Sağlık

Sağlıklı bir akşam yemeği için aman bunlara dikkat edin!

1. Yemek planlamasını son ana bırakmak

Günün yorgunluğuyla akşam yemeğini düşünmek ve hazırlamak epeyce sıkıntı olabilir. Tabi bir de işten geliyorsanız aperatif şeyler aklınıza gelebilir. Kararsızlığın ve açlığın olduğu anlarda karbonhidrat yoğunluklu ya da fast food üslubu yiyeceklere yönelme mümkünlüğünün da arttığını düşünürsek, hafta sonu yahut bir gün evvelce yemek planını oluşturmak ve hatta yemeğin ön hazırlığını da evvelden yapmak hayat kurtarıcı olacaktır.

2. En çok kaloriyi akşam yemeğinde almak

Şayet kilo vermeye çalışıyorsanız, günlük kalorinizin büyük bir kısmını kahvaltı ve öğlen öğününde alıp akşamı daha hafif geçirmenizde yarar var. Çalışmalara nazaran, günün erken saatlerinde sağlıklı ve kâfi beslenenlerin daha kolay kilo verdiğini ve tokluk hormonunun istikrarının sağlandığı biliniyor. Birebir biçimde gün içinde besin tüketiminin azlığı sonucu akşam fazla yemek yemek ile oluşacak bir hazımsızlık yaşamamak için de bunu yapmalısınız.

3. Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek

Yemek yerken görüntü izleyenlerden misiniz? Televizyon ya da internette dolaşırken yemek yemek, ne yenildiğinin farkında olunmamasına sebep oluyor. Bu durumda beyne tokluk hissi ulaşmıyor ve çok yemek yeme eğilimi görülebiliyor. Televizyona yahut telefona odaklanmak yerine yediklerinizin renkleri, dokuları ve lezzetlerine odaklanmayı deneyebilirsiniz.

4. Çok fazla alkol tüketmek

Birkaç kadeh alkol, rahatlamanızı ve uykuya geçişinizi kolaylaştırıyor olabilir lakin ölçüsü ayarlanmazsa huzursuz bir uykuya ve sonraki gün makûs hissetmeye sebep olabilir. O nedenle içtiğiniz ölçüsü minimumda tutmaya ve seçimlerinizi de eklenti şeker içermeyen içkilerden yana kullanmaya ihtimam gösterin.

5. Yemeğin devamında büyük bir tatlı yemek

Geç saatlerde şekerli ve hamur işi stili besinlere yönelmek, kan şekerini birdenbire yükseltiyor. Bunun sonucunda hem uykuya dalmak zorlaşıyor, hem de uyku kalitesi düşüyor. Sonraki gün ise yorgun uyanmış oluyorsunuz. Şayet tatlıya çok düşkünseniz, öncelikle ölçüsünü ve içeriğini değiştirmekle başlayabilirsiniz. Göreceksiniz vakitle bu düşkünlük de bitecektir.

6. Uyku saatine çok yakın yemek yemek

Bir evvelki unsurda belirttiğim üzere geç saatlerde yemek yemek, kan şekerinde ve uyku kalitesinde aksiliğe sebep oluyor. Ayrıyeten beden, yemeği sindirmeden uykuya geçtiği için yağlanmaya meyilli hale geliyor. Bu da yağ oranının artması, insülin direnci, metabolik bozukluklar üzere sıkıntılara ve reflüye yol açabiliyor. Yemek yeme işini uyumadan üç saat önceye kadar bitirmiş olmak, bu meseleleri yaşamamak için hoş bir tahlil diyebiliriz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/saglikli-bir-aksam-yemegi-icin-aman-bunlara-dikkat-edin/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu