Sağlık

Şeftalilerin şaşırtan 6 sağlıklı yararı ve kullanımı

İşte şeftalilerin 10 şaşırtan sıhhat yararı ve kullanımı.

1. Besin Hususları ve Antioksidanlarla Paketlenmiş

Şeftali birçok vitamin, mineral ve yararlı bitki bileşikleri açısından zengindir.  Şeftali ayrıyeten daha az ölçüde magnezyum , fosfor, demir ve kimi B vitaminleri sunar. Ek olarak, antioksidanlarla doludur, yaşlanmaya ve hastalığa karşı muhafazaya yardımcı olan yararlı bitki bileşikleri vardır. Meyve ne kadar taze ve olgunsa, içerdiği antioksidanlar o kadar fazladır.

2. Sindirime Yardımcı Olabilir

Şeftali sağlıklı sindirime katkıda bulunabilir. Bir orta uzunluk meyve, yaklaşık 2 gram lif sağlar; bunların yarısı çözünür lif, öteki yarısı ise çözünmezdir.. Çözünmeyen lif, dışkınıza hacim kazandırır ve yiyeceklerin bağırsaklarınızdan geçmesine yardımcı olarak kabızlık mümkünlüğünü azaltır  Öte yandan, çözünür lif, bağırsaklarınızdaki yararlı bakteriler için yiyecek sağlar. Buna karşılık, bu bakteriler, bağırsak hücrelerini besleyen asetat, propiyonat ve butirat üzere kısa zincirli yağ asitleri üretir. Şeftali çiçekleri, meyvenin sindirime yarar sağlayabilecek öteki bir modülüdür. Geleneksel Çin tıbbında sindirim bozukluklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılırlar.

3. Kalp Sıhhatini İyileştirebilir

Şeftali de dahil olmak üzere sistemli olarak meyve yemek kalp sağlığını güzelleştirebilir. Şeftali, yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyleri üzere kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir  Dahası, test tüpü çalışmaları, şeftalilerin karaciğeriniz tarafından kolesterolden üretilen bileşikler olan safra asitlerine bağlanabileceğini gösteriyor.

4. Cildinizi Koruyabilir

Şeftali cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan kollayıcı tesirlere sahip olabilir. Ve daha dinç hoş cildiniz olmasına katkı sağlayacaktır. Tıpkı vakitte yüzünüzde erken yaşta sarkma kırışıklık üzere sorunlarında önüne geçecektir.

5. Kimi Kanser Tiplerini Önleyebilir

Çoğu meyve üzere, şeftali de çeşitli kanserlere karşı bir ölçü muhafaza sağlayabilen yararlı bitki bileşikleri sağlar. Şeftali polifenollerle doludur. Şeftali polifenolleri, sağlıklı olanlara rastgele bir ziyan vermeden kanserli hücreleri de öldürme yeteneğine sahip olabilir.

6. Alerji Belirtilerini Azaltabilir

Şeftali alerji semptomlarını azaltabilir. Vücudunuz bir alerjene maruz kaldığında, bedeninizi alerjenden kurtarmaya yardımcı olmak için histaminler yahut bağışıklık sisteminiz tarafından yapılan kimyasallar salgılar. Histaminler bedeninizin savunma sisteminin bir modülüdür ve hapşırma, kaşıntı yahut öksürme üzere alerji semptomlarını tetikler. Araştırmalar, şeftalilerin kanda histamin salınımını önleyerek alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterir.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/seftalilerin-sasirtici-6-saglikli-faydasi-ve-kullanimi/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu