Sağlık

Sağlıklı beslenme ve aktivite için 10 altın kural

Güne kahvaltı ederek başlayın

Uzun geçen uyku müddetinin akabinde güne uygun bir kahvaltıyla başlamak bedenimize gün uzunluğu muhtaçlığı olan enerjiyi verir. Tam buğday unlu ekmekten yapılmış bir tost, yoğurt-meyve, müsli, sütlü yulaf ezmesi yahut diyetisyeninizin önerdikleri uygun bir kahvaltı menüsüdür.

Hareketinizi artırın

Günlük fizikî aktiviteleriniz ortasında 30 dk. antrenman için vakit ayırmak hiç de güç değildir. Televizyon izlerken yahut konut ödevlerinizi yaparken her saat başı 10 dk. ayırıp antrenman yapabilirsiniz. Arkadaşınızı görmeye giderken dolmuş yahut taksi kullanmak yerine muhakkak bir arayı yürüyerek tamamlayabilir, bisikletle ya da koşarak gidebilirsiniz. Asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkabilirsiniz.

Orta öğünleri sakın atlamayın

Orta öğün kan şekeri istikrarını korumak ve metabolizma suratını artırmak için kesinlikle atlanmaması gereken öğünlerden biridir. Değişik besin kümelerinden değişik besinleri seçebilirsiniz. Bir bardak yarım yağlı süt ve bir iki kraker, bir elma, yulaf ezmesi yahut bir küçük meyveli yoğurt sağlıklı bir seçim olur.

Besin seçimlerinizi dengeleyin 

Şayet hamburger, patates kızartması ve dondurmadan vazgeçemiyorsanız, bu besinleri hangi sıklıkla yediğinizi denetim ediniz. Zira vücudunuzun protein, karbonhidrat, yağ ve çeşitli vitamin ve mineralleri, Vitamin  A-C, demir ve kalsiyum üzere çeşitli yiyeceklerden de almaya da gereksinimi bulunmaktadır.

Arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirin

Arkadaş yahut aileyle yapılabilecek küme aktiviteleri çok eğlenceli olabilir. Arkadaşlarınızı hafta sonu sizinle birlikte küme idmanı yapmak için teşvik ediniz. Bunlar bisiklete binmek, basketbol, birlikte yürüyüş yapmak, voleybol üzere aktiviteler olabilir.

Daha fazla kepekli besin, meyve ve zerzevat tüketin

Bu besinler size güç vermekle birlikte vitamin, mineral ve posa da içerirler. Tam buğday unlu ekmeği beyaz ekmeğe tercih ediniz. Makarna, kepekli pirinç tahıl kümesine girer.

Okuldaki yahut etrafınızdaki fizikî aktivitelere katılın

Okulda, işyerinizde ve etrafınızda uygulanmakta olan fizikî aktivitelere katılın. Folklor, küme aktiviteleri olabilir. Bu antrenmanlar hem okul başarınızı hem de iş başarılarınızı artırır ve vücudunuzun daha düzgün görünmesini sağlar.

Besinler güzel yada makûs değildir

Sağlıklı beslenmeyi organize etmek yap-boz oynamaya benzeri. Her yiyecek farklı özellikler taşır. Kimi besinler daha çok yağ, şeker yahut tuz içerebilirler. Kimilerinde vitamin yahut posa yoktur. Diyeti güzel ya da makûs yapan bu besinleri nasıl seçtiğinizdir. Seçimdeki istikrar çok değerlidir.

Örneğin; yağlı besinlerden oluşan bir menüyü öğlen yemeğinde tüketmeye itina gösterip başka öğünleri daha hafif geçebilirsiniz. Lakin size önerilen ölçüde kalmaya dikkat ediniz. Şayet iki dilim pizza önerildiyse üçüncü dilimden kaçınınız.

Sağlıklı beslenme ve fizikî aktiviteleri cümbüş haline getirin

Bedeninizde hormonların yanlışsız çalışması için uyku saatlerine itina gösterilmesi gerekmektedir. Uyku insan hayatının en önemli  işlevlerinden biridir. Yeterli bir uyku gün içerisinde kişinin ömür kalitesini artırır.  En erken 07:00 üzere kalkıp, en geç 23:30’da yatmalıyız. Geç uyanacak olursak sindirim sistemimiz düzgün çalışmaz ve depresyon hormonları devreye girdiği için kendimizi makûs hissederiz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/saglikli-beslenme-ve-aktivite-icin-10-altin-kural/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu