Sağlık

Şekersiz bir diyete başlamak için 5 ipucu

Gelecekte şekeri bırakmaya mı karar verdiniz ? Bunu yapmak için uygun sebepler var. Şeker yalnızca şişmanlatıcı olarak kabul edilmez , birebir vakitte bizi hasta eder. Düzenli olarak bol ölçüde şeker tüketen herkes, başka şeylerin yanı sıra diş çürümesi, tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riski taşır. Ancak şekeri büsbütün kesmek birçok insan için büyük bir zorluktur. Tatlı, şekerli yiyecekler bize düzgün geldiğinden, bize güç verir ve memnunluk hormonu salgılar. Şekeri büsbütün bırakmayı zorlaştıran da budur. Çünkü tatlı bir şeye duyulan hasret, ödül sistemimize hitap ettiği için katiyen bağımlılık gibisi özelliklere sahiptir. Ek olarak, birçok vakit fark edilmeden şeker yiyoruz. Şeker çabucak hemen her işlenmiş besinde saklıdır.

Şekersiz diyet: Nasıl başlanır?

Fakat şeker tüketimimizi nasıl azaltabiliriz ve ülkü olarak şekerden büsbütün nasıl kurtulabiliriz? Aşağıdaki ipuçları şekersiz bir diyete başlamayı kolaylaştırır: 

1. Mutfağınızdan şekeri yasaklayın

Sağlıksız tatlılıklardan büsbütün kurtulmak için mutfak dolaplarınızdan çikolata, meşrubat ve şekerlemeler üzere tüm hoşlukları temizlemelisiniz – bu sayede sıhhatsiz lezzetleri yemeye bile meyilli olmazsınız. Süpermarkette alışveriş yaparken disiplinli olun. Sepetinize sadece sağlıklı, işlenmemiş besinler gelmelidir.

2. Lif ve protein tüketin

Çoğu vakit aç olduğumuzda canımız şeker çeker. Bu nedenle öğünlerinizde lif oranı yüksek ve proteinden varlıklı besinlere yük vermelisiniz. Bu, kan şekeri düzeyinizin yemekten sonra yavaşça yükselmesini sağlar ve bu da daha uzun müddetli tokluk hissi sağlar. Mükemmel protein kaynakları balık, et, süt eserleri, kuruyemişler ve baklagiller. Diyet lifi öncelikle meyve ve sebzelerde ve tam tahıl eserlerinde bulunabilir.

3. Bir bardak su için

Mideniz gurulduyor ancak öğlen yemeğine hala çok mu uzaktasınız? Bir modül çikolatayı ya da bir avuç sakızlı ayıyı çarçabuk kemirmek yerine, şu ipucunu denemelisiniz: Bir bardak su için. Birkaç dakika sonra açlık giderilmelidir. Sebep: Sıklıkla açlığı susuzlukla karıştırırız .

4. Materyalleri denetim edin

Salata sosları, müsli yahut hazır yemekler – şeker, işlenmiş besinlerin birçoklarında zımnidir. İdeal olarak, bu nedenle her gün kendi yemeklerinizi hazırlamalı ve öncelikle işlenmemiş ve taze yiyeceklere güvenmelisiniz. Ama yürekten – günlük hayatın geriliminde bunu her vakit kim başarır? Şeker tuzaklarından mümkün olduğunca kaçınmak için bir şey yardımcı olur: Eserlerin üzerindeki materyalleri denetim edin ve birbirleriyle karşılaştırın. Kamufle edilmiş şeker çoklukla “-oz” ile biter, örneğin glikoz, fruktoz, dekstroz, maltoz yahut laktoz.

5. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak fındık

Canınız çekiyorsa, bir avuç fındık yiyin. Sağlıklı atıştırmalık, potasyum, magnezyum ve B ve E kümesinden vitaminler üzere bol ölçüde besin içerir. Ayrıyeten, küçük güç paketleri, iştahınızı süratle gideren sağlıklı yağ asitleriyle doludur. Ek olarak, yağlar kardiyovasküler sisteminiz üzerinde olumlu bir tesire sahiptir. 

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/sekersiz-bir-diyete-baslamak-icin-5-ipucu/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu