Sağlık

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken 6 kural!

Saç ekimi sonrası uyulması gereken kimi kurallar var. Yeni ekilen saç kökleri çok hassas bir yapıya sahip olduğu için sürecin sonrasındaki birinci 15 gün ekim alanının yüksek ısıdan, soğuktan, rüzgardan ve yağmurdan korunması koşul.

Saç ekimi yaptırmayı düşünenlerin, sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilmesi için operasyon sonrası belirlenen kurallara uyması gerekir. Uzmanın söylediklerinin harfiyen yerine getirilmesi, ekilen köklerin saç derisine tutunmasına yardımcı olacaktır. Bunun için saç ekimi sonrasında birinci 15 gün ekim alanını sert temastan; yüksek ısıdan, soğuk, rüzgar ve yağmurdan müdafaanız çok değerli.

Doğal görünümlü, estetik, gür ve sağlıklı saçlar için yaklaşık 6 ila 1 yıl geçmesi uygun görülmüştür. Lakin hedeflenen görünüme ulaşılabilmesi için ekimini yaptıran bireye büyük iş düşüyor. İşte saç ekimi sonrası hedeflenen saçlara ulaşabilmek için dikkat edilmesi gereken 6 altın kural…

Saç ekimi

SAÇ EKİMİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 6 KURAL

1- Saç tabanlarını nemli tutun;

Saç ekimi sonrasında hem donör (köklerin toplandığı alan) hem de ekimin yapıldığı bölge kabuklanmaya başlar. Süratli kabuklanma büyük bir titizlikle ekilmiş olan köklerin çıkış tarafını bozabilir. Bu nedenle hekiminizin vereceği özel sprey solüsyonlarla saç tabanlarını daima nemli tutmak büyük değer taşır. Hekiminizin önerdiği sprey solüsyonları saç ekiminden sonra 15 gün boyunca saç tabanlarınıza nazik hareketlerle uygulayın. Nemlendirici ve besleyici sprey solüsyonlar sayesinde yeni ekilen ve var olan saç kökleri güçlenir. Yeni ekilen kökler, saç derisine daha güçlü tutunur. Böylece dökülme ihtimali epeyce azalır. Vitamin, mineral ve aminoasitler içeren bu besleyici sprey solüsyonlar sayesinde hem var olan saçlarınız hem de yeni ekilenler daha süratli uzar ve gürleşir.

2- Kurutma makinesi kullanmayın;

Aşırı sıcak yahut soğuk, cilt üzerinde olumsuz tesir yarattığı üzere saç derisine ve yeni ekilen köklere de âlâ gelmeyecektir. Saç ekimi sonrasında ekimin yapıldığı bölgenin direkt yüksek güneş ışığına maruz kalmamasına, çok sıcak yahut soğuk ortamlarda bulunmamaya, çok soğuk yahut sıcak suyla duş almamaya itina gösterin. Ekim sürecinden sonraki birinci 15 gün gerek hijyen gerekse sıcaklık açısından hamam, sauna, havuz ve denizden uzak durmalısınız. Saç kurutma makinesi ve saç şekillendiricileri ise yaklaşık iki aylığına hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Saç ekiminden sonraki 15 gün performans gerektiren iş ve sporlardan ve ayrıyeten cinsel bağdan de kaçınılması gerekiyor.

Saç ekimi sonra nelere dikkat edilmeli?

3- Tabip talimatlarını dikkate alın;

Saçlarınızın ekimden sonra muvaffakiyetle çıkması için hekiminizin size tavsiye ettiği, köklerinizin beslenmesini artırmak gayesiyle verdiği serum tablet ve kan akımı artırıcı tedavilerini bir yıl boyunca tertipli kullanmanız gerekir. Bunu iki farklı yan yana olan toprağa tohum ekilmiş üzere düşünmenizi isteriz. Beslenmenin ve bakımın âlâ olduğu tarladan her vakit daha fazla randıman, kalite elde edilir. Saç ekimi sonrası bireylerin tedavilere ve muhafazaya ihtimam göstermesi biz hekimler tarafından önerilir.

4- Alkolden uzak durun;

Operasyon öncesinde de sonrasında da alkol ve sigara tüketimine bir müddet orta verilmesi gerekiyor. Alkol kana karışarak deveran sistemi yoluyla ekilen saç köklerine ziyan veriyor. Genel olarak bağışıklığı düşürüyor. Tüm metabolizmayı olduğu üzere yeni ekilen saç köklerini de zayıflatıyor. Ayrıyeten saç ekimi sonrasında antibiyotik kullanacağınız için alkol almamanız gerekiyor. Sigara ise güzelleşme süreci için çok değerli olan oksijenin akışını ve aktifliğini bozuyor. Hücrelere taşınan oksijenin yetersiz kalması saç derisini de yeni ekilen kökleri de olumsuz istikamette etkiliyor. Elhasıl saç ekimi sonuçlarının başarılı olmasını istiyorsanız en az 15 gün alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.

5- Yatış konumuna dikkat edin;

Gerek köklerin alındığı donör bölge gerekse yeni ekilen kökler çok hassas olduğu için baş bölgesini darbelerden ve sert temaslardan korumak epeyce değerli. Saç ekimi sonrasında yaklaşık iki hafta boyunca ekim yapılan bölgenin üzerine yatmamanız, ekilen köklerin çıkış açısının bozulmaması ve saç derisine sağlam bir formda tutunması açısından büyük ehemmiyet taşıyor. Şayet o bölgeye ekim yapılmadıysa donör yani ense bölgesi üzerine yatmanızda bir sakınca yok. Ayrıyeten 15 gün boyunca dar boğazlı kazak, dar tişört üzere çıkarırken ekim alanına ziyan verebilecek giysiler yerine gömlek, hırka, fermuarlı kazak üzere rahat giyilip çıkarılabilen kıyafetler giymeniz, kök kaybının önlenmesi ve saç ekimi sonuçlarının hedeflendiği üzere olması açısından epey kıymetli.

6- Gerilimden uzak durun;

Araştırmalar gerilimin, saç dökülmesi ve beyazlamasının esas nedenleri ortasında olduğunu gösteriyor. Gerilim, saç kaybı yaşanmasına neden olduğu üzere yeni ekilen saç köklerinin sıhhatini ve saç derisine tutunma gücünü de zayıflatıyor. Bu nedenle ekilen saçlarınızın yanı sıra vücut sıhhati açısından da gerilimli ortamlardan uzak durmalısınız.

Kaynak: https://www.yasemin.com/saglik/haber/2990757-sac-ekimi-sonrasi-dikkat-edilmesi-gereken-6-kural

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu