Sedef hastalarına ciddi uyarı!

Dünyada görülme seviyesi yüzde 2 olan sedef hastalığında güneşten korunmak büyük ehemmiyet taşıyor..

Sedef (psoriasis) hastalığı, yatkınlığı olan şahıslarda bölgesel faktörlerin de etkisiyle ilerleyen bir deri hastalığı. Beyaz renkli pullanma ve kızarıklıklarla kendini gösteren, bağışıklık sistemi vasıtasıyla meydana gelen sedef hastalığı, iyileşmeler ve alevlenmelerle seyrediyor. Sedefin süreğen bir hastalık olduğunu bildiren Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dermatolog Prof. Dr. Nahide Onsun, sedef hastalığında kalıtsal yatkınlığın mühim olduğunu söyledi. 

SEDEF HASTALIĞI BAŞKA HASTALIKLARA YATKINLIK OLUŞTURUYOR

Psoriasis hastalığında sebebin tam olarak bilinmediğıini fakat en mühim risk faktörlerinden birinin kalıtsal yatkınlık olduğunu ifade eden Doktor Nahide Onsun, sedef hastalığının diğer hastalıklara da yatkınlık oluşturduğunu söyleyerek şunları kaydetti

“Bazı sedef hastalarında mafsal tutulumu gözlenebilir ve psoriatik artrit denilen mafsal hastalığı ile karşılaşılabilir. Bu hastalığın sedef hastalarında ilerleme seviyesi yüzde 20-30 civarındadır. Başlangıçta görülmese bile vakit içersinde gelişebilen ve Romatizmal hastalıklarla karıştırılabilen psoriatik artrit hastalığına, saatinde tanı ve tedavi yapılmazsa deformitelere ve iş görmezliğe yol açabilir. Sedef hastalarında ilaveten Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları, insülin direnci, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları ve erken yaşta miyokard infarktüsü daha sık görülür..”

SEDEF HASTALIĞINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ UYGULANIYOR

Sedef hastalığında her hastaya verdiği tedavinin değişik olduğunu altını çizen Dermatoloji Eksperi tedavi süreci ile ilgili şunları söyledi: 

“Sedef hastalığının tedavisi; hastalığın şiddeti, yayılım seviyesi, hastanın durumu, yaşı, mesleği, mafsal tutulumu, eşlik eden hastalıklar ve kullandığı ilaçlar ehemmiyete alınarak düzenlenir. Tedavi seçenekleri topikal tedaviden (yalnız deriye oluşturulan ilaçlar) fototerapiye (PUVA, UVB) ve yeni, yüksek maliyetli biyolojik ilaçlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Hastanın ve hastalığın bilhassari göz önüne alınarak tedavi seçilir. Tedavinin etkin olması kadar yan etkilere sebep olmaması da mühimdir; bu amaçla hasta, hastalığı ve alacağı tedavi konusu ile ilgili bilgilendirilir. Hastalığa olan yatkınlığın hayat boyu devam edeceği, şikayetlerinin tamamiyle geçse bile yineleyebileceği ve gelişebilecek diğer hastalıklar yönünden da takip altında kalması gerektiği anlatılır. Hastalığın dışardan görünür bir hastalık olması namacıylaiyle hastanın yaşadığı sosyal ve psikolojik sıkıntıların hafiflemesi ve çok sık görülen depresyon, anksiyete gibi ruhsal bozuklukların giderilmesi amacıyla psikiyatrik yardım alınabilir ve bilhassa okul çağındaki çocuklarda gelişebilecek psikolojik travmalar konusu ile ilgili aile bilgilendirilir.”

SEDEF HASTALIĞI İÇİN YENİ TEDAVİ ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

Sedef hastalarının, bilhassa de fototerapi almış hastaların yaz boyu, en çok da öğle saatlerinde, güneşten korunması gerekiyor. Herkes amacıyla zararlı olan çok güneş altında kalmak deri kanseri tehlikesini artırdığı gibi sedef hastalarında kuvvetli yinelemelere namacıyla olabiliyor dedi.

Tıpta son senelerde üstünde en çok tetkik oluşturulan hastalıklardan birinin de sedef hastalığı olduğunu açıklayan Dr. Onsun, “Yeni tedavi arayışları sürüyor. Bu yüzden hastaların bilim dışı mucize vaat edenlerden uzak durması, bilimsel ilerlemeleri takip etmesi ve hekim kontrolünde ilaç kullanması hayat kalitelerini artıracaktır” söylemlerinde bulundu.

Dünyada görülme oranı yüzde 2 olan sedef hastalığında güneşten korunmak büyük önem taşıyor..

Sedef (psoriasis) hastalığı, yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerin de etkisiyle gelişen bir deri hastalığı. Beyaz renkli pullanma ve kızarıklıklarla kendini gösteren, bağışıklık sistemi aracılığıyla oluşan sedef hastalığı, iyileşmeler ve alevlenmelerle seyrediyor. Sedefin kronik bir hastalık olduğunu belirten Psoriasis Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dermatolog Prof. Dr. Nahide Onsun, sedef hastalığında genetik yatkınlığın önemli olduğunu söyledi. 

SEDEF HASTALIĞI BAŞKA HASTALIKLARA YATKINLIK OLUŞTURUYOR

Psoriasis hastalığında sebebin tam olarak bilinmediğıini ancak en önemli risk faktörlerinden birinin genetik yatkınlık olduğunu ifade eden Doktor Nahide Onsun, sedef hastalığının başka hastalıklara da yatkınlık oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti

“Bazı sedef hastalarında eklem tutulumu gözlenebilir ve psoriatik artrit denilen eklem hastalığı ile karşılaşılabilir. Bu hastalığın sedef hastalarında gelişme oranı yüzde 20-30 civarındadır. Başlangıçta görülmese bile zaman içinde gelişebilen ve romatizmal hastalıklarla karıştırılabilen psoriatik artrit hastalığına, zamanında tanı ve tedavi yapılmazsa deformitelere ve iş görmezliğe yol açabilir. Sedef hastalarında ayrıca Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalıkları, insülin direnci, diyabet, yüksek tansiyon, obezite, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları ve erken yaşta miyokard infarktüsü daha sık görülür..”

SEDEF HASTALIĞINDA KİŞİYE ÖZEL TEDAVİ UYGULANIYOR

Sedef hastalığında her hastaya verilen tedavinin farklı olduğunu vurgulayan Dermatoloji Uzmanı tedavi süreci hakkında şunları söyledi: 

“Sedef hastalığının tedavisi; hastalığın şiddeti, yayılım oranı, hastanın durumu, yaşı, mesleği, eklem tutulumu, eşlik eden hastalıklar ve kullandığı ilaçlar dikkate alınarak düzenlenir. Tedavi seçenekleri topikal tedaviden (yalnız deriye uygulanan ilaçlar) fototerapiye (PUVA, UVB) ve yeni, yüksek maliyetli biyolojik ilaçlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Hastanın ve hastalığın özellikleri göz önüne alınarak tedavi seçilir. Tedavinin etkin olması kadar yan etkilere sebep olmaması da önemlidir; bu nedenle hasta, hastalığı ve alacağı tedavi konusunda bilgilendirilir. Hastalığa olan yatkınlığın ömür boyu devam edeceği, şikayetlerinin tamamen geçse bile yineleyebileceği ve gelişebilecek diğer hastalıklar açısından da takip altında kalması gerektiği anlatılır. Hastalığın dışardan görünür bir hastalık olması nedeniyle hastanın yaşadığı sosyal ve psikolojik sıkıntıların hafiflemesi ve çok sık görülen depresyon, anksiyete gibi ruhsal bozuklukların giderilmesi için psikiyatrik yardım alınabilir ve özellikle okul çağındaki çocuklarda gelişebilecek psikolojik travmalar konusunda aile bilgilendirilir.”

SEDEF HASTALIĞI İÇİN YENİ TEDAVİ ARAYIŞLARI SÜRÜYOR

Sedef hastalarının, özellikle de fototerapi almış hastaların yaz boyu, en çok da öğle saatlerinde, güneşten korunması gerekiyor. Herkes için zararlı olan fazla güneş altında kalmak deri kanseri riskini artırdığı gibi sedef hastalarında şiddetli yinelemelere neden olabiliyor dedi.

Tıpta son yıllarda üzerinde en çok araştırma yapılan hastalıklardan birinin de sedef hastalığı olduğunu aktaran Dr. Onsun, “Yeni tedavi arayışları sürüyor. Bu yüzden hastaların bilim dışı mucize vaat edenlerden uzak durması, bilimsel gelişmeleri takip etmesi ve doktor kontrolünde ilaç kullanması yaşam kalitelerini artıracaktır” söylemlerinde bulundu.

Sedef hastalarına ciddi uyarı!” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir