Sağlık

Ses kısılmasına güzel gelen doğal prosedürler

Sesinizde çatallaşma ve titremeye neden olan ses kısıklığı, gerek toplumsal hayattan iş hayatına kadar birçok alanı etkilemekle kalmaz, sıhhatiniz için de tehdit oluşturur.

Ses tellerinin tahriş olması, nodüller, çok sigara tüketimi üzere birçok farklı sebebe bağlı olarak gelişen kısıklığı doğal yollarla tedavi etme sistemleri de bulunuyor.

Uzun bir müddettir devam eden ses kısıklığınız varsa doktora gözükmenizi tavsiye ederiz. Öte yandan alternatif tıp teknikleriyle boğazları yumuşatmak ve ses kısıtlığını gidermek de mümkündür.

İşte meskende uygulayabileceğiniz yöntemler…

Bıldırcın yumurtası

Çiğ bir şekilde bıldırcın yumurtası içmek, ses kısıklığına iyi geliyor. Nizamlı bir formda her gün 1 tane bıldırcın yumurtası içtiğinizde daha rahat nefes almaya başladığınızı da fark edebilirsiniz.

Elma sirkesi

Antimikrobiyal özelliklere sahip olan elma sirkesi ses kısıklığı için de yararlı bir bitkisel tahlil olabilir. Bunun için; bir çay bardağı suya 1 – 2 çorba kaşığı doğal elma sirkesi ve bir çay kaşığı balı karıştırarak günde 2-3 sefer tüketiniz.

Ballı bitki çayı

Tercih edeceğiniz rastgele bir bitki çayına gün içerisinde 2 defa bir tatlı kaşığı bal, 4-5 damla limon damlatarak ekleyerek ses kısıklığına ve kuruluk, tahrişlik üzere öbür ağız ve boğaz rahatsızlıklarını giderebilirsiniz.

Zencefil

Boğaz ağrılarına âlâ gelen, şişen bademcikleri indiren zencefil ses kısıklığının çok daha kısa müddette düzelmesini mümkün kılıyor.

Sarımsak

Doğal bir antibiyotik olma özelliği taşıyan sarımsak, hastalıkların çok daha kısa müddette düzelmesine yardımcı oluyor. Yemeklere katabilir, çiğden yutabilirsiniz.

Kaynak: https://www.kadinvekadin.net/ses-kisilmasina-iyi-gelen-dogal-yontemler/

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu