Sağlık

Şekersiz 10 gün diyeti: Formda ve sağlıklı bir beden için şahane bir başlangıç

Sıhhatinizle ilgili sorunlar yaşadığınızda yahut fazla kilolardan şikayetçi olduğunuz periyotlarda bir beslenme uzmanının kapısını çaldığınızda, muhtemelen tüketmeniz gerekenin çok daha üstü ölçülerde şeker tükettiğiniz ve buna bir son vermeniz gerektiği gerçeğiyle yüzleşeceksiniz.

Gerçek şu ki, çabucak hemen her besinle şeker hayatımızın içinde. Lakin bunun dezavantajlarını fark ederseniz ve diyetinizde şekeri en aza indirirseniz, daha sağlıklı ve yeni bir ömür üslubuna başlayabilirsiniz.

Çocukken, şeker yemekten ve yediğimiz başka her şeyden, tahıllarımızda bulunan şekere bağımlı hale geliriz. Neyse ki, çocuklar süratli metabolizmaları sayesinde ekseriyetle şekeri yakabilirler. Fakat yaşlandıkça metabolizmamız yavaşlar ve şeker daha büyük bir sorun haline gelir. Sıhhatiniz için şekerden vazgeçmeye karar verdiğinizde, muhtemelen şunu merak ediyorsunuzdur: Şekeri bırakmak ne kadar sürer? Şekersiz 10 gün, bedeninizdeki gerilimi atmak ve sıhhatinize dikkat etmek için ülkü uzunlukta şahane bir yoldur.

Son vakitlerde kendinizi daha çok atıştırma yaparken mi buluyorsunuz ya da şeker yeme isteğine karşı koymakta zorlanıyor musunuz? Bu 10 günlük meydan okuma, sağlıklı beslenme yolunda atılacak kararlı adımlarınıza öncülük edebilir. Daha evvel düşük karbonhidratlı bir diyet uygulamış olsanız ve bir nedenden ötürü bu diyeti bozmuş olsanız bile, bu ona geri dönmek için şahane bir yoldur.

Çok ölçüde şeker tüketildiğinde bedende ne olur?

Kilo alımı ve diş çürümesi yetmezmiş üzere, yüksek şeker tüketimi diyabet, kalp hastalığı ve göğüs kanseri ile ilişkilidir. Şekersiz sağlıklı bir diyet bedeniniz için epeyce yararlıdır. Şeker, şeker moleküllerinin cildimizdeki kolajen ve elastine bağlandığı ve deforme ettiği bir süreç olan glikasyona neden olur. Kollajen ve elastin, cildimize genç, esnek özelliklerini veren iki ana proteindir, bu yüzden onları mümkün olduğunca korumak istiyoruz.

Şekersiz 10 gün bedende neler olur?

Birinci birkaç gün güç olsa da, bu zorluğa katılmak uzun vadede şeker isteğinden kurtulmanıza hakikaten yardımcı olabilir. En değerli şey, meydan okuma bittikten çabucak sonra şeker isteklerine teslim olmamanızdır. Birinci birkaç gün daha fazla şeker isteğiniz olabilir. Fakat bundan sonra, şekerli yiyeceklerin o kadar cazibeli olmadığını göreceksiniz.

10 gün içinde tahminen kilo verme açısından harika sonuçlar elde edemezsiniz lakin şekersiz 10 gün size inatçı yerleşmiş yağlarınızdan kurtulmak için gerekli yeri hazırlar. Fazla kilolarınızı şekersiz bir diyetle denetim edebilirsiniz.

İflah olmaz bir şeker bağımlısıysanız bunu uzun müddet sürdürmek mutlaka tartınız üzerinde olumlu bir tesire sahip olabilir ve daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir. Süratli bir tahlil aramayın, bu şiddetli süreci alışkanlıklarınızı değiştirmek ve diyetinizin kalitesini artırmak için kullanın.

Daha az şeker ve karbonhidrat yiyerek daha az aç hissettiğinizi görebilirsiniz. Düşük karbonhidratlı diyetin leptin ve ghrelin üzere açlık hormonları üzerinde olumlu bir tesiri olabileceğine dair kimi ispatlar var. Düşük karbonhidratlı diyet sırasında açlık hissi azalır.

Şekeri kesmek kan dolaşımınızdaki insülin artışlarını azaltır. Böylelikle yaşlanmaya eşlik eden kronik ve akut inflamasyonu azaltabilirsiniz. Şekeri bıraktıktan sonra tekrar parlayabilirsiniz.

Şekersiz 10 gün: yasaklı ve özgür besinler

İşte 10 günlük şekersiz diyet sırasında ne yiyip ne yememeniz gerektiğine dair birtakım ipuçları.

Yasak Besinler

 • Nişastalı Sebzeler : Patates, tatlı patates, havuç, pancar, yaban havucu
 • Fasulye ve baklagiller
 • Tahıllar: pirinç, buğday, darı, kinoa
 • Şeker ve işlenmiş besinler
 • Gazlı içecekler,
 • Şekerlemeler,
 • Kurabiyeler,
 • Şekerli kahve,
 • Ekmek ve hamur işleri
 • Meyve ( yaban mersini, böğürtlen ve çilek hariç)
 • Süt Eserleri
 • Alkol

Müsaade verilen yiyecekler

 • Yeşil salata ve avokado
 • Nişastasız sebzeler: ıspanak, marul, salatalık, lahana, brokoli, kabak
 • Deniz eserleri, yumurta, et ve kümes hayvanları
 • Avokado, böğürtlen, çilek ve yaban mersini
 • Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı
 • Şekersiz çaylar ve bitki sütleri
 • Fındık

Şekersiz 10 gün sonrası yapılması gerekenler

Şekersiz diyetten sonra sağlıklı diyete devam edilmelidir. 10 gün boyunca buna bağlı kalırsanız ve daha sonra yaptığınız üzere yemeye devam ederseniz, hiçbir şey elde edemezsiniz. Hatta durumu daha da kötüleştirebilirsiniz. Son 10 gün içinde yemediğiniz tüm karbonhidratları telafi etmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, olağanda yaptığınızdan daha fazla karbonhidrat ve şeker yiyebilirsiniz. Bu kadar katı olmanıza gerek yok, lakin ömür biçimi değişiklikleri yapmak ve uzun vadeli sonuçları görmek için yeni kurulan beslenme alışkanlıklarını kullanın. Çok sayıda küçük zorluk yaratmak yahut muhakkak besin kümelerinin alımını büsbütün sınırlamak yerine, sağlıklı ömür üslubu alışkanlıkları oluşturmaya odaklanın. Bu meydan okumanın kurallarına her vakit uyabilirsiniz, lakin haftanın bir gününü en çok özlediğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz bir ödül günü yapabilirsiniz.

Etiketler

diet diyet zayıflama

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/sekersiz-10-gun-diyeti-formda-ve-saglikli-bir-vucut-icin-harika-bir-baslangic/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu