Sağlık

Saunanın faydaları nelerdir?

Saunalar binlerce senedir kullanılıyor ve bugünümüzde hala popüler. Sauna, insanların gevşemelerine yardımcı olur ve bunun dışında diğer sıhhat yararları da olabilir. Terleme uzun zamandan beri bir terapi olarak kullanılmaktadır.

Saunanın önerilmesinin sebebi sağlığa çoğu faydasının olmasıdır.. Bu avantajlar rahatlama ve kalp-damar sağlığı amacıyla gerektiğince mühimdir. Fakat, sauna herkes amacıyla ideal olmayabilir. Sauna, insanların kuru sıcaklıkta dinlenmeyi amaçladıkları bir odadır. Egzersizden elde edilenlere benzeyen kardiyovasküler sıhhat amacıyla mühim bir rol oynamaktadır. Saunadan evvelce ya da saunada alkol alabilmek tehlikeli olabilir. Kardiyovasküler sorunu olan ya da gebe olan herkes sauna kullanmadan evvelce doktorundan bilgi almalıdır..

Saunanın yararları ve zararları konusu ile ilgili senelardır değişik görüşler meydana atıldı. Kimileri saunanın sıhhat yönünden mühim yararlarını olduğunu, kimileri ise ciddi tehlikeler taşıdığını savundu. Fakat Finlandiyalı bilim insanlarının bu hususta şimdiye kadar oluşturulan en geniş kapsamlı araştırmasında saunayı derli toplu olarak kullanmanın daha sıhhatli ve uzun hayat vaat ettiği neticesine varıldı. 21 sene süresince yaşları 42 ila 60 arasında değişen 2 bin 315 bireyin sıhhat durumlarının gözlenmesiyle elde edilen bilgilere göre saunaya haftada en az iki ya da üç defa derli toplu olarak giden bir şahısde kalp krizine yakalanma seviyesi yüzde 22 azalıyor..

Saunaya haftada 4 ila 7 kere giren bir şahısde ise kalp krizi riski yüzde 63 seviyesinda düşüyor.. Damar tıkanıklığına bağlı hastalıklardan ölüm seviyesi derli toplu saunaya girenlerde yüzde 48 seviyesinda düşerken felç riski de yüzde 50 azalıyor. Saunada kalış süreleri de kalp hastalıklarına yakalanma riskinin azalmasında belirleyici oluyor. Fakat eksperler saunada 15 dakikadan çok kalınmaması gerektiği konusu ile ilgili uyarıyor. Bir saunanın nasıl ısıtıldığına ya da nem standardına bakılmaksızın, beden üzerindeki etkisi benzerdir.
Bir şahıs saunaya oturduğunda kalp atışları artar ve kan damarları genişler. Bu, sauna kullanım süresine bağlı olarak, düşük ila orta dereceli egzersizlere benzer şekilde dolaşımı artırır..

Sauna kullanırken kalp atış sürati dakikada 100-150 atıma kadar yükselebilir. Artan dolaşım, kas ağrısını azaltmaya, mafsal hareketini iyileştirmeye ve artrit ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir..

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Selamın aleyküm siteniz inanılmaz dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım

Başa dön tuşu