Ağız Sağlığı

Sadece 5 dakikanızı alacak bu yöntemle dişleriniz bembeyaz olacak!

Beyaz dişler hiç şüphesiz her bireyin sahip olamak istediği bilhassarden biridir. Dişler yediğimiz, içtiğimiz çoğu şeyden etkilenir. Sağlıklı dişlerin sırrı ilk olarak sıhhatli beslenme ve diş hijyenine ilgi etmekten geçer. Peki beyaz dişlere sahip olmak amacıyla neler yapmalıyız? Üretilen tür tür diş macunları her vakit dilediğiniz neticesi vermeyebilir. Son dönemde çıkan marketlerde satılan diş macunlarının sağlıksız bulunduğu yönündeki haberler aklınızı mı karıştırdı? Eğer bu ürünlere güvenmiyorsanız evde en naturalından kendi diş macununuzu yapabilirsiniz… İşte evde bembeyaz sıhhatli dişlere kavuşmanızı sağlayacak natural diş macunu tanımı…

Diş hijyenikliği sağlığımız amacıyla çok mühim bir etkendir. Günlük bakımı iyi yapılarak doktorların tavsiye ettiği bir şekilde fırçalama işleminin yapılması lazım olur. Peki ya diş macunu seçimi? Eğer diş macununuzu evde natural yollarla kendiniz gerçekleştirme istiyorsanız bu tanım tam size göre.

Zerdeçal, iyi tanınan bir diş beyazlatma bitkisidir. Dişlerinizi inci gibi parlatmaya ve plakların önlenmesine yardımcı olur. Çünkü zerdeçal tozu iltihap engelleyici ve anti-mikrobik bilhassare de sahiptir. Aşağıya ana maddesi zerdeçal olan ve dişlerinizi beyazlatmanın yanı sıra ağız sağlığınıza da yarar sağlayacak bir diş macunu tanımı bırakıyoruz. Bu macunu hazırlamak 5 dakikanızı bile almayacak!

ZERDEÇALLI DİŞ MACUNU

Malzemeler:

1 çay kaşığı toz zerdeçal
1 yemek kaşığı kabartma tozu
Yeteri kadar Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı:

Zerdeçal ve kabartama tozunu bir kaba koyun ve macun kıvamını alana kadar Hindistan cevizi yağı ekleyerek karıştırın. Ev yapımı diş macununuz hazır!

ZERDEÇALLI DİŞ MACUNUNUN FAYDALARI

Bu tanımte sarfedilen bütün malzemelerin ayrı ayrı dişlere mühim yararları bulunuyor. Zerdeçal, yukarıda da bildirdiğimiz üzere anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özelliğe sahip. Aynı dişleri beyazlatması ile de bilinir. Hindistan cevizi yağı, dişleri ve diş etlerini güçlendirir, diş çürümelerini önler. Kabartma tozu ise dişlerinizi temizleyen ovma etkisine sahiptir. (Hürriyet / Mahmure)

Dişleri fırçalarken oluşturulan sorunları listeleyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Çoğu insan dişlerini önemsemiyor. Fakat sıhhatli bir ağız ve güzel bir gülümseme amacıyla diş hijyenine ilgi etmeliyiz” dedi.

İşte dişleri fırçalarken kaçınılması lüzumen 10 Hatayı Diş Hekimi Pertev Kökdemir şu şekilde sıraladı:

  1. DİŞ FIRÇASINI ÇOK UZUN SÜRE KULLANMAK

Tutarlı kullanımla (haftada yedi gün, günde iki kez)bir diş fırçasının ortalama ömrü aşağı yukarı üç aydır. Yaklaşık 200 kullanımdan sonra fırçanızı değiştirmeniz lazım olur zira kıllar aşınmış ve yıpranmış olur. Yıpranmış ya da kırılmış kıllar ağzınızı düzgün temizlemez. Kıllar esnekliklerini kaybettikten sonra diş fırçanızı değiştirin. Günlük kullanımdan birkaç ay sonra bakteri ve besin parçacıkları diş fırçası üzerinde birikmeye başlar. Her üç ayda bir diş fırçanızı değiştirdiğinizden emin olun.

  1. DİŞLERİ YETERİNCE FIRÇALAMAMAK

Bir diş fırçalama seansı amacıyla tavsiye edilen vakit iki dakikadır. Ortalama bir bireyin fırçalama vakityi yalnızca 45 saniyedir. 2 dakikadan kısa bir vakitde hiçbir şey, diş macununuzdaki florürü, diş minesinin emmesine imkân tanıyamaz. Kısa vakitli fırçalama yapıldığında genelde ağzın birtakım kısımları ihmal edilir. Önde inci gibi beyaz dişleriniz olabilir ama dişlerinizin kenarları ya da ağzınızın arka mekanlarıni de atlamamak lazım olur. Süreyi uzatmanıza yardımcı olmak amacıyla vakitlayıcılarla beraber elektronik diş fırçaları öneririm. Zamanlayıcınız yoksa, kronometre ya da telefon kullanın.

  1. DİŞLERİ FIRÇALADIKTAN SONRA AĞZI SU İLE DURULAMAK

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzını suyla çalkalamayın. Diş macununu tükürebilirsiniz ama su karışıma girdiği anda diş macunundaki floridin verimi azalacaktır. Bazılarınız ağzınızı bağımlılıktan çalkalamak isteyecektir. Bu halde ya bol bol tükürün ya da ağız suları ile gargara yapın, gargarayı tükürün.

  1. BANYODA DİŞ FIRÇASI SAKLAMAK

Muhtemelen hepimiz bu Hatayı gerçekleştirmetayız. Tuvalet amacıyla sifon çekildiğinde klozetinizin amacıyladekiler her yöne saçılır. Eğer banyonuzu diğerlarıyla, bilhassa de evdeki çocuklarla paylaşıyorsanız, bu daha mühim olacaktır. Diş fırçanıza bir kapak koymak bu riski azaltmanıza yardımcı olur. Diş fırçanızı banyonuzdan diğer bir yerde, komodininizdeki ya da ecza dolabınızın amacıyladeki bir rafta saklamayı düşünün.

  1. DİŞ İPİ KULLANMAMAK

Günlük diş ipi kullanmayı bağımlılık durumuna getirin. Diş fırçanızın ulaşmadığı yerlerde dişlerinizin arasındaki plağı çıkarmak amacıyla günde en az bir kez diş ipi kullanmak lazım olur. Fırçalama ve diş ipi ile çıkarılmayan plak dişleriniz üzerinde sert kireçlenmiş tortulara dönüşür.

  1. DİLİ TEMİZLEMEMEK

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra kötü soluk kokusunu önlemek ve bakterileri gidermek amacıyla dilinizi temizleyin. Bir dil temizleyicisi, çok bakterileri dilinizden alır. Bunu gerçekleştirme istemiyorsanız, dil kazıyıcıya sahip bir diş fırçası alın. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra dilinizi temizlemek amacıyla yalnızca fırçanızın kıllarını da kullanabilirsiniz.

  1. SERT KILLI DİŞ FIRÇASI KULLANMAK

Diş fırçanızın kılları çok sertse diş etlerinize zarar verebilir. YumUşak ya da orta sertlikte kıllı diş fırçaları kullanın. İhtiyacınız olan tek şey, dişlerinizin arasına sıkışmış besin parçacıklarını çıkarmak amacıyla bir fırça. Yüksek bir kuvvetle sarfedilen sert kıllı fırçalar dişlerinizi kaplayan koruyucu diş minesini aşındırabilir. Bu da soğuk bir şeyler içtiğinizde ağrı veren titiz dişlere sebep olur.

  1. YANLIŞ FIRÇALAMA HAREKETLERİ YAPMAK

Dişlerinizi fırçalamanın doğru yolu, oval hareketlerle temizlemektir. Dairesel hareketler dişler arasındaki boşlukları temizlemede daha yumUşak ve etkilidir. Diş fırçası hem dişlere, hem de diş etlerine ilişki etmelidir. Ön üst ve alt dişlerin arkasını fırçalamak amacıyla diş fırçasını dikey olarak tutun ve fırçanın yalnızca ön yarısını kullanarak yumUşak ve yuvarlak hareketlerle bu mekanları fırçalayın. Fırçanızı her vakit 45 derecelik bir açıyla tutmalı ve kısa dairesel hareketlerle yapmalısınız. Kılların bu açıyla tutulması diş eti çizgisinin altında ve üzerinde etkin temizlik sağlar. Dişler ve diş etleri arasını temizlemek amacıyla orta sıradaki kılları kullanın.

  1. DİŞ FIRÇALAMA RUTİNİNİ DEĞİŞTİRMEMEK

Her gün değişik bir bölgeden başlayarak dişlerinizi fırçalayın. Böylece sona kalıp atlanan mekanların daha iyi fırçalanmasını sağlayabilirsiniz.

  1. GÜNDE İKİ DEFADAN FAZLA DİŞ FIRÇALAMAK

Günde iki kereden çok dişlerinizi fırçalamanıza lüzum yoktur. Bazı insanlar günde üç ya da dört kez fırçalamanın ideal bulunduğunu düşünüyor. Günde iki kereden çok fırçalamak diş etlerinize zarar verebilir ve diş minesini aşındırabilir.

İlgili Makaleler

11 Yorum

Başa dön tuşu