Sağlık

Sadece sebze ile beslenmek inme tehlikesini artırıyor!

İngiltere’de oluşturulan incelemeden, yalnızca sebzeyle beslenenlerde kalp hastalığı mümkünlülüğü azalırken inme tehlikesinin arttığı neticesi çıktı.

Bu neticesi değerlendiren uzmanlar, vejetaryenler ve veganlarda çoğalan inme tehlikesinin, düşük B12 seviyesiyle bağlantılı olma ihtimalini belirtiyor.
İngiliz bilim insanları, EPIC-Oxford’un 48 bin bireyin beslenmesi ve sağlığını mercek altına aldığı uzun süreli tetkik projesinin verilerini inceledi.

EPIC-Oxford’un 1993-2001 senelerinde takip ettiği iştirakçilerin yarısının et, 7 bin 500’ünün balık yediği, 16 binden çoksının da vejetaryen ya da vegan bulunduğu belirtildi.

Süreç içersinde 2 bin 820 koroner kalp hastalığı, 300’ü hemorajik olmak üzere bin 72 inme vakasına rastlandığı kaydedildi.

Uzmanlar, koroner kalp hastalığına yakalanma tehlikesinin vejetaryen ve veganlarda yüzde 22, balık yiyenlerde de yüzde 13 azaldığını gözlemledi.

Öte yandan incelemede yalnızca sebzeyle beslenenlerin inme geçirme mümkünlülüğünın yüzde 20 arttığı görüldü.

Araştırmacılar, vejetaryenler ve veganlarda çoğalan inme tehlikesinin, düşük B12 seviyesiyle bağlantısı olma ihtimalini belirtirken, konuyla alakalı daha çok çalışma yapılması gerektiğine işaret etti.

Diyetisyenler de sıhhat amacıyla en iyisinin beslenmeyi çeşitlendirmek bulunduğu önerisinde bulundu.

Araştırmanın ayrıntıları “British Medical Journal” dergisinde yayımlandı.

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Selamın aleyküm paylaşım vallaha dikkat çekici, twitter da paylaştım

  2. Mrb bu web sitesi vallaha billaha hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım

  3. selamun aleyküm paylaşımınız gerçekten güzel, saolun

Başa dön tuşu