Güzellik

Saç neden yağlanır? Yazın saç yağlanmasını önleyen usuller

Saçların sık yağlanması bilhassa bayanların günlük hayatını olumsuz etkileyen etkenlerden biridir. Yaz aylarında bu durum arttığından ötürü önüne geçilmesi için kimi tedbirler alınmalıdır. Pekala saç neden sık yağlanır ve yazın saç yağlanmasının önüne geçmek için ne yapılabilir?

Saçlar tertipli olarak yıkanmasına karşın günün sonunda yağlanabilir.  Ağırlaşan, kirli görünen yağlı saçlarla çaba etmek hem günlük hayatı olumsuz tesirler hem de vakitle kepeklenmeye yol açabilir. Uzmanların açıklamalarına nazaran ergenlik ve hamilelik periyotlarında saç daha çabuk yağlanıyor. Bunun dışında kimi etkenler de saçların süratli ve vakitsiz yağlanmasına neden olabiliyor. Sıcak hava ve çok nem birebir vakitte saç kremi kullanımı sonrasında saç daha çabuk yağlanır. Bu noktada saçı büsbütün yağsız bırakmak da hakikat değildir, zira saçın yağa da muhtaçlığı vardır.  

Saç kuru olduğu vakit saç derisi, saçın nemlendirilmesi için daha fazla yağ üretir.

SAÇ YAĞLANMASININ EN ÖNEMLİ NEDENLERİ:

Saçları çok sıcak suyla yıkamak,

Saç tabanlarına saç kremi uygulamak,

Gün içinde sık sık saçlara dokunmak,

Saçları gereğinden fazla taramak,

Saç kurutma makinesi, fön makinesi, saç düzleştirici üzere yüksek ısılı araçları sık kullanmak saç yağlanmasının esas nedenleri ortasındadır. 

Saç derisi fazla yıkamadan, sudan kaynaklı olarak tıpkı etkiyi yaşar ve sebum üretimine başlar. Sebum üretimini önleyerek, saçlara gereken bakımı yapabilmek çok sıkıntı değildir. Yıkama aralığını mümkün olduğunca uzatmak gerekmektedir. Saç uzmanlarınca hafta 2 sefer yıkanılması önerilmektedir. 3 gün aralıklarla da yıkamak uygundur. Bu müddet içerisinde de fazla yağı kuru şampuan kullanarak giderebilirsiniz. İki yıkama ortasındaki süreyi mümkün olduğunca uzatmakta olan kuru şampuanlar, saçtaki ve saç derisindeki yağı alırken, saçın rengini soldurmuyor ve de mat bir görünüm vermiyor. Bir pudra tesiri ile yağları yok ediyor.

YAZIN SAÇ YAĞLANMASINA TAHLİL TEKLİFLERİ:

  • SİYAH ÇAYLA SAÇ YAĞLANMASINI ÖNLEYEN YÖNTEM

Denlenmiş siyah çay saç yağlanmasını azaltır.

1 fincan suya 1 çay kaşığı siyah çay ek edin. 10 dakika kaynatın. Çayı süzün ve soğumasını bekleyin. Bu karışımı saç tabanlarınıza uygulayın. 5 dakika bekletin ve saç tipinize uygun şampuan ile saçınızı durulayın. Haftada 3 sefer tekrarlayın.

  • ELMA SİRKESİYLE SAÇ YAĞLANMASINI ÖNLEMENİN YOLU

Organik elma sirkesi saçların parlamasına ve duru bir imgeye kavuşmasını sağlar

1 bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirke koyup karıştırın. Birkaç dakika bekleyin ve daha sonra soğuk su ile saçınızı yıkayın. Bu karışımı banyodan çıkmadan evvel durulama suyu olarak kullanırsanız saçınızdaki fazla yağı alır ve saçınıza parlaklık verir. Haftada 2 yahut 3 defa tekrarlayın.

  • KARBONATLA SAÇ YAĞLANMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Karbonat saç köklerini ferahlatır.

3 su bardağı suya 1 çay kaşığı kaşığı karbonat koyup karıştırın. Karışımı ıslak saçınıza uygulayın. 5 dakika bekletin. Akabinde saçınızı durulayın. Haftada 1 kere tekrarlayın.

İşte bu kadar!

Kaynak: https://www.yasemin.com/guzellik/haber/2989777-sac-neden-yaglanir-yazin-sac-yaglanmasini-onleyen-yontemler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu