Sağlık

Sahte güneş gözlüklerine dikkat!

Ozon tabakasındaki incelme namacıylaiyle güneşin zararlı ışınları gözleri her geride bıraktığımız gün daha çok tehdit ediyor. Güneşin sıcak yüzünü gösterdiği yaz aylarında natural olarak güneş gözlüğü tüketimi yaygınlaşıyor. Eksperler ise her sene gerçekleştirdikleri “doğru güneş gözlüğü” tercihine bir kez daha ilgi çekiyor..


.1- 100 UV blokaj özelliğine sahip gözlük camları seçilmeli: İyi bir güneş gözlüğünün zararlı ultraviyole ışınlarını süzebilmesi gerekir. Bu amaçla güneş gözlüğü alırken ilk olarak camlarının ultraviyole ışınlarını bloke etme derecesine bakılmalıdır. Kaliteli bir güneş gözlüğünde camın renginin koyu ya da açıklığından ziyade UV ışığını engelleyip engellemediği ehemmiyet taşır..

2- Daha etkili koruma amacıyla polarize mercekler tercih edilmeli: Ucuz gözlük camlarının çoğu, triasetat denilen maddeden yapılır ve bunların UV blokajı yüzde 40 civarındadır. Hem de acrylic materyalden oluşturulan gözlük camları da bulunmaktadır ve bunların UV blokaj derecesi farklılık gösterir. Polarize gözlük camlarının tamamı yüzde 100 UV blokaj özelliğine sahiptir. Ancak bu gözlükler diğerlerine oranla daha maliyetlidir. Çünkü polarize mercekler; sudan, camdan, kardan ve kumdan yansıyan güneş ışınlarını filtreleyerek parlaklığın azalmasını sağlar. Polarize mercekli güneş gözlükleri, vasıta kullananlar, kış ve su sporlarıyla ilgilenen şahıslar doğrulusunda tercih edilmelidir. Bununla birlikte gündelik kullanımlarda birtakım dezavantajlara sahiptir; cep telefonu ekranlarında, LCD ekranlı denetim panellerinde görüş niteliğini biraz azaltabilirler..

3- Güneş gözlüğünde CE işareti olmasına özen gösterilmeli: Kısa süreli kullanımlarda göz kızarıklığına namacıyla olan düzmece güneş gözlükleri, uzun süreli kullanımda katarakt, sarı nokta, halk arasında gözde büyüyen et oluşumu ya da ‘kuş kanadı’ olarak tanınan pterjium, alerjik göz hastalıklarında artış ve retinada yanıklara yol açabilir. Bu amaçla güneş gözlüklerinin nitelik belgesi ve ultraviyole ışınları kestiğine dair bir sertifikası kesinlikle olmalıdır. Satın alınan güneş gözlüğünde CE işareti bulunmalıdır. Güneş gözlüğünde en etkili ve tavsiye edilen cam rengi kahverengi ve fümedir. Çünkü bu renkler, natural ortamdaki renk tonlarını, yani karşıtlık algılamayı etkilemeyen renklerdir. Gözlük camlarının renginin ve koyuluğunun, ultraviyole ışınlarını kesme derecesiyle rastgele bir teması yoktur..

4- Gözlük yüz şekline göre seçilmeli: Güneş gözlüğü seçimi, yüz şekline göre yapılmalıdır. Yüzü saran, yanlardan ışık almayı engel olan türdeki gözlükler göz sağlığı amacıyla tercih edilmelidir. Küçük çerçeveli gözlükler yeteri kadar koruma sağlayamayabilir. Yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlayacaktır. Polarize camlı güneş gözlükleri, LCD ekranlara belli bir yönden bakıldığında, ekran görüntüsü kaybolabileceği amacıyla vasıtalarında bu tür göstergeleri olan sürücüler daha ilgili olmalıdır..

5- Gözlükler optik mağazalardan alınmalı: Gözlüğün niteliksinden tam manasıyla emin olabilmek amacıyla tanınan markaların satıldığı optik mağazalar tercih edilmelidir. Çünkü çoğu optik mağazada, gözlüklerin koruma seviyelerini ölçen kolay cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazla gözlüğün koruma seviyesi birkaç saniye içersinde ölçülebilir. Ancak hediyelik eşya dükkanları ya da işportacılardan temin edilen gözlüklerin sahip bulunduğu cam niteliksinden hiçbir şekilde emin olunamaz..

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. selamun aleyküm bu web sitesi inanılmaz dikkat çekici, linkedinde paylaştım

  2. selam arkadaşlar web siten ciddiyim çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım

  3. Selamlar paylaşım inanki hoşuma gitti, twitter da paylaştım

Başa dön tuşu