Beslenme

Sağlıklı beslenmenin 7 basit kuralı nedir? İşte detaylar!

Beslenmenin tek bir doğrusu yok, şahıstan şahsa değişen bir kavram. Önemli olan kendi beneninize neyin iyi yaklaştığını anlamak.

Sebze ve meyve çoğunluklu beslenin, tabağınız hep rengarenk olsun!

Mevsiminde, taze sebze ve meyvelerle beslenmek size gereksiniminiz olan vitamin, mineral, fiber ve antioksidanları natural bir şekilde almanızı sağlar. Tabağınızın büyük bir bölümünü sevdiğiniz sebzelerle doldurun. Değişik renkte sebzeler değişik besinler içerir ve birbirlerini tamamlar. Patates gibi yüksek oranda nişasta sahibi olan birkaç sebze hariç dilediğiniz kadar sebze yiyebilirsiniz. Meyveleri öğün olarak ya da öğün arası tüketmeye çalışın. Çilek, frambuaz, böğürtlen, yeşil elma gibi az şekerli meyveleri tercih edin.Kan şekerinizi dengede tutun..

Kan şekeriniz süratle yükseldiğinde bedeninuz insülin salgılıyor. İnsülin şekeri yağa çeviriyor ve süratle yine acıkmanıza sebep oluyor. Buna en çok işlenmiş şeker ve un sahibi olan yiyecekler sebep oluyor. En sıhhatlisı bu besinlerı beslenmenizden tamamiyle çıkartmanız. Çıkartmam olası değil diyorsanız azaltarak başlayın. Protein, sıhhatli yağ ve iyi karbonhidratlar sahibi olan öğünler kan şekerinizi dengelemenize yardım eder ve uzun vakit tok tutar. Kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi görünce işlenmiş şeker ve beyaz unu tamamiyle bırakmaya karar vermeniz olası. .

Lifli besinler tok tutar ve sindirim düzeninizin sıhhatli çalışması amacıyla mühimdir. Baklagiller, fındık, fıstık gibi kabuklu yemişler, frambuaz, çilek gibi az şekerli meyveler sıhhatli lif kaynaklarıdır. Günde 50 gram lif tüketmeye çalışın.İşlenmiş paketli besinlerdan ve gazlı içeceklerden uzak durun..

Cips, çikolata, bisküvi, kek, gofret, kraker gibi hazır atıştırmalıkların sıhhatli bulunduğunu iddia edenleri dahil hepsinden uzak durun. Soda hariç gazlı içeceklerin tamamını hayatınızdan çıkartın. Diet olanlar dahil hepsi bedenin şeker ve yağ metabolizmasını olumsuz etkiliyor. Araştırmalar obeziteye sebep olan en mühim faktörün şekerli içecekler bulunduğunu gösteriyor. 100% saf meyve sularının sıhhatli bulunduğu yanılgısına düşmeyin. Fiberden ayrıştırılmış meyve suyu gerçekte sıvı şeker. Meyveleri tüm olarak tüketin. Yemek arası acıkırsanız tercihen az şekerli meyve ya da bir avuç badem, ceviz, fındık, fıstık ya da çekirdek yiyin. 
Omega-3 yağları tüketiminizi arttırın..

Mark Hyman’ın Eat Fat, Get Thin adlı son kitabında anlattığı gibi sıhhatli yağlar yiyerek kilo vermek olası! Sardalya balığı, yetiştirme değil denizden olmak şartıyla somon, avokado, yumurta, fındık, fıstık, chia tohumu, keten tohumu gibi sıhhatli Omega-3 yağları sahibi olan besinler hem iyi kolesterolü yükseltir hem de tok tutar.. 

Bitkisel sıvı yağların hidrojen sarfedilen kimyasal bir prosedürle katılaştırılmaları neticesinde elde edilen yağlara margarin ya da hidrojenize katı yağ denmektedir. Bu prosedür esnasında meydana trans yağ asitleri de çıkar. Amerika Haziran 2015’de sağlığa olan zararları yüzünden trans yağ tüketimini yasakladı. Trans yağların iyi kolesterolü azaltıp kötü kolesterolü arttırdığını gösteren ve kalp hastalığı ile ilişkilendiren çalışmalar var.. 

Bisküvi, kraker gibi pek çok işlenmiş hazır besinde hidrojenize yağ kullanılıyor. Bunlardan uzak durun ve margarin yerine saf soğuk sıkım zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi sıhhatli alternatiflere yönelin.
Alkolü ölçülü tüketin ya da hiç tüketmeyin..

Alkol, çok kalori içermesinin yanı sıra insülin dengenizi bozar, trigliseriti yükseltir ve karaciğeri yağlandırır. Fazla tüketmek bedeninuzda enflamasyon meydana gelmesine sebep olur bu da pek çok vakitğen hastalığa çağrı çıkartır. 1-2 kadehten çoğunu tüketmeyin. Kontrol etmekte zorlanıyorsanız tamamiyle bırakmayı düşünebilirsiniz.. 

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Merhaba paylaşımınız valla dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum

Başa dön tuşu