için bayanların kan testi yaptırarak vitamin düzeylerini ölçtürmesi gerektiğini belirtiyor.

En süratli büyüyen ikinci hücre

Saç dökülmesini düşünerek endişelenmek de gerilim sevilerini artırarak saç dökülmesini daha çok tetikliyor. Saç hücreleri, bedenin ürettiği en süratli büyüyen ikinci hücrelerdir, bu yüzden sağlıklı ve istikrarlı beslenme saç dökülmesini önlemede en tesirli sistemlerden biridir. Saç dökülmesini önlemek için birinci olarak vitamin ve mineral açısından güçlü B12, çinko ve demir oranı yüksek besinleri tercih edin.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/sac-dokulmesi-kadin-olumsuz-etkiliyor-peki-nasil-onlem-alinmali/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu